Meta, içeriği moderatos olarak çalışanları olarak ilan eden mahkeme kararına itiraz edecek

rent a car 34

Meta, Kenya mahkemesinin kararına itiraz edecek moderatörlerin birincil işvereni olarak ilan ederek Sahra altı Afrika’daki platformlarındaki içeriği inceleyen.

Meta, geçen hafta verilen karara karşı temyiz başvurusunda bulundu. Mart ayında verilen siparişler. Bu, 184 moderatörün onu ve Sahra altı Afrika’daki içerik inceleme ortağı Sama’yı sözleşmelerin yasa dışı bir şekilde feshedildiği iddiasıyla dava açmasından sonra geldi. Moderatörler ayrıca, sosyal medya devinin bölgedeki yeni moderasyon ortağı Majorel’in kendilerini Meta’nın talimatıyla kara listeye aldığını iddia ediyor.

İstihdam ve Çalışma İlişkileri Mahkemesi geçen Cuma günü verdiği kararda, Meta’nın moderatörlerin asıl ve asıl işvereni olduğuna ve Sama’nın işi denetlemek için dışarıdan temin edilen “sadece bir vekil” olduğuna karar verdi.

Kararda mahkeme, moderatörler tarafından sunulan hizmetlerin Meta’ya ait olduğunu ve Meta’nın teknolojisi kullanılarak, performans ve doğruluk ölçütlerine bağlı kalınarak yapıldığını söyledi. Mahkeme, “içerik denetleme işinin mevcut olduğunu tespit ettiğini” ve “başvuranların bu arada geçerli veya daha iyi şartlar üzerinde çalışmaya devam edeceklerini” söyleyerek moderatörlerin sözleşmelerinin uzatılmasına karar verdi.

Mahkeme ayrıca Meta ve Sama’nın davanın nihai karara bağlanmasını bekleyerek moderatörleri işten çıkarmalarını yasakladı ve işten çıkarmalar için uygun bir gerekçe bulunmadığını sözlerine ekledi.

Mahkemeye sunulan ve TechCrunch tarafından görülen belgelerde Meta, mahkemenin süresi dolmuş sözleşmeleri uzatarak hata yaptığını ve ayrıca moderatörler ile Sama arasındaki “iş sözleşmelerini yeniden yazmakla”, “şartlar ve yükümlülükler getirerek” suçladığını söyledi. ”Meta’da henüz ikisi arasındaki iş sözleşmesinin detaylarından haberdar değillerdi.

Meta’nın EMEA direktörü ve çalışma ve istihdamdan sorumlu genel hukuk müşaviri Joanne Redmond’un 7 Haziran tarihli beyanı da moderatörlerin sosyal medya devinin çalışanları değil, Sama’nın çalışanları olduğunu söyledi ve mahkemenin sözlerine ekledi. davayı görme yetkisi de yoktu.

Meta ayrıca, diğerlerinin yanı sıra, mahkemenin moderatörlerin göçmenlik statüsünü düzenlemesini emrederek ve onlara tıbbi bakım sağlamasını talep ederek hata yaptığını iddia ediyor.

Mahkeme, kanıtların moderatörlerin çalışmalarının “doğası gereği tehlikeli” olduğunu gösterdiğini söyleyerek Meta ve Sama’ya moderatörlere ‘sağlık danışmanlığı’ yerine tıbbi, psikiyatrik ve psikolojik bakım sağlamalarını emretti.

Moderatörler, kışkırtıcı veya nefret, yanlış bilgi ve şiddet yayan içeriği kaldırmak için Meta’nın Facebook dahil platformlarındaki sosyal medya gönderilerini inceler.

Sama daha sonra 260 moderatörü işten çıkardı. Meta’nın sözleşme ve içerik inceleme hizmetlerinden vazgeçilmesi etiketleme işine odaklanmak (bilgisayarla görme veri notu).

Takım elbise içinde, moderatörler Sama’nın Kenya yasalarının gerektirdiği şekilde işten çıkarma bildirimleri vermediği için onları yasadışı bir şekilde kovduğunu iddia ediyor. Dava ayrıca, diğer konuların yanı sıra, moderatörlere 30 günlük bir fesih bildirimi verilmediğini ve nihai ücretlerinin gizlilik belgelerini imzalamalarına sabitlendiğini iddia ediyor.

Sama, geçmişte TechCrunch’a söyledi Kenya yasalarına uydu ve içerik denetiminin durdurulmasına ilişkin kararı bir belediye binasında ve e-posta ve bildirim mektupları aracılığıyla iletti.

Ayrıca, Majorel’in daha önce Sama’da çalıştıkları gerekçesiyle iş fırsatlarını reddettiğini iddia ettiler. Yeni moderasyon ortağına mahkeme tarafından önyargıyı durdurması emredildi.

Bu, Meta’nın Kenya’da karşı karşıya olduğu üçüncü dava. Daniel Motaung, bir Güney Afrikalı, geçen yıl işçi ve insan kaçakçılığı, haksız çalışma ilişkileri, sendika bozma ve “yeterli” akıl sağlığı ve psikososyal destek sağlamama iddiasıyla şirkete dava açtı. Motaung, 2019’da bir grev düzenlediği ve Sama’nın çalışanlarını sendikalaştırmaya çalıştığı için işten çıkarıldığını iddia ediyor.

Etiyopyalılar da Meta’ya dava açtı sosyal medya devinin Facebook’ta yeterli güvenlik önlemlerini almadığı ve bunun da Tigray Savaşı sırasında dilekçe sahiplerinden birinin babası ve 500.000 Etiyopyalı da dahil olmak üzere ölümlere yol açan çatışmaları körüklediği iddiaları üzerine.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın