Apple WWDC 2023: Apple Vision Pro’dan iOS 17, MacBook Air ve daha fazlasına kadar duyurulan her şey

Dün Apple’ın WWDC 2023 açılış konuşması. Apple, her yıl Dünya Çapında Geliştirici Konferansını, genellikle işletim sisteminden watchOS’a ve yeni ve güncellenmiş araçlara kadar her şeyi kapsayan birkaç saatlik düz duyurularla başlatır. Keynote akışını buradan izleyebilirsiniz — birisi bile yarattı BINGO oyunu.

Şimdiye kadar, kendinizi hazırladınız açıklanacağını düşündüğümüz. Şimdi arkanıza yaslanın ve rahatlayın, bu sırada ekip en önemli haberleri gözden geçirmesi kolay bir özet halinde toplar.

Mac 15 inç

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

Gerçekten büyük hayal edin. Apple’ın en büyük tüketici dizüstü bilgisayarı.

 • Üç pound ve 11,5 mm incelik, “bugüne kadarki en ince 15 inçlik dizüstü bilgisayar” olarak lanse edildi.
 • 18 saat pil ömrü.
 • Altı hoparlör.

15 inç MacBook Air hakkında daha fazlasını okuyun.

Mac Stüdyosu

Mac Studio'ya genel bakış

Görsel Kaynakları: Elma

Apple’ın küçük ama güçlü masaüstü bilgisayarı Mac Studio, silikon dahil bir ürün güncellemesi alıyor ve M1 Max ve M1 Ultra’yı M2 Max ve M2 Ultra ile değiştiriyor.

 • Bir Mac Mini’den kabaca üç kat daha uzun.
 • Temel fark, yeni çipin yeni performansların kilidini açmasıdır.
 • Nöral motor söz konusu olduğunda, %40 daha hızlıdır.
 • Video bant genişliği artırıldı, bu da 8K ekranı yüksek bir yenileme hızında bağlayabileceğiniz anlamına geliyor.

Mac Studio hakkında daha fazlasını okuyun.

Mac Pro

Ekranlı Mac Pro

Görsel Kaynakları: Elma

Bu, Apple Silicon destekli masaüstü ve rafa monte Mac Pro iş istasyonu hakkında sürpriz bir duyuruydu. Kepçeyi al.

M2 Ultra

elma m2 ultra çip

Görsel Kaynakları: Elma

M2 Ultra, şimdiye kadarki en güçlü Apple Silicon yongasıdır; ancak Apple, M1 başucu kitabıyla devam ediyor.

 • Ultra ile, M2 versiyonu da temelde tek bir pakette birleştirilmiş iki M1 Max kalıbıdır.
 • 5 nm teknolojisi kullanılarak inşa edilmiş ve 134 milyar transistör içeriyor ve 24 CPU çekirdeği, 76 adede kadar GPU çekirdeği (60 çekirdekli bir seçenek de var) ve 32 çekirdekli Neural Engine içerecek. CPU, 16 yeni nesil yüksek performanslı çekirdek ve sekiz yüksek verimli çekirdekten oluşur.
 • Önemli bir değişiklik, M2 Ultra’nın 800 GB bellek bant genişliği ile desteklenen 192 GB’a kadar birleşik belleği desteklemesidir.

M2 Ultra hakkında daha fazlasını okuyun.

Yeni iOS 17 özellikleri: NameDrop, Journal uygulaması, Bekleme, Otomatik Düzeltme, artık “hey Siri” yok

Görsel Kaynakları: Elma

 • NameDrop adlı yeni bir AirDrop özelliği, telefon numaranızı ve hatta fotoğraflarınızı başka biriyle kolayca ve sorunsuz bir şekilde paylaşmanıza olanak tanır. İşte böyle çalışır: Telefonlarınızı birbirine yaklaştırdığınızda, telefon numaranızı ve e-posta adresinizi paylaşmayı seçebilirsiniz. NameDrop’u iPhone ve Apple Watch ile de kullanabilirsiniz. Daha fazlasını buradan okuyun Ve Burada.
 • Apple, Journal adında yeni bir günlük kaydı uygulaması sunuyor. iPhone, aygıtta makine öğrenimini kullanarak fotoğraflarınız, etkinlikleriniz, konumunuz, müziğiniz, antrenmanlarınız vb. ile ilgili kişiselleştirilmiş öneriler oluşturur. Geliştiriciler Journal’dan yararlanabilir ve üçüncü taraf uygulama verilerinden hızlı öneriler sağlayabilir. İşte daha fazlası.
 • Şimdi komodininiz için yeni bir tam ekran deneyimi olan Bekleme moduna geçin. Gece telefonunuzu bıraktığınızda, telefonunuzda saati veya alarmı görebilir veya ekranı kişiselleştirebilirsiniz. Bekleme modu, en iyi çekimlerinizden bazılarını göstermek ve bunları düzenli olarak yenilemek için iPhone’unuzu dinamik bir fotoğraf slayt gösterisi aygıtı olarak kullanmanıza da yardımcı olur. Bekleme modu, ofiste iPhone’unuzu yaklaşan etkinliklerinizin yer aldığı bir takvime dönüştürebilir. Daha fazla bilgi edin.
 • Otomatik düzeltme açısından, Apple, artık kullanabileceğiniz bir sonraki kelimeleri ve tümceleri daha doğru bir şekilde tahmin edebilen bir AI modeli tarafından desteklenen otomatik düzeltmeyi yükseltti. Zamanla kişiselleşecek ve küfürler dahil en sık kullandığınız kelimeleri öğrenecektir. Devamını oku.
 • iOS 17’deki en beklenmedik eklemelerden biri: Apple, “Hey Siri”den “hey”i kaldırıyor. Kepçeyi al.
 • Ve işte burada Apple’ın WWDC 2023 sahnesinde duyurmadığı iOS 17 özellikleri.

Burada daha fazla yeni özellik iyiliği yakalayın.

Apple Mesajları

Görsel Kaynakları: Elma

Apple, iPhone’da en çok kullanılan uygulamalarımızdan biri olan Mesajlar uygulamasını yeniliyor.

 • Dikkate değer ince ayarlar: yazıya dökülmüş sesli mesajları görüntüleme yeteneği ve iMessage uygulamalarını gizleyen bir arayüz değişikliği.
 • Yeni özellik: iPhone kullanıcılarının arkadaşlarına ve ailelerine eve güvenli bir şekilde döndüklerini veya en son nerede olduklarını bildirmelerini sağlayan güvenlik odaklı “Giriş Yap” seçeneği.
 • Ayrıca, daha hızlı ve daha uygun bir arama deneyimi ve sesli mesajların dökümünü görüntüleme yeteneği vardır.

Apple Mesajları hakkında daha fazla bilgi edinin.

iPadOS 17 ve yeni iPad özellikleri

Görsel Kaynakları: Elma

Apple’ın en son iPadOS sürümünün adı iPadOS 17’dir. Yeni sürüm, daha iyi canlı etkileşimler sağlayan geliştirilmiş widget’lar, iPhone’a benzer şekilde özelleştirilebilen Ana Ekran ve Sağlık uygulaması ve geliştirilmiş Notlar dahil olmak üzere yeni yerel uygulamalar gibi yükseltmeleri içerir. uygulama. Daha fazla bilgi edin.

Şimdi iPad için tanıtılan yeni özelliklere bir göz atalım.

iPad için yeni Sağlık uygulaması, bu yılın sonlarında iPadOS 17’nin bir parçası olarak piyasaya sürülecek. Daha önce, uygulama yalnızca iPhone’da mevcuttu.

 • Kullanıcılar, elektrokardiyogram sonuçları gibi sağlık verilerini daha büyük bir ekranda görebilecek.
 • Gizlilik: Sağlık verileri güvenli bir şekilde senkronize edilir, böylece iPad, iPhone, Apple Watch’unuzdaki ve ayrıca uyumlu üçüncü taraf uygulamaları ve cihazlarınızdaki sağlık bilgilerinizi tek bir yerde görebilirsiniz.
 • Geliştiriciler için HealthKit, iPad’e geliyor ve cihazlar için sağlık ve fitness deneyimleri oluşturmanın yeni yollarını açıyor.
 • Sağlık ölçümlerini, reçeteleri, laboratuvar testlerini ve daha fazlasını görüntüleme söz konusu olduğunda kullanıcılar daha fazla gayrimenkule sahip olacak. Sağlık hakkında devamını oku.

Sağlıktan bahsetmişken Apple, Apple Watch ve iPhone için bazı yeni özelliklerle ruh sağlığına odaklanacağını da duyurdu. Kepçeyi al.

Ayrıca Apple, PDF’lerle çalışma deneyimini iyileştirmek için Canlı İşbirliği’ni ekliyor. Makine öğrenimi teknolojisini kullanan iPad OS 17, bir PDF’deki alanları tanımlayarak bunları hızlı bir şekilde doldurabilmenizi sağlar; bu, Adobe Acrobat’a kolay erişimi olmayan kişiler için çok önemlidir. Bu, iPad’inize taradığınız belgelerin fotoğraflarıyla da çalışır. Canlı İşbirliği hakkında daha fazlasını okuyun.

MacOS 14 Sonoma

Görsel Kaynakları: Elma

Apple’ın en yeni masaüstü işletim sistemi macOS 14, adını bu kez başka bir Kaliforniya kasabası olan Sonoma’dan alıyor.

 • Yenilikler: Masaüstü, etkileşimli widget’lar alıyor ve büyüyen silikon oyun seçenekleri arasında dikkat dağıtıcı unsurları sınırlamak için tasarlanmış bir oyun modu var.
 • Başka ne var: Yaptığımız tüm telekonferanslara bir selam olarak, konuşmacıyı kesip dinamik bir arka planın önünde oynatan yeni bir kaplama özelliği var. Havai fişek gibi yeni efektler de var.

MacOS 14 Sonoma hakkında daha fazlasını okuyun. Ayrıca, işte bu ismin nasıl seçildiğine ilginç bir bakış.

AirPod’lar

Görsel Kaynakları: Elma

Merak etmeyin bugün AirPod’lar unutulmadı. Bu gadget’larda yapılan güncellemeler, kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi amaçlıyordu. Aktif gürültü giderme modu ile şeffaflık modunu harmanlayabilen yeni Uyarlanabilir Ses özelliğine girin ve gürültü giderme özelliklerini kullanmayı kolaylaştırın ve sokakta yürürken farkında olmaya devam edin. Apple, otomatik geçiş özelliğini iyileştirmek için de çalıştığını söyledi. Devamını oku.

Apple TV

Görsel Kaynakları: Elma

Televizyonunuzda FaceTime var mı? Evet lütfen! Apple TV’niz varsa, bu yeni özelliğe dikkat edin. Bu, bir iPhone veya iPad’deki Devamlılık Kamerasını bir web kamerası olarak ikiye katlamak için kullanacak ve ayrıca iPhone’un ve iPad’in video uygulamalarında öne bakan kamerasını siz TV’ye bakarken sizi çerçevelemek için ayarlayan Apple’ın AI destekli teknolojisi olan Center Stage’i kullanacak. . Apple TV’de FaceTime hakkında daha fazlasını okuyun.

Gerçek olalım – Apple TV uzaktan kumandası, istediği yere gitmeyi seven kaygan küçük bir herif. Sizinki kaybolmayı seviyorsa, Siri şimdi onu bulmanıza yardım edecek. Kepçeyi al.

Vision Pro AR kulaklığı

Apple Vision Pro AR

Görsel Kaynakları: Elma

Ve işte burada: Apple’ın Vision Pro AR kulaklığı. Gözler, eller ve yüz tarafından kontrol edilen tamamen 3D bir arayüze sahiptir.

 • Donanım, “adlı yeni bir özellik kullanır.GörmeOdadaki diğer insanlara gözlerinizi göstermek için öne bakan bir ekran kullanan (opak vizörü telafi ediyor. Ürün aslında karma gerçeklik olsa da (yerleşik geçiş ihtiyacı nedeniyle), şirket görünüyor sanal gerçeklik konuşmasına ilgisiz.
 • İlginç bir şekilde, oyundan çok e-posta gibi şeylere odaklanan, işe öncelik veren bir cihaz gibi görünüyor. Aslında, kullanıcılar Mac masaüstünün bir sürümünü önlerine yansıtılmış olarak getirebilirler.
 • Disney CEO’su Bob Iger, Disney+’ın teknoloji devinin yeni Apple Vision Pro lansmanında kullanılabileceğini duyurdu. Kepçeyi al.
 • şimdi var VisionOSözellikle Vision Pro için en yeni işletim sistemi.
 • TechCrunch Genel Yayın Yönetmeni Matthew Panzarino, Apple Vision Pro ile 30 dakikalık bir demo yaptı. incelemesini buradan okuyun.

Vision Pro AR hakkında daha fazlasını okuyun.

OS 10’u izleyin

Görsel Kaynakları: Elma

Apple, akıllı saat işletim sistemine gelen bazı iyileştirmelerin ön izlemesini yaptı:

 • Widget’lara yenilenmiş bir odaklanma ile güncellenmiş bir kullanıcı arabiriminin yanı sıra yenilenen birinci taraf uygulamaları ve diğer yeni özellikleri içerir.
 • Kullanıcı arayüzü kısmı neden önemlidir? Apple Watch’un kullanıcı arabirimi uzun yıllardır büyük bir güncelleme görmedi ve son yıllarda bir dizi en iyi üçüncü taraf uygulaması Apple Watch App Store’dan çekildi.
 • Yeni watchOS 10 widget’larına erişmek için Digital Crown’u çevirmeniz yeterlidir. Önceden, Apple Watch’un yan tarafındaki Digital Crown’a basmak sizi ana ekrana götürüyordu.
 • Dünya Saati de dahil olmak üzere bazı temel uygulamaların yenilenmesine dikkat edin.

watchOS 10 hakkında daha fazlasını okuyun.

TechCrunch'ta WWDC 2023 hakkında daha fazlasını okuyun

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın