Apple Vision Pro: İşte bilmeniz gereken her şey

Bugün yıllık WWDC 2023 konferansıApple örtüyü kaldırdı Vizyon Profesyoneli, uzun süredir konuşulan artırılmış gerçeklik (AR) kulaklığı. bu Vizyon Profesyoneli Apple’ın bugüne kadarki en iddialı ürünlerinden biri – yapımında bir yıl var ve çok yüksek fiyat etiketini garanti edebilecek teknolojiyle dolu.

Ancak bugünkü duyuruda donanımdan çok daha fazlası vardı. Vision Pro’nun yanı sıra, Apple tamamen yeni bir işletim sistemini piyasaya sürdü. VisionOSve lansman sırasında OS’de ve buna bağlı olarak Vision Pro’da kullanılabilecek bir dizi uygulama.

Takip edilmesi gereken çok şey var; bu nedenle, Apple’ın Vision Pro ve VisionOS çevresinde duyurduğu her şey için kullanışlı, özet bir kılavuz oluşturduk.

Vision Pro, kayak gözlüğü benzeri bir tasarıma sahiptir

Vision Pro ile ilgili ilk fark edeceğiniz şey, bir çift yüksek kaliteli kayak gözlüğü. Renkli, sürekli bir ön panel, kullanıcının gözlerini sarar, bir mercek görevi görür ve içerideki elektronik aksamı soğutmak için kulaklıktan hava çeken bir fanı gizler.

Vision Pro’nun arkasında kolayca değiştirilebilen bir bant ve kulaklığın sıkılığını ayarlamak için bir kadran bulunur. Zeiss, reçeteli kullanıcılar için manyetik camlar oluşturmak üzere Apple ile ortak çalıştı.

Başında Apple Vision Pro olan bir plandaki kadın

Görsel Kaynakları: Elma

Piyasadaki bazı AR kulaklıklarının aksine, Vision Pro’nun pil takımı cihazın kendisinde yerleşik değildir. Arkadan geçen bir tel, iki saate kadar kullanım sağlayan bir pil paketine bağlanır. Veya Vision Pro kullanıcıları, daha uzun bir deneyim için duvara takılabilir.

Biri, ekranların gücün çoğunu emdiğini varsayar. Vision Pro’da her iki göz için bir tane olmak üzere iki (artı bir harici panel) bulunur ve her ikisinde de 23 milyon piksel bulunur. Özel bir 3D lens, kullanıcı arayüzünün her zaman görüş alanı içinde kalmasını sağlarken, HDR ve “geniş renk” gibi özellikler, görünüşte üstün bir görüntü sunar.

Apple'ın Vision Pro AR kulaklığındaki kadranın yakından görünümü

Görsel Kaynakları: Elma

Vision Pro’nun içindeki IR kameralar gözlerinizi takip ederken, kasanın dışındaki aşağı bakan kameralar ellerinizi takip eder. Üçüncü bir sensör seti – lidar sensörleri – Vision Pro’nun etrafındaki nesneleri gerçek zamanlı olarak algılar ve konumlarını takip eder.

Vision Pro’nun tüm sensörleri — bir düzine kamera, beş sensör ve altı mikrofon dahil olmak üzere toplam 23 — beslemek R1’e“gecikmeyi ortadan kaldırmak” ve görüntüleri “göz açıp kapama hızından sekiz kat daha hızlı” (Apple PR’a göre) kulaklığın ekranına aktarmak için tasarlanmış Apple kaynaklı yeni bir çip.

rent a car 34
Apple'ın Vision Pro AR kulaklığının yan profili

Görsel Kaynakları: Elma

ayrıca R1 EyeSight’ı etkinleştirir, kullanıcının gözlerinin canlı bir akışını yukarıda belirtilen harici ekrana yansıtan bir Vision Pro özelliği. En azından önceden kaydedilmiş videolarda kulaklığın şeffaf görünmesini sağlama etkisi vardır. Jüri, elbette pratikte ne kadar iyi çalıştığı konusunda dışarıda.

VisionOS

Vision Pro’ya güç veren yazılım, Apple’ın “uzaysal bilgi işlem için sıfırdan tasarlanmış ilk işletim sistemi” olarak tanımladığı VisionOS’tur – uzamsal bilgi işlem, Apple’ın AR ve sanal gerçeklik deneyimleri için tercih ettiği terimdir. Mimari düzeyde, VisionOS, çekirdek blokları MacOS ve iOS ile ortak olarak paylaşıyorancak Vision Pro’da etkileşimli görselleri işlemek için bir “gerçek zamanlı alt sistem” ekler.

Apple'ın WWDC 2023 etkinliğinde visionOS ekranı

Görsel Kaynakları: Elma

VisionOS’un üç boyutlu arayüzü, uygulamaları farklı ölçeklerde yan yana görünebilmeleri için geleneksel bir ekranın sınırlarından kurtarır. Kullanıcı arabirimi, ölçeği ve mesafeyi iletmeye yardımcı olmak için gölgeler oluşturarak doğal ışığa dinamik olarak yanıt verir.

Lansmanda, VisionOS uygulamaları içerecektir — Unity uygulamaları dahil, Adobe (özellikle Lightroom), Microsoft (Office) ve diğer büyük geliştiricilerden Vision Pro’da yerel olarak çalışır. Anatomi görüntülerine bakmak için tıbbi bir yazılım ve gerçek dünyadaki nesnelerin üzerinde hava akışı gibi fizik olaylarını görselleştirmek için bir mühendislik uygulaması var.

ile Apple'ın Vision Pro AR başlığındaki bir ekranın ön izlemesi "evreni keşfetmek" ekranda

Görsel Kaynakları: Elma

Bu uygulamaları ve daha fazlasını Vision Pro ile aynı anda kullanıma sunulan yepyeni bir uygulama mağazasından alacaksınız. Apple, uygulamaların ötesinde, 100’den fazla Apple Arcade oyununun VisionOS’ta “ilk gün” oynanabileceğini söylüyor.

En az bir iOS dayanak noktası, VisionOS’a geçiş yapacak: FaceTime. Vision Pro’da FaceTime, taramalardan bir araya getirilmiş yüzünüzün 3 boyutlu bir avatarını oluşturarak çalışır. Teams, WebEx ve Zoom da 3D avatarları destekleyecektir.

Apple Vision Pro’yu nereden ve nasıl satın alabilirim?

Vision Pro bir süreliğine kullanılamayacak — “gelecek yılın başına” kadar Apple diyor – ve ucuza gelmeyecek. 3.499 $ fiyatla satılan Vision Pro, önerilen en karamsar söylentilerden bile önemli ölçüde daha pahalı.

Artı olarak, bir Apple Store’da randevu alan müşteriler, Vision Pro’yu satın almadan önce bir demo ve uyumlarını kişiselleştirme şansı elde edecekler. Fiyat göz önüne alındığında, kırmızı halı muamelesinin garanti edildiğini söyleyebilirim.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın