Küresel piyasalar zamanı ECB toplantısına odaklandı, yurt arasında gözler enflasyon verisinde

Küresel piyasalar zamanı ECB toplantısına odaklandı, yurt arasında gözler enflasyon verisindeKüresel pay piyasalarında gelecek hafta gözler başta ECB’nin faiz sonucu ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi. Yurt içi piyasalarda da pazartesi günü açıklanacak TÜFE verileri umut ediliyor.

Küresel hisse piyasaları, Amerika Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bu ayki toplantıda 75 baz puan ürem artıracağına yönelik fiyatlamaların güçlenmesiyle olumsuz bir seyir izlerken, gelecek hafta gözler başta ECB’nin faiz sonucu ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın hitabı olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi.

Dünya genelinde enflasyonist baskıların devam etmesi merkez bankalarının ultra şahin duruşlarını desteklerken, resesyon baskısının da sürmesi piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırıyor.

Hem Fed bununla beraber ECB’nin bu ay yapacakları toplantılarda 75 baz puan ürem artıracaklarına yönelik beklentilerin güçlenmesi pay piyasalarını baskılıyor.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, hafta içinde yaptığı açıklamada bankanın ürem oranını yüzde 4’ün üstüne çıkarması ve enflasyonun hedef seviyeye çekilmesi için bir süre orada tutması icap ettiğini belirtti.

Öte yandan, ABD’de ziraat dışı istihdam ağustosta 315 bin şahıs artarak önceki aya kıyasla yavaşlama göstermesine karşın beklentilerin üstünde bir seyir izlerken, işsizlik payı yüzde 3,5’ten 3,7’ye tırmandı. Ülkede, hususi sektör istihdamı ise ağustos ayında 132 bin benlik artışla beklentilerin fazlaca uzağında kaldı.

Söz mevzusu gelişmeler dolar talebini artırırken, dolar endeksi 109,977 ile son 20 senenin en yüksek seviyesini görmesinin ardından haftayı da yüzde 0,8 yükselişle 109,7’den tamamlamış oldu.

Tahvil piyasalarında satış ağırlıklı seyir üst üste beşinci haftaya taşınırken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ile 3 aylık hazine bonosu arasındaki ayrım yaklaşık 30 baz puana çıktı. Söz konusu fiyatlamalar piyasalarda resesyon riskinin enflasyon riski karşısında ikinci planda kaldığına işaret ediyor.

Para piyasalarında hafta boyunca 75 baz puanlık faiz artışının yüzde 70 ihtimalle fiyatlanmasına karşın, dün kapanışa yakın artan jeopolitik risklerle gerileyerek yüzde 56’ya indi.

G7 Maliye Bakanları, Rus petrolüne tavan fiyatı uygulama planlarını onayladıklarını bildirdi.

Söz konusu gelişmenin peşinden Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru hattından naturel gaz sevkiyatının belirsiz bir süreliğine durdurulduğunu açıkladı.

Gazprom’dan meydana getirilen yazılı açıklamada, 31 Ağustos’ta bakıma alınan ve yarın tekrar faaliyete geçmesi beklenen Kuzey Akım’daki bir türbinde arızaların tespit edildiği belirtildi.

Hafta boyunca düşüş eğiliminde hareket eden Brent petrolün varil fiyatı, dün yüzde 1,1 kıymet kazanarak kayıplarını kısmen telafi etse de, haftalık bazda yüzde 6,1 düşüşle 93 dolara indi.

Altının ons fiyatı da düşüş eğilimini üst üste üçüncü haftaya taşıyarak yüzde 1,7 azalışla 1.712 dolara geriledi.

Amerika’de Powell’ın konuşması yatırımcıların odağına yerleşti

ABD’de pay piyasaları satıcılı seyri üst üste üçüncü haftaya taşırken, yatırımcılar gelecek hafta perşembe günü Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarına odaklandı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in şahin duruşunu önümüzdeki yıl da devam ettirebileceği ve sadece senenin ikinci yarısında ürem indirimlerine gidebileceğine yönelik beklentiler öne çıkarken, makroekonomik verilerde zayıflık görülmemesi Powell’ın açıklamalarının önemini artırıyor.

Çarşamba günü açıklanacak Fed’in Bej Kitap raporunun da piyasalar üzerinde müessir olması umut ediliyor. Ülkede açıklanacak makroekonomik verilerde enflasyon ve resesyona ait ipuçları da aranmaya devam ediyor.

Dün açıklanan tarım dışı istihdam verisinin önceki aya bakılırsa zayıflamasına rağmen beklentinin hafifçe üstünde gelmesi resesyona ilişik korkuları sınırlı da olsa hafifletse de, dünya genelindeki gelişmelerin enflasyonist baskıları desteklemesi yatırımcıları davranışlarında ölçülü olmaya yönlendiriyor.

Bu hafta açıklanan diğer verilere gore, temmuzda fabrika siparişleri yüzde 1 azalarak beklentileri karşılayamazken, ISM imalat sanayi Satınalma Yöneticileri endeksi (PMI) öngörülerin aksine 52,8’de durağan kaldı. Ekonomistler, söz mevzusu verinin gerileyeceğini tahmin ediyordu.

Öte yandan, ülkede tüketici itimat endeksi beklentilerden fazla yükselerek 103,2’ye çıktı.

Söz konusu gelişmelerle S&P 500 endeksi haftalık bazda yüzde 3,29, Nasdaq endeksi yüzde 4,21 ve Dow Jones endeksi yüzde 2,99 değer yitirdi.

5 Eylül ile başlamış olan haftanın veri takviminde, salı hizmet sektörü PMI, çarşamba dış ticaret dengesi ve Fed’in Bej Kitap raporu ve cuma toptan stoklar takip edilecek. ABD’de piyasalar pazartesi günü tatil nedeniyle kapalı olacak.

Avrupa’da ECB’nin tarihi toplantısı bekleniyor

Avrupa’da idame eden enerji arz krizi bölge ekonomileri günden güne daha fazla tehdit ederken, para piyasalarındaki fiyatlamalarda ECB’nin tarihinde ilk defa 75 baz puan faiz artıracağı öngörülüyor.

Rusya, bölgeye yaptığı naturel gaz ihracatını tamamen durdururken, tedarik sıkıntıları ve artan enerji maliyetleri bölgede enflasyonu desteklemeye devam ediyor.

ECB’nin güçlenen resesyon riski ile üstün dereceli seviyelere çıkan enflasyon karşısında politika alanı çok daralırken, bankanın buna karşın tarihinde ilk defa 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanıyor.

ECB’nin ürem kararının yanı sıra rekor kırmaya idame eden enflasyonla alakalı yol haritası önem kazanırken, ECB Başkanı Christine Lagarde’ın toplantı sonrası yapacağı açıklamaların varlık fiyatları üstünde etkili olması planlanıyor.

Bu hafta açıklamalarda bulanan birçok ECB yetkilisi enflasyonla mücadeleye vurgu yaparken, 75 baz puanlık faiz artışını desteklediklerini dile getirdi.

Bölgede enflasyondaki yükseliş güçlü kalmaya devam ederken, Almanya’da enflasyon ağustosta 2 ayın arkasından yine yüzde 7,9’a çıkarak yaklaşık 50 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Avro Bölgesi’nde de enflasyon ağustosta yıllık yüzde 9,1 artışla zamanı zirvesini görmüş oldu.

Şahinleşen ECB’ye rağmen avro/dolar paritesi düşüş eğilimini üst üste üçüncü haftaya taşırken, haftalık bazda yüzde 0,2 azalışla 0,948’e indi.

Bu hafta İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,97 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,70 kıymet kaybederken, Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,61 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,1 terfi etti.

Gelecek hafta pazartesi bölge genelinde hizmet sektörü PMI, salı Almanya’da yapınak siparişleri, çarşamba Avro Bölgesi’nde gelişme ve Almanya’da endüstri üretimi, perşembe ECB’nin ürem sonucu ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması takip edilecek.

Asya’da problemlerin ardı arkası kesilmiyor

Asya tarafında Çin ile ABD içinde Tayvan üstünden idame eden gerginliğe, bu hafta Çin’de tekrar artan ve kapanmalara sebep olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını da eklendi.

Ülkede artan vaka sayıları karşısında ağır sanayi ve çip endüstrisinin yoğun olarak yer almış olduğu Chengdu eyaleti karantina altına alındı. Ülkenin teknoloji merkezi Shenzhen’de de Kovid-19 tedbirleri sıkılaştırıldı.

Öte yandan hafta içi açıklanan verilere bakılırsa, Çin’de imalat endüstri PMI ağustosta 0,9 puan azalarak 49,5 ile daralma bölgesine geçti. Salgın tedbirleri devam ederken yavaşlayan iktisat karşısında Çin hükümeti yeni iktisat politikası tedbirleri için ayrıntılı adımları iki hafta içinde açıklayacağını duyurdu.

Japonya’da ise gündemi, dolar/yen paritesinin 140,8 ile tarihi zirvesini görmesinin peşinden, dünya genelinin aksine uygulanan para politikalarının ne yönde şekilleneceği ve zayıflayan yen karşısında ekonomi yetkililerinin vereceği mesajlar meşgul ediyor.

Söz mevzusu gelişmelerle haftalık bazda Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 3,46, Çin’de Şangay bileşik endeksi yüzde 1,4, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 2,9 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 3,56 geriledi.

5 Eylül ile başlayan haftanın veri takviminde pazartesi Çin’de hizmet sektörü PMI, çarşamba Çin’de dış ticaret dengesi, perşembe Japonya’da gelişme ve cuma Çin’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri takip edilecek.

Yurt içinde gözler enflasyon verilerine çevrildi

Yurt arasında bu hafta Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi rekor üzerine üstün dereceli kırmaya devam ederek küresel hisse piyasalarından pozitif ayrışmayı sürdürürken, önümüzdeki hafta gözler pazartesi günü açıklanacak TÜFE verilerine çevrildi.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, ağustos ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 2,27 artmasını bekliyor.

Ekonomistlerin ağustos ayı enflasyon beklentilerinin averajına (yüzde 2,27) nazaran bir önceki ay yüzde 79,60 olan senelik enflasyonun yüzde 81,65’e yükseleceği hesaplanıyor.

Hafta arasında açıklanan verilere bakılırsa, Türkiye yılın ikinci çeyreğinde yüzde 7,6 büyüyerek beklentileri geride bırakırken, internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye ekonomisine yönelik 2022 gelişme tahminini yüzde 3,5’ten 4,5’e yükseltti.

Bu hafta Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 2,44 artışla 3.222,74 puana yükselerek haftalık kapanış rekoru kırarken, gördüğü en yüksek seviyeyi de 3.228,88’e çıkardı. Dolar/TL haftalık bazda yüzde 0,20 kıymet kazanarak 18,2007’ye yükseldi.

Analistler, BIST 100 endeksinde teknik açıdan 3.250 ve 3.280 seviyelerinin direnme, 3.200 ve 3.180 puanın yardımcı olarak takip edileceğini kaydetti.

Gelecek hafta yurt içinde pazartesi yurt içi ÜFE, salı gerçek efektif döviz kuru ve çarşamba hazine nakit dengesi verileri takip edilecek.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın