Kripto kayıpları 2023’ün 2. çeyreğinde yarıya inerek 204 milyon dolara indi

Sanki kripto hakkındaki karamsarlık yeterli değilmiş gibi, endüstri tarihsel olarak hızlı para kazanmak isteyen bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar tarafından takip edildi. Ve işleri daha da kötüleştirmek için, saldırganlar giderek daha karmaşık yöntemler kullandıkça, kaybolan fonların izini sürmek ve kurtarmak artık her zamankinden daha zor hale geliyor.

Yeni bir rapora göre, sektörün 2023’ün 2. çeyreğinde bilgisayar korsanlığı, dolandırıcılık ve hile nedeniyle kaybettiği 204,3 milyon dolardan yalnızca 4,9 milyon doları geri kazanıldı ve bu, 2022’nin 2. çeyreğinde kazanılan 6,9 milyon dolardan önemli ölçüde azdı. REKT’nin veri tabanına göre, ikinci çeyrekteki kayıplar, sektörün bilgisayar korsanlığı ve dolandırıcılık nedeniyle 462,3 milyon dolar kaybettiği ve ilk çeyrek kayıplarının %42,4’ünün Euler Finance ani kredi saldırısıyla gerçekleştiği 2023 yılının ilk çeyreğine göre %55 daha azdı. gösterdi.

Web3 “süper uygulama” ve antivirüs çözümü De.Fi tarafından REKT veri tabanından destekleyici verilerle hazırlanan rapor, bu yıl şimdiye kadar endüstrinin yaklaşık 183 milyon doları veya dolandırıcılık ve hileler.

De.Fi ve REKT raporundan 2023'ün ilk yarısında kaybedilen ve geri kazanılan kripto fonlarını gösteren bir grafik

Görsel Kaynakları: De.Fi, REKT

2. çeyrekte 100’den fazla istismar görüldü

Raporda, bu çeyrekte 110 kayıtlı “dolandırıcılık, suistimal veya kasıtsız kayıp” vakası olduğu belirtildi. En büyük üç vaka, 35 milyon dolarlık Atomic Wallet ihlali ve 31.6 milyon dolarlık Fintoch idi. iddia edilen ponzi şeması ve MEV Boost’un yazılımındaki bir güvenlik açığından yararlanarak 26.1 milyon dolar kaybetmesine neden oldu. Bu üçü, çeyrekteki toplam kayıpların neredeyse yarısı olan toplam 92,8 milyon doları oluşturdu.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın