100 milyon doları aşan girişim turları buharlaşırken, halka arzların ağırlığı taşıması gerekebilir

Bu senenin başlarında yazdık ki “100 milyon dolarlık girişim turu sona eriyor” Çoğu zaman tahminlerimiz ters gider. Bu sefer doğru yoldaydık.

Buna göre PitchBook’tan yeni verilerABD girişim piyasası, halk arasında “mega turlar” olarak adlandırılan, özel şirketlere yapılan dokuz haneli yatırımlar için cansız hıza katlanmaya devam ediyor.


Borsa yeni başlayanları, pazarları ve parayı keşfediyor.

Oku onu TechCrunch+’ta her sabah ya da al Exchange bülteni her cumartesi.


2023’ün ilk yarısında PitchBook, Amerika Birleşik Devletleri’nde yalnızca 108 mega mermi saydı. Bu oranın yıl boyunca devam edeceğini varsayarsak, 2023’te ABD’de 200’den fazla dokuz rakamlı anlaşmaya bakıyoruz. Bu, önceki seviyelere göre dramatik bir düşüş. 2020’nin 4. çeyreğinden başlayarak 2022’nin 3. çeyreğine kadar, daha fazlası vardı Çeyrek başına kaydedilen 100’den fazla mega mermi. 2021’de ortalama çeyrek başına 200’ün üzerindeydi. Bunu belki 200 görmek için yıl halka arz büyüklüğünde bir turu artırabilecek geç aşamadaki girişimlerin sayısının serbest düşüşte olduğunu ima ediyor.

Turlar da küçülüyor, veriler ortalama dokuz rakamlı tur boyutunun 200 milyon doların altına düştüğünü gösteriyor, OpenAI’nin bu yılın başlarındaki devasa turu gibi pek geleneksel girişim anlaşmaları olmayan birkaç tur hariç. Daha küçük mega mermiler ve bunların daha azı, tüm çizgi ve boyutlardaki tek boynuzlu atlar için zorlu bir karışımdır.

Tabii ki, diğer pazarlarda dokuz rakamlı raundların toparlandığını görebiliriz. Avrupa ve Asya, tarihsel olarak işlemlerdeki adil paylarını gördüler. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin girişim piyasası dünyanın en büyüğü olduğundan ve bir zamanlar mega-yönlü finansmanda lider oyuncu olduğundan, ABD nereye giderse, dünya da oraya gider.

Buradaki tek boynuzlu atlar alıştıkları miktarda yem bulmakta zorlanıyorsa, dünyadaki diğer girişimler de muhtemelen benzer bir sermaye kıtlığına katlanıyor.

Özellikle PitchBook, “tükenen nakit yollarının bu yeni girişimlerin daha fazlasını daha sert anlaşma yapma ortamında yükselmeye zorlayacağı fikri” sayesinde “sermaye ihtiyacının muhtemelen yıl ilerledikçe mega turlarda bir artışa yol açacağını” düşünüyor. tam yıllık mega yuvarlak rakamlar, önceki yıllara kıyasla önemli ölçüde azaltılmış seviyelerde gelecek.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın