Brex, eski a16z ortağı SVB emektarını işe alarak girişimlere yeniden odaklanıyor

birden fazla yıl önce, harcama yönetimi decacorn Brex, “küçük müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için daha az uygun”girişim camiasında şok dalgalarına neden olan bir duyuruda.

Sırasında Brex Kısa süre sonra, daha küçük müşteriler derken bunun küçük ve orta ölçekli işletmeler ve finanse edilmeyen yeni kurulan şirketler anlamına geldiği açıklığa kavuşturuldu, şirketin hayatına bir kredi kartı şirketi olarak başladığı düşünülürse, bu hareket hâlâ çarpıcı bir geri dönüş gibi geliyordu. yeni başlayanlar için. Duyuru, Brex’in bir açıklama yapmasından yaklaşık iki ay sonra geldi. yazılıma büyük baskı” ve daha büyük, kurumsal müşterilere hizmet vermek için üst pazarı taşımaya daha fazla önem verdiğini.

Ancak Mart ayında Silikon Vadisi Bankası iç içe geçmiş.

Brex oldu isteklilerden biri başlangıç ​​​​topluluğuna bir dizi finansal hizmet sağlamasıyla tanınan bankanın erken aşama ve büyüme portföyleri için. Sonunda First Citizens Bank devraldı, ancak bu eski müşterilerin bazıları bu kadar büyük bir bankayla çalışma fikrinden kaçındı ve hesaplarını Brex, Mercury ve Arc gibi fintech’lere taşımayı seçti. Brex, toplamda kaç eski SVB müşterisinin hesaplarını taşıdığına ilişkin ayrıntıları paylaşmayı reddederken, 4.000 yeni hesap açtı ve yalnızca SVB’nin kapanmasından sonraki ilk hafta içinde 2 milyar $ mevduat aldı.

Bu yeni müşteri akışı, Brex’in önceliklerini ve stratejisini yeniden düşünmesine yol açtı.

Bugün, şirket TechCrunch’a özel olarak, eski bir Andreessen Horowitz (a16z) işletme ortağı ve Silicon Valley Bank’ın 16 yılı aşkın tecrübesi olan Jason Mok’u yeni girişim başkanı olarak atadığını söyledi. Nisan ayında üstlendiği yeni görevinde Mok kurucuların hem günümüzün makroekonomik ortamında hem de yakın zamandaki bankacılık krizlerinde ve üretken yapay zeka gibi heyecan verici teknolojilerin vaadinde gezinmelerine yardımcı olacak.

Brex’in kurucu ortağı ve CEO’su Henrique Dubugras e-posta yoluyla TechCrunch’a şunları söyledi: “Kurucular ve girişimler her zaman Brex’in merkezinde yer aldı.”

Şunları ekledi: “SVB’nin daha geniş makrosu ve çöküşü göz önüne alındığında, topluluğun desteğimize her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Startup organizasyonumuza liderlik edecek birini işe almaya gelince, Brex’in startup’lara duyduğu gururu ve tutkuyu paylaşan birini bulmak çok önemliydi; Jason tasarıya uyuyor.

a16z’de Mok, firmanın tohum fonunu yönetti. SVB’de ise tüketici internetinden sorumlu genel müdür ve sektör başkanı olarak görev yaptı. İlginç bir şekilde, Mok’un babası da 1990’ların başında SVB’de Mok ile benzer bir kapasitede çalıştı.

Mok, “Ben de SVB çevresinde büyüdüm,” diye hatırlıyor. “Şirketler ve risk sermayesi ile ölçeklenen kurucular ve girişimciler olan Silicon Valley Bank çevresinde yeni büyüdüm.”

Organizasyondayken Mok, erken aşamadan büyümeye, girişime, depo tesislerine ve borç vermeye kadar her şey üzerinde çalıştığını söyledi.

“Bir ton şey öğrendim. SBV, teknoloji, finans, başlangıçlar ve risk sermayesi ile ilgili her şey için ‘MBA’ almak için en iyi yer gibiydi” dedi.

2020’de Mok, a16z tarafından, firmanın faaliyetlerini denetlemeden önce kurumsal gelişimi denetlemek üzere işletme ortağı olarak hizmet vermek üzere işe alındı. tohum fonu stratejisi. Nisan 2022’de şirketten ayrıldığını ve bu baharda Brex’in start-up’lara yeniden odaklanmasına yardımcı olmak için işe alınmadan önce aileye odaklanmak için ayrıldığını söyledi.

SVB’de yaşananlardan dolayı “kalbinin kırıldığını” kabul eden Mok, startup topluluğuna yeni bir kapasitede yardım etme fırsatının kendisini çektiğini söyledi.

“SVB şu anda teknoloji ve inovasyon ekosisteminin çoğunu mümkün kılan bir yiğitti. Mok, “Bu kadar çok farklı insanın ve şirketin, inovasyon sisteminin desteklenmesine yardımcı olmak için üzerlerine düşeni gerçekten yapmak için tahtadan çıktığını görmek inanılmazdı” dedi. “Özellikle, Brex’in bu kadar ilerlediğini görmek inanılmazdı.”

Görsel Kaynakları: Jason Mok / Brex

Yeni görevinde Mok, Brex için SVB sonrası fırsata rehberlik edeceğini ve şirketin “gelecekte yeni başlayanlar için sunmayı düşündüğünü” söyledi.

TechCrunch’a “Brex, bankacılık, fatura ödeme ve kredi kartları dahil olmak üzere tam bir finansal yığın sunan tek banka dışı alternatiftir” dedi. “Bazı ek liderlik stratejileri eklemek ve Brex’in yeni girişimlere hizmet etme taahhüdünü yeniden teyit etmek için katıldım. Zaman içinde işletmelere hizmet vermeye başladık, ancak yaptığımız işin özünde startup’lar ve kurucular yer alıyor ve onlar startup’ın ötesinde ölçeklenirken kurucularla birlikte yinelemeye, gelişmeye ve büyümeye devam ettiğimizden emin olmak istiyoruz.”

Mok, bunun bir kısmının, “daha hızlı ölçeklenebilmeleri ve daha iyi yinelenebilmeleri” için kurucularla ürünler açısından neye ihtiyaç duyduklarını tartışmayı içereceğini söyledi.

Şirket ayrıca, startup topluluğu için San Francisco, New York ve Los Angeles gibi çeşitli şehirlerde etkinliklere ev sahipliği yaparak ve markanın yüzü olarak hizmet edebilecek daha fazla “Brex elçisi” sunarak fiziksel olarak daha fazla var olmak istiyor. operatörler ve risk sermayedarları tavsiye, bakış açısı ve diğer kurucularla bağlantılar için başvurabilir.

Mok, “Bütün bunları ve gerçekten pazara gitme işlevimizi denetliyor olacağım” dedi.

Ayrıca, Brex’in işletme hesaplarının daha da geliştirilmesine ve şirketin işe alım sürecinin “daha fazla optimize edilmesine ve iyileştirilmesine” yardımcı olacak.

Brex, Nadav Lidor’u şirketin yeni başlayanlara yönelik bankacılık ürünleri lideri olarak seçtiğini söyledi. Brex’in İsrail ofisini yöneten Lidor, Brex ticari hesaplarına odaklanacak – ortak bankalar aracılığıyla FDIC sigortalı nakit yönetimi hesapları ve ACH, havaleler ve çekler arasında bir dizi para hareketi aracı.

Mayıs sonunda, Brex, harcama yönetimi platformu Empower ve Brex işletme hesapları olmak üzere iki ürününde “her biri ARR’de 100 milyon dolar elde etti”veya yıllık yinelenen gelir.

Şirket, Empower’ı geçen yıl başlattığından bu yana Coinbase, Indeed, SeatGeek, Lemonade ve DoorDash gibi şirketlerle anlaşma imzaladığını da sözlerine ekledi. Ayrıca, ACH, havale ve çekler arasında bir dizi para hareketi aracına sahip nakit yönetimi hesapları olarak tanımladığı işletme hesaplarının “kullanım kolaylığı ve FDIC sigorta kapsamında 6 milyon dolara kadar çıkması nedeniyle hızlı büyüme” gördüğünü söyledi. ”

Brex de geçtiğimiz günlerde duyurdu küreselleşmek.

Gelen kutunuzda daha fazla fintech haberi ister misiniz? Üye olmak Burada.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın