Computex’teki odadaki filler

rent a car 34

Bu yılın Computex’iTayvan gevşemesinden bu yana ilk salgınla ilgili seyahat kısıtlamaları, dünyanın bilgi işlem ve çip endüstrilerinin bir kutlamasıydı. Ancak Jensen Huang’ınki gibi sergiler, konuşmalar ve ürün duyuruları arasında paketlenmiş Nvidia açılış konuşması (şirketten sadece bir gün önce trilyon dolarlık değerlemeye ulaştı), birkaç konu, en azından halka açık bir şekilde, zar zor ima edildi. Gerçek şu ki, jeopolitik gerilimler ve yapay zeka kaynaklı çip kıtlığı gibi konuların ortasında, yarı iletken endüstrisi çok fazla kargaşa içinde. İşte Computex’te çoğunlukla söylenmeyen şeylerden bazıları.

1. Yonga üreticileri için hayatı daha karmaşık hale getiren jeopolitik

ABD ve Çin hükümetleri arasındaki ilişkiler donmaya devam ederken, yarı iletken endüstrisinde işler karışıyor. İki ülkenin çip endüstrisi üzerinde devam eden savaşı, özellikle üretken AI ve diğer yüksek güçlü bilgi işlem görevlerinde gerekli olan süper çipler için yarı iletken tedarik zincirlerinin nasıl yönetildiği üzerinde artan bir etkiye sahip olacak.

Geçtiğimiz Ekim ayında ABD yeni ihracat yasalarını kabul etti ABD’li çip üreticilerinin, yapay zekada kullanılanlar da dahil olmak üzere gelişmiş çipleri ve çip yapım ekipmanlarını Çin’e ihraç etmeden önce Ticaret Departmanından lisans almalarını zorunlu kılıyor. ABD, Japonya ve Hollanda da anlaşmaya vardı çip üretim araçlarının Çin’e ihracatını durdurmak için. Yeni kısıtlamalara ayak uyduran şirketler arasında Nvidia da vardı. A100 ve H100 GPU’ların Çin’e satışı kısıtlandı400 milyon dolara mal oldu. Her iki çip de OpenAI’nin GPT-4’ü gibi büyük dil modellerini eğitmek için kullanılıyor. Yanıt olarak, Nvidia daha yavaş bir çip yaptı Çin’e satılık.

Buna karşılık Çin, daha önce siber güvenlik endişeleri nedeniyle Amerikan bellek yongası üreticisi Micron hakkında bir soruşturma başlattı. bazı çiplerin satışının yasaklanması. Yasak, Samsung Electronics ve SK Hynix gibi Çin’deki Micron rakiplerine fayda sağlayabilirdi, ancak ABD bildirildiğine göre soruldu Güney Kore, Micron yasaklanırsa Çin’in pazar boşluğunu doldurmayacak. Bunların hepsi geçtiğimiz altı ayda oldu ve ABD-Çin kısasa kısasa yarı iletken endüstrisi üzerinde önümüzdeki aylarda dünya çapında dramatik bir etki yaratacağını beklemek abartılı değil.

ile dünyanın en büyük çip üreticisi %59 küresel pazar payı, TSMC, Tayvan merkezlidir ve Amerikan şirketlerinin yaptığı aynı yaptırımlarla uğraşmak zorunda kalmasa da, en büyük müşterilerinin çoğu Çin’dedir. Sonuç olarak, TSMC’nin bahislerini koruduğu bildirildi. göre bir Bloomberg raporu ABD’nin yaptırımlarını yürürlüğe koymasından kısa bir süre sonra yayınlanan TSMC, ABD düzenlemelerine uyduğundan emin olmak için Çinli girişim Biren’in gelişmiş yongalarının üretimini askıya aldı.

TSMC, diğer tüm Tayvanlı yarı iletken şirketleri gibi, Tayvan-Çin ilişkileriyle de ilgileniyor. TSMC, ABD ve Japonya’da dökümhaneler kurdu, ancak üretiminin çoğu hala Tayvan’daTayvan-Çin ilişkileri tırmanmaya devam ederse, dünyadaki teknoloji şirketlerinin çoğunun güvendiği çiplerine ne olacağı konusunda açık sorular bırakıyor.

2. TSMC’nin çalışma kültürü nasıl tercüme edilecek?

TSMC iki Arizona fabrikasına 40 milyar dolar harcamayı planlıyor, gelişmiş çipler yapan. TSMC’nin kurucusu Morris Chang Tayvan’ın çalışma kültürünün dünyanın en iyi yarı iletken şirketlerini öne çıkarmasının nedenlerinden biri de budur. Örnek olarak, TSMC’nin 24 saat nöbetçi uygulamalarının, bir ekipmanın ABD’deki sabah 9’un aksine sabah 1’de arızalanması durumunda bir saat içinde tamir edileceği anlamına geldiğini söyledi. dahil olmak üzere incelemeye alınır. New York Times tarafından bu ayın başlarında yayınlanan rapor onu bulan ve benzer çalışma kültürüne sahip diğer şirketler, onlar için çalışmanın prestijine rağmen yüksek ciro ile karşı karşıya.

TSMC’nin Arizona’daki ilk dökümhanesinin açılmasıyla, aynı zamanda kültürel bir çatışmaya da giriyor olabilir. bu EE Times, ABD’deki bir baş mühendisle röportaj yaptı Kim, “Kültürün aşağı yukarı değişmesi gerekiyor, ancak genel çalışma ortamı ve gereksinimleri Tayvan’da uzun süredir oluşturulmuş durumda. Yani bu TSMC Arizona’ya nakledilecek. Bazı küçük değişiklikler bunu daha kabul edilebilir kılmalı, ancak Amerikalı mühendislerin çalışma ortamına ve bu tür bir kültüre uyum sağlamaları gerekecek.”

3. Yetenek kıtlığı

Endüstrinin büyümesinin vasıflı işçilerdeki artışı geride bırakması beklendiğinden, çalışanların yıpranması ve genel olarak yetenek eksikliği, dünya genelindeki yarı iletken şirketleri için büyük bir baş ağrısı olma potansiyeline sahiptir. Yakın tarihli bir raporda, Deloitte tahmini 2030 yılına kadar dünya çapında bir milyondan fazla veya yılda 100.000’den fazla ek işçiye ihtiyaç duyulacağını. ABD’de elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimlerine kayıtlı 100.000’den az yüksek lisans öğrencisi var ve ABD yarı iletken endüstrisi yakında yaklaşık 70.000 ila 90.000 işçi sıkıntısı yaşayabilir. Bir şey değişmediği sürece, bu şu anlama gelir: CHIPS Yasası ABD’yi yarı iletken bir güç merkezine dönüştürme girişimi, gerekli insan gücünden yoksun olabilir.

4. AI çip sıkıntısı

Eksik olan tek şey insan yeteneği değil. Üretken yapay zeka bilgi işlemi, çoğunlukla Nvidia tarafından üretilen GPU’lar olan yongalarda çalışır, ancak bunlar giderek daha az bulunur hale geliyor. Microsoft bildirildiğine göre AI’sını çalıştırmak için ihtiyaç duyduğu sunucu donanımında dahili bir eksiklikle karşı karşıya ve WSJ’ye göre, OpenAI CEO’su Sam Altman dedi. 16 Mayıs Kongre duruşması sırasında işlemci darboğazı nedeniyle daha az kişinin ChatGPT kullanması daha iyi olur. Bazı sunucu üreticileri ve doğrudan müşteriler, WSJ’ye Nvidia’nın en yeni GPU’larını almak için 6 aydan fazla beklediklerini söylediler. DigiTimes bu ayın başlarında, Nvidia’nın darboğazı hafifletmek amacıyla TSMC’nin çip on gofret on substrat (CoWoS) ambalajına ihtiyaç duyan çipler için daha fazla sipariş verdiğini bildirdi. Çip kıtlığı, üretken AI şirketleri ve yeni başlayanlar için büyük miktarda strese neden olabilir, ancak Nvidia hissesinin trilyon dolarlık bir değere yükselmesinin nedenlerinden biri de budur.

Bu arada Intel ve NTT gibi startup’lar ve büyük şirketler fotonik çipler gibi alternatifler üzerinde çalışıyor. Meslektaşım Kyle Wiggers olarak raporlar, fotonik çipler, geleneksel işlemciler gibi elektrik yerine sinyal göndermek için ışık kullanır. Teorik olarak bu, daha yüksek eğitim performansı anlamına gelir çünkü ışık elektrikten daha az ısı üretir, daha hızlı hareket edebilir ve sıcaklık ve elektromanyetik alanlardaki değişikliklere daha az duyarlıdır. Ancak birkaç yakalama var. Birincisi, fotonik çipler daha büyük ve toplu üretimi zor ve mimarileri hala darboğazlar yaratabilen elektronik kontrol darboğazlarına dayanıyor. İkincisi, verileri çiplerin çalışabileceği bir formata dönüştürmek için çok fazla güce ihtiyaç duyarlar. Ve son olarak, sinyal rejenerasyonu veya fotonik çipler yoluyla iletim sırasında bozulan optik sinyallerin rejenerasyon işlemi, sinyallerin zamanla bozulabileceği anlamına gelir. Sonuç olarak, fotonik teknolojinin ana akım haline gelmesi belki yıllar alabilir (hatta Lightmatter büyük miktarda fon alıyor) ve bu arada üretken AI şirketleri GPU’lar için acele etmeye devam edecek.

Bununla birlikte, AI balonunun bir noktada patlayabileceğine dair konuşmalar olduğunu not etmek önemlidir, özellikle de düzenleyiciler daha temkinli ve harekete geçmeye başlayın. Çip endüstrisi, salgın sırasında kıtlıklara tepki olarak ve bir sonuç olarak artık bellek yongalarında fazlalık var.

5. Tayvan kuraklığının çip tedariki üzerindeki etkisi

Geçen hafta Taipei’deki yağmurlu hava nedeniyle, şehir dışından gelen Computex ziyaretçilerinin buna inanması zor olabilir, ancak Tayvan’da bir başka kuraklık daha yaşanıyor. 2021’deki bir önceki, ülkenin yarı iletken üretimini olumsuz etkiledi çünkü çip üretmek çok büyük miktarda su gerektiriyor. Örneğin, TSMC, günde 150.000 tondan fazla kullanır. Son kuraklık sırasında, cips yapmaya devam etmek için kamyonlar dolusu suya bel bağladı.

Bu zamanlarda, TSMC hazırlandı, sadece kiralık su depoları ile değil, yeni kuyularla da. Nikkei Asia’ya, “farklı su kısıtlama aşamaları için acil durum planları olduğunu ve su tasarrufu yapmak ve su kaynaklarını geliştirmek için hükümet ve özel kuruluşlarla birlikte çalıştığını” söyledi. Ayrıca, Güney Tayvan Bilim Parkı’ndaki tesislerinde, su tüketiminin azaltılması ve atık suyun geri dönüştürülmesi dahil olmak üzere su tasarrufu önlemlerini yürürlüğe koymuştur.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın