Bakan Muş’tan doğalgaz zammı açıklaması

Bakan Muş’tan doğalgaz zammı açıklamasıBakan Muş, doğalgaz zammının bütçe imkanlarının daha çok sübvansiyona elvermediği için yapıldığını söylemiş oldu.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, meydana getirilen doğalgaz zammına ait açıklama yapmış oldu.

Doğalgazda halen sübvansiyon olduğunu söyleyen Muş, “Bu artışlar, artık bütçenin imkanlarının daha çok elvermediği için yansıtılmak niteliğinde kaldı” dedi.

Muş, bütçeden bütün imkanların kullanıldığını ve sübvansiyonun maksimum seviyeden yapıldığını belirterek şöyle devam etti:

“Bunun dışındaki yansıtılmak zorunda kalıyor. Bir de bu bütçe nereden oluşuyor onu da söyleyeyim. Bizim bir enerji kaynağımız yok, onu bütçeye kaynak oluşturmuyoruz. Dolayısıyla toplanan vergilerden oluşuyor bu bütçe.”

Türkiye’nin ortalama enerji ithalatının 35-40 milyar dolar olduğunu belirten Muş, “Pandemi sürecindeki veriler oldukca sağlıklı olmaz. Geçen sene 51 milyar dolar, bu yıl 100 milyar doların üstüne çıkıyor. Dolayısıyla bizim geleneksel yaklaşık fiyatımızın 3 katı enerji faturasıyla karşı karşıyayız. Bunun hepimiz tarafından bilinmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın