VisionOS, Apple’ın en son işletim sistemidir

rent a car 34

VisionOS, Apple’ın en yeni işletim sisteminin adıdır; Apple Vizyon ProApple’ın yakında piyasaya sürülecek olan artırılmış gerçeklik kulaklığı.

Yıllık WWDC konferansında tanıtılan Apple, VisionOS’u “uzaysal bilgi işlem için sıfırdan tasarlanmış ilk işletim sistemi” olarak tanımlıyor; Mimari düzeyinde, VisionOS, MacOS ve iOS ile ortak olan temel blokları paylaşır, ancak Apple Vision Pro’da etkileşimli görselleri işlemek için “gerçek zamanlı bir alt sistem” ekler.

Görsel Kaynakları: Elma

VisionOS’un üç boyutlu arayüzü, uygulamaları geleneksel bir ekranın sınırlarından kurtararak farklı ölçeklerde yan yana görünebilmelerini sağlar. Kullanıcı arabirimi, ölçeği ve mesafeyi iletmeye yardımcı olmak için gölgeler oluşturarak doğal ışığa dinamik olarak yanıt verir.

Lansman sırasında VisionOS, Adobe (özellikle Lightroom), Microsoft (Teams ve Office), Cisco (Webex) Zoom ve diğer büyük geliştiricilerden Vision Pro’da yerel olarak çalışan Unity uygulamaları dahil olmak üzere uygulamaları içerecektir. Anatomi görüntülerine bakmak için tıbbi bir yazılım ve gerçek dünyadaki nesnelerin üzerinde hava akışı gibi fizik olaylarını görselleştirmek için bir mühendislik uygulaması var.

Görsel Kaynakları: Elma

Bu uygulamaları ve daha fazlasını Vision Pro ile aynı anda kullanıma sunulan yepyeni bir uygulama mağazasından alacaksınız. Apple, uygulamaların ötesinde, 100’den fazla Apple Arcade oyununun “birinci günde” oynanabileceğini söylüyor.

Vision Pro’nun donanımıyla birlikte VisionOS, Vision Pro’yu takan kişinin gözlerini kulaklığın kavisli dış ekranına yansıtan EyeSight’ın temelini oluşturur. EyeSight, gecikmeyi en aza indirmek ve mide bulantısını azaltmak için yüzünüzün taranmasını ve makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak çalışır.

Görsel Kaynakları: Elma

Apple ayrıca VisionOS’ta kimlik doğrulama için iris taramalarını kullanan Optik Kimlik adı verilen yeni güvenlik sistemini vurguladı. Veriler şifrelenmiştir ve Apple system-on-chips alt sistemi olan Secure Enclave ile çalışır. Ancak Apple, bugünün önceden kaydedilmiş sunumunda, uygulamalar ve web siteleriyle nasıl etkileşim kurduğunuz gibi telemetri verilerinin gizli kaldığını açıkça belirtti.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın