Celestial AI, ışık tabanlı ara bağlantılar kullanarak veri aktarımı için 100 milyon dolar artırdı

Yarı iletken mühendisliği ve fotonik alanında geçmişe sahip teknoloji uzmanları David Lazovsky ve Preet Virk, birkaç yıl önce ortak bir kanıya vardılar: AI ve makine öğrenimi iş yükleri hızla bir “veri taşıma” sorunuyla karşılaşır. Yapay zeka modelleri herhangi bir bellek yongasının kalıbında tutulabilecekleri aşacak şekilde ölçeklendikçe, verileri bilgi işlem donanımına ve donanımdan taşımanın giderek daha zor hale geleceğini tahmin ettiler.

Daha önce seçkin Bell Laboratuarlarında bir araştırmacı olan Phil Winterbottom tarafından tasarlanan çözümü, hesaplamadan hesaplamaya, hesaplamadan belleğe ve çip üzerinde veri iletimi için bir optik ara bağlantı teknolojisiydi. Winterbottom ile birlikte Lazovsky ve Virk bir startup kurdular. göksel AI, teknolojiyi ticarileştirmek için. Ve şimdi, bu girişim büyük destekçileri kendine çekiyor.

Celestial AI bugün, IAG Capital Partners, Koch Disruptive Technologies ve Temasek’in Xora Innovation fonu liderliğindeki B Serisi turda 100 milyon $ topladığını duyurdu. CEO Lazovsky’ye göre, Celestial AI’nın toplamını 165 milyon doların üzerine çıkaran dilim, şirketin mühendislik, satış ve teknik pazarlama departmanlarını genişleterek Celestial’ın fotonik platformunun üretimini desteklemek için kullanılacak.

Celestial’in şu anda yaklaşık 100 çalışanı var – Lazovsky bu sayının yıl sonuna kadar 130’a çıkmasını bekliyor.

“Bugün bilgi işlem ve bellek yakından bağlantılı. Daha fazla yüksek bant genişliğine sahip bellek eklemenin tek yolu, ek hesaplama gerekli olsun ya da olmasın, daha fazla bilgi işlem eklemektir.” “Celestial’ın teknolojisi bellek ayrıştırmasını mümkün kılıyor.”

Bir veri merkezinde, bellek genellikle en masraflı kaynaklar – kısmen her zaman verimli kullanılmadığı için. Bellek bilgi işleme bağlı olduğundan, operatörlerin belleği veri merkezi içindeki donanım genelinde “ayrıştırması” ve havuzda toplaması zor ve bazen de bant genişliği kısıtlamaları ve çok yüksek gecikme süresi nedeniyle imkansızdır.

göre bir dahili Microsoft araştırmasına göre, sunucuların çekirdekleri sanal makinelere kiralandıktan sonra Azure’daki belleğin %25’e varan bir bölümü “sabitlenmiş” veya arta kalmıştır. Şirket, bu mahsur kalmış belleğin azaltılmasının veri merkezi maliyetlerini %4 ila %5 oranında azaltabileceğini söylüyor. tahmini — milyarlarca dolarlık bir operasyon bağlamında potansiyel olarak önemli tasarruflar.

2016 yılında MIT’den ayrılan VC firması The Engine’in portföy şirketi olarak başlayan Celestial, çoklu çipli sistemlerde ölçeklenen fotonik tabanlı mimarisinde görünür bir çözüm geliştirdi. Verileri aktarmak için ışığı kullanan Celestial’ın teknolojisi, bilgileri hem yongalar içinde hem de yongadan yongaya ışınlayarak yapay zeka ve diğer iş yükleri için hem belleği hem de bilgi işlemi kullanılabilir hale getirebilir.

göksel

Görsel Kaynakları: göksel

Celestial ayrıca, teknolojisinin veri hareketi için gerekli elektrik miktarını azaltabileceğini ve dolaylı olarak bir çipin performansını artırabileceğini iddia ediyor. Tipik olarak çipler, çektikleri elektriğin bir kısmını devreleri arasındaki veri hareketine ayırır ve bu da çipin bilgi işlem görevlerine yönlendirebileceği elektriği alır. Celestial’ın fotoniği, veri hareketi için gereken gücü azaltarak bir çipin – en azından teoride – hesaplama gücünü artırmasına olanak tanır.

Celestial’ın çoğu endüstri ara bağlantı standardı ile uyumlu olan fotonik teknolojisi (örn. CXL, PCIe), optik alternatiflere göre 25 kat daha yüksek bant genişliği ve 10 kat daha düşük gecikme süresi ve güç tüketimi sağlıyor.

“Büyüme ile AI , özellikle büyük dil modelleri (LLM’ler) ve öneri motoru iş yükleri, hızlandırılmış bilgi işleme doğru bir geçiş var,” dedi Lazovsky. “İleriye dönük temel sorun, bellek kapasitesi, bellek bant genişliği ve veri hareketidir – yani çipler arası bağlantı – Celestial’ın fotonik yapısıyla ele aldığımız şey bu.”

Celestial, ara bağlantı ürününü bir lisanslama programı aracılığıyla sunuyor ve hiper ölçekleyiciler ve işlemci ve bellek şirketleri dahil olmak üzere birçok “birinci seviye” müşteriyle çalıştığını söylüyor.

Ara bağlantı ürünü, Celestial için bir numaralı öncelik gibi görünüyor. Celestial, şirketin fotonik mimarisi üzerine kurulu Orion adlı kendi yapay zeka hızlandırıcı çipini satıyor. Ancak yatırımcıların TechCrunch’a yakın tarihli bir TC+ makalesinde söylediği gibi, AI fotonik çipler, onları geniş ölçekte pratik hale getirecek mühendislik zorluklarının üstesinden henüz gelmedi. Celestial, veriden analoğa dönüştürme ve sinyal rejenerasyonu alanlarında (günümüzün fotonik çipleri için en büyük engeller) atılımlara rastlamadıkça, Orion’un rekabette çok daha ileride olması pek olası değildir.

Chip bir yana, Celestial’in fotonik tümleşik devre pazarında çok sayıda rakibi var. abilir 2027 yılına kadar 26.42 milyar dolar değerinde olacak.

Ayar LaboratuvarlarıOptik ağ oluşturma ilkelerine dayalı çip çözümleri üreten , kurulduğu 2015’ten bu yana 200 milyon doların üzerinde risk sermayesi topladı. Diğer bir rakip olan Ravonus, kısa süre önce 73,9 milyon dolarlık yatırım aldı.

Yine de, daha geniş optik ara bağlantı alanında ileride bir konsolidasyon olabilir. Yaklaşık üç yıl önce Marvell, Inphi’yi satın aldı. optik ağ uzmanı, 10 milyar dolara. Bir sessizlik döneminin ardından, Microsoft geçen yıl satın aldı. Parlaklıkveri merkezi ve taşıyıcı ağlar için yüksek hızlı optik kablolar geliştiren bir girişim.

Hem Inphi hem de Luminensity, teknolojileriyle farklı kullanım durumlarını hedefliyordu. Ancak Big Tech’in optik ve fotonik etrafındaki coşkusu not edilmeye değer.

Lazovsky, “Fotonik teknolojimiz gerçekten farklı ve üstün özelliklerle benzersizdir” dedi. “LLM’ler nedeniyle üretken AI iş yüklerindeki büyüme ve mevcut veri merkezi mimarileri üzerindeki baskıları göz önüne alındığında, genel bilgi işlem veri merkezi altyapısından hızlanan bilgi işleme geçişi desteklemek için optik bağlantıya olan talep hızla artıyor.”

Samsung Catalyst, Smart Global Holdings, Porsche Automobil Holding SE, The Engine Fund, imec.xpand, M Ventures ve Tyche Partners da Celestial’s Series B’ye katıldı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın