Sensi.AI ve Flint Capital, sağlık hizmetlerinde yapay zeka çözümlerinin geliştirilmesi ve dağıtılması hakkında konuşuyor

Hastaları mahremiyetlerini ihlal etmeden uzaktan izlemek zorlu bir iştir. Ancak bir kurucu ortak, şifreyi kırdığına inanıyor.

Kurucuların daha iyi girişim destekli işletmeler kurmasına yardımcı olmak için tasarlanan haftalık TC etkinliği TechCrunch Live’ın yakın tarihli bir bölümünde, CEO Romi Gubes Sensi.AIevde bakım alanların sağlığını etkileyebilecek anormallikleri tespit etmek ve tahmin etmek için ses tabanlı yapay zeka yazılımını kullanan bir şirketi nasıl kurduğundan bahsetti.

Cisco, Dell ve Vonage dahil olmak üzere Fortune 500 şirketlerinde çalışmış bir yazılım mühendisi olan Romi, kızının gündüz bakımevinde yaşadığı bir taciz olayının ardından Sensi.AI’yi kurmak için ilham aldığını söylüyor.

“Hayatta hayatınızı gerçekten değiştiren şeylerden biriydi” dedi. “Ve savunmasız bireylerin her türlü bakım ortamında güvende olmalarına yardımcı olmak için teknolojik geçmişimden yararlanmak istedim.”

Bu onu tahrik etti büyük kıtlık ABD’deki kurum içi bakım uzmanlarının yanı sıra uygun altyapı desteği olmadan “yerinde yaşlanmanın” etkileri olabilir.

Romi, “Çoğunuzun bildiği gibi, zaman geçtikçe, onlara bakabilecek potansiyel olarak daha fazla yaşlı yetişkin ve daha az genç insan var” dedi. “Yaşlı bakım endüstrisindeki acının ne kadar büyük olduğunu çok yakında anladım.”

Sensi.AI TC Canlı

Görsel Kaynakları: Sensi.AI

2018’de kurulan Sensi.AI oldukça hızlı bir şekilde büyüdü ve bugün ABD ve İsrail olmak üzere iki ülkede 70 çalışana ve binlerce kişiye hizmet veren 37 eyaletteki müşterilere ulaştı. Yol boyunca Sensi.AI, TC Live tartışmasına katılan Flint Capital’in genel ortağı ve Sensi.AI yönetim kurulu üyesi Sergey Gribov da dahil olmak üzere yatırımcılardan 25 milyon dolar topladı.

Pandemi tarafından desteklenen uzaktan bakım izleme çözümleri pazarı oldukça büyük. Peki Sensi.AI kalabalığın arasından sıyrılmayı nasıl başardı? Romi bunu, hastaların ortamlarındaki ve çevresindeki önemli olayları algılamak için yapay zeka ve ses izlemenin bir kombinasyonunu kullanan şirketin farklılaştırılmış teknolojisine bağlıyor.

Sensi.AI, AI sistemini eğitmek için sahadan veri toplamak için yıllarını harcadı. Romi, bugüne kadar şirketin ABD’deki onbinlerce insandan 10 milyondan fazla bakıcı etkileşimi yakaladığını iddia ediyor.

“Örneğin, bir bakıcının yaşlı yetişkini yataktan sandalyeye geçirmekle ilgili belirli bir sorunu olup olmadığını tespit etmeyi biliyoruz, bu aslında her ikisi için de büyük bir risk faktörüdür” diye açıkladı. “Profesyonellerin bir şey olmadan önce harekete geçmesine gerçekten izin vermek için önleme katmanına daha fazla odaklanıyoruz.”

Peki ya mahremiyet – hem hastaların hem de bakıcıların mahremiyeti?

Romi, Sensi.AI’nin bazı rakiplerinden farklı olarak izleme için kamera kullanmadığına dikkat çekti. Üstelik sistem, ABD’deki en önemli tıbbi kayıt gizlilik yasası olan HIPAA ile uyumludur ve verileri anonimleştirir, böylece ses verileri izlenen herhangi bir kişiye bağlı olmaz.

Gribov’a göre bu, Sensi.AI’nin finansman başarısına da katkıda bulundu. Ancak pandemi tartışmasız daha büyük bir rol oynadı.

Romi, “Pandemi vurduğunda, bakıcıların çoğu yaşlı yetişkinlerin evlerine gidip onlara gerçekten hizmet edemedi ve yaşlı yetişkinler evde tek başlarına kaldılar” dedi. “İşte Sensi gibi çözümlere olan ihtiyacın çok ama çok net olduğu yer burasıdır.”

Sensi.AI TC Canlı

Görsel Kaynakları: Sensi.AI

Sensi.AI’nin büyük arzusunun bakım çalışanlarını tamamen değiştirmek olduğu varsayılabilir. Ancak Romi, durumun böyle olmadığını iddia ediyor. Aslında, teknik açıdan mümkün olmadığını ve yakın gelecekte de olmayacağını düşünüyor. Bunun yerine, Sensi.AI’nin klinisyenlerin ve hatta yaşlı yetişkinlerin ebeveynlerinin savunmasız bir hastanın evinde neler olup bittiğini takip etmek için kullanabilecekleri bir bakım aracına dönüşebileceğini umuyor.

Romi, “İşlerini çok daha verimli hale getirebilir ve daha iyi kararlar almalarını sağlayabiliriz,” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın