Visa, 1 milyar dolarlık gişe rekorları kıran bir anlaşmayla Brezilyalı fintech şirketi Pismo’yu satın aldı

Gelen kutunuzda daha fazla fintech haberi ister misiniz? Üye olmak Burada.

Kredi kartı devi Visa, Brezilya ödeme altyapısı girişimini satın alıyor Pismo Muhtemelen bu yıl şimdiye kadar gerçekleşen en büyük fintech M&A anlaşmalarından biri için 1 milyar $ nakit karşılığında.

2016 yılında Juliana Motta (CPO), Ricardo Josua (CEO), Daniela Binatti (CTO) ve Marcelo Parise (mühendislik başkan yardımcısı) tarafından kurulan São Paulo merkezli Pismo Citi, Itaú (Brezilya’nın en büyük bankalarından biri), Revolut, N26, Nubank ve Cora’nın da aralarında bulunduğu ünlü müşterilerin bir listesini sessizce topladı. başlangıç yılda yaklaşık 50 milyar API çağrısını ve 40 milyar dolarlık işlem hacmini işler ve yaklaşık 80 milyon hesaba ve 40 milyondan fazla verilen karta güç sağlar.

Josua’ya göre, Pismo’nun gördüğü patlayıcı büyüme bağlamında, 2021’in başında işlem hacmi ayda 1 milyar doların altındaydı. 2020’yi toplamda 10 milyondan az hesapla kapattı.

Zamanla, Pismo anavatanının dışına genişledi ve şu anda Meksika ve Şili’nin yanı sıra ABD ve Avrupa da dahil olmak üzere Latin Amerika’da birçok ülkede faaliyet gösteriyor. Girişimin Hindistan, Güneydoğu Asya ve Avustralya’da da bazı müşterileri var.

Pismo’lar Şirket, bulutta yerel ihraççı işleme ve temel bankacılık platformunun bankalara, fintech’lere ve diğer finansal kurumlara “esneklik ve çeviklik” sağlamayı amaçladığını paylaştı. 108 milyon dolar topladı Ekim 2021’de B Serisi fonlamada. Müşterilerin kartlar ve ödemeler, dijital bankacılık, dijital cüzdanlar ve pazar yerleri için ürünler piyasaya sürmesine olanak tanır. Pismo ayrıca finansal kurumların “temel verilerinin sorumluluğunu üstlenmelerine ve bunları akıllıca kullanmalarına” izin verdiğini iddia ediyor.

Yazılı bir açıklamada Visa, Pismo’yu satın alarak “bulut yerel API’leri aracılığıyla müşteriler için borç, ön ödemeli, kredi ve ticari kartlar genelinde temel bankacılık ve ihraççı işleme yetenekleri sağlayacak şekilde konumlandırılacağını” söyledi. Şirket ayrıca, girişimin platformunun Visa’nın Brezilya’daki Pix gibi gelişmekte olan ödeme rayları için finans kurumu müşterileri için destek ve bağlantı sağlamasına olanak tanıyacağını da sözlerine ekledi.

Visa’nın baş ürün ve strateji sorumlusu Jack Forestell yaptığı yazılı açıklamada, “Platinum’un satın alınmasıyla Visa, finans kurumumuza ve fintech müşterilerimize müşterilerine sunabilecekleri daha farklı ihraççı çözümleri ile daha iyi hizmet verebilir” dedi. Düzenleyici onaylara ve diğer mutat kapanış koşullarına tabi olan anlaşmanın yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Pismo, São Paulo’da kalmaya devam edecek olan mevcut yönetim ekibini elinde tutacak.

SoftBank, e-ticaret devi Amazon ve Silikon Vadisi merkezli girişim şirketi Accel, girişimin B Serisi artışına öncülük etti. Falabella Ventures, PruVen ve mevcut destekçiler Redpoint eventleri ve Headline da finansmana katılarak Pismo’nun toplam fonunu 118 milyon dolara çıkardı. Şirket değerlendirmesini paylaşmadı ancak Accel Ortağı Ethan Choi, TechCrunch’a satış fiyatının “çok stratejik bir kat” olduğunu söyledi.

Bir SaaS işletmesi olarak Pismo, çoğunlukla işlem ücretlerini alarak para kazandı. Aktif hesap başına ücretlendirilir, bu nedenle fiyatlar hacme göre düşer. Başka bir deyişle, bir müşterinin ne kadar çok müşterisi olursa hesap başına o kadar az öder.

Yazılı bir açıklamada Josua, Pismo’nun odak noktasının “hızlı dijitalleşmeye ayak uydurmak” için altyapılarını modernize etmek isteyen finans kurumlarını ve fintech’leri desteklemek olduğunu söyledi.

“Teknolojimizi ve platformlarımızı küresel ölçekte ölçeklendirmek istediğimiz için Visa, küresel ekonomiye daha da fazla değer katmak için mükemmel bir ortaktır. Pismo’nun bulut tabanlı platformu ile Visa’nın küresel ağının birleşimi, daha fazla şirketin dijital bankacılık ve ödeme çözümlerini genişletmesine yardımcı olmamızı sağlayacak.”

Choi’ye göre Visa’nın, satın alınmayı ve hatta kaynak yaratmayı amaçlamayan girişim için teklif veren birkaç şirketten yalnızca biri olduğu bildirildi.

TechCrunch’a “Pismo blokta değildi” dedi. “Gerçekleşen en büyük LatAm sınır ötesi fintech anlaşmalarından birini” temsil eden işlemin yanı sıra Choi bunun aynı zamanda “kredi kartı ve banka kartına ek olarak temel bankacılık ve kart verme hizmetleri sağlayarak birlikte çalıştıkları bankalara ve finansal kurumlara daha yakın olmak istediklerine karar veren küresel bir kart ağının bir örneği” olduğuna inanıyor. kart rayları.”

Şunu ekledi: “Bu gerçekten kritik API’leri mevcut finans kurumu müşterilerine satabilmek için pek çok sinerji var.”

Visa’nın ilk altyapı oyunu değil. Mart 2022’de kapandı Tink’in 2,15 milyar dolarlık satın alınması, açık bankacılık uygulama programlama arayüzlerine odaklanan Avrupa’nın önde gelen bir fintech girişimi.

Kredi kartı devi, planlanan 5,3 milyar dolarlık satın alma planından da ünlü bir şekilde vazgeçti. ekoseABD merkezli popüler bir açık bankacılık girişimi, bir sorunla karşılaştıktan sonra satın almayı iptal etmek zorunda kalmadan önce düzenleyici duvar.

Hiç şüphe yok ki, Pismo’nun Visa tarafından yakalanması, tüm Latin Amerika bölgesi için bir tür darbe oldu. Küresel yatırımcılar bölgeye sermaye akıtıyor 2021’de ve biraz Geri çekilme o zamandan beri. Aynı zamanda bir geri dönüş hikayesi, 2019’da Pismo’nun 2016’da 900.000 $’lık bir başlangıç ​​turunda topladığı nakit tükeniyordu. Aslında işler o kadar vahimdi ki Binatti ve Parise, Pismo’nun operasyonlarını finanse etmek için tek arabalarını bile sattılar. Şimdi, şirketin 400’den biraz fazla çalışanı Visa çalışanları olacak.

Anlaşma aynı zamanda Accel’in kısa süre sonra satın alınan bir finansal altyapı şirketini ikinci kez satın almasına da işaret ediyor. 2020’de tüketici finansal hizmetler platformu SoFi, edinme ödemeler ve banka hesabı altyapı şirketi Galileo toplam nakit ve hisse senedi olarak 1,2 milyar dolar. Bu şirket 2000 yılında kuruldu ve Accel bunu yazmadan önce kârlı hale geldi. 77 milyon dolarlık A Serisi çek 2019’da

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın