Spire ve OroraTech, orman yangını izleme uydularından oluşan bir filo fırlatacak

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki son birkaç orman yangını sezonu, kayıtlardaki en unutulmaz ve tehlikeli sezonlardan bazıları oldu. Ancak her hükümetin yangınlarla mücadeleye akıttığı milyarlarca dolara rağmen, ilk müdahale ekiplerinin hala gerçek zamanlı orman yangını algılama ve izleme verilerine ihtiyacı var.

Spire Global ve OroraTech’e girin. Bugün iki şirket, 2024 ortasına kadar sekiz küresel sıcaklık ve orman yangını izleme uydusundan oluşan bir takımyıldızı yörüngeye yerleştireceklerini duyurdu.

Bu, iki firma arasındaki ilk işbirliği değil. Orman Gözlem ve Tanıma Deneysel Küçük Uydu Termal Dedektörü (Orman)-1 ve Orman-2 adlı iki uydu halihazırda yörüngede. Spire’ın uydu platformundan, entegrasyon hizmetlerinden ve yer istasyonundan ve OroraTech’in termal-kızılötesi optik sıcaklık monitöründen yararlanırlar. Sekiz uyduluk bu yeni filo, bu çalışmanın üzerine genişleyecek.

Uydular sadece aktif orman yangınlarını izlemeyecek; Bir basın açıklamasına göre, OroraTech’in iklim değişikliği nedeniyle arttığını söylediği orman yangını riski taşıyan alanları da belirleyecekler. Toplanan içgörüler yalnızca ilk müdahale ekiplerine değil, sigorta ve enerji sektörlerine de fayda sağlayacaktır.

Ortaklık, Spire’ın, temelde katılımcı kuruluşların Spire’ın mevcut hizmetlerini ve uzay aracını kullanarak uzayda yükü hızlı bir şekilde çalıştırmasına izin veren “hizmet olarak uzay” abonelik modelinin bir örneğidir.

OroraTech’in ticaretten sorumlu başkanı Dr. Axel Roenneke yaptığı açıklamada, abonelik hizmetinin şirketin hızla uzaya ulaşmasına yardımcı olmak açısından “paha biçilmez” olduğunu söyledi. Hiç şüphe yok ki, kendi uzay gemilerini, operasyonlarını ve yer altyapısını inşa etmede sermayeye veya ticari çıkara sahip olmayan diğer girişimler için çok mantıklı.

OroraTech, 2018 yılında Münih Teknik Üniversitesi’nin yan ürünü olarak kuruldu. Geçen Kasım ayında şirket, Belçika merkezli iklim etki fonu Edaphon liderliğindeki 15 milyon Euro’luk (16,4 milyon $) Seri A’yı duyurdu.

İki şirket ayrıca Mayıs ayında Kanada Uzay Ajansı’ndan özel bir vahşi yaşam izleme uydusu için bir sözleşme aldıklarını duyurdu.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın