Bakan Muş’tan doğalgaz zammı açıklaması

Bakan Muş’tan doğalgaz zammı açıklamasıTicaret Bakanı Mehmet Muş, meydana getirilen organik gaz zammına ilişkin izahat yapmış oldu. Doğal gazda halen sübvansiyon bulunduğunu söyleyen Muş, “Bu artışlar, artık bütçenin imkanlarının daha fazla elvermediği için yansıtılmak niteliğinde kaldı” dedi.

Muş, bütçeden tüm imkanların kullanıldığını ve sübvansiyonun en çok seviyeden yapıldığını belirterek şöyleki devam etti:

“Bunun dışındaki yansıtılmak zorunda kalıyor. Bir de bu bütçe nereden oluşuyor onu da söyleyeyim. Bizim bir enerji kaynağımız yok, onu bütçeye kaynak oluşturmuyoruz. Dolayısıyla toplanan vergilerden oluşuyor bu bütçe.”

Türkiye’nin ortalama enerji ithalatının 35-40 milyar dolar olduğunu belirten Muş, “Pandemi sürecindeki veriler çok sıhhatli olmaz. Geçen yıl 51 milyar dolar, bu sene 100 milyar doların üzerine çıkıyor. Dolayısıyla bizim geleneksel ortalama fiyatımızın 3 katı enerji faturasıyla karşı karşıyayız. Bunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

KONUTTA YÜZDE 20, SANAYİDE YÜZDE 50

31 Ağustos’ta konutlarda kullanılan naturel gazın ünite fiyatında yüzde 20,4, sanayide yüzde 50,8, elektrik üretiminde kullanılan organik gazın birim fiyatında ise yüzde 49,5 oranında artışa gidildiği duyurulmuştu. Elektrikte ise konut abonelerinin tarifesine yüzde 20, sanayide yüzde 50, ticarethane abonelerinin tarifesine yüzde 30 zam yapılmıştı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın