Wisconsin, sessizce füzyon gücü girişimlerinin yuvası haline geldi. Sürecek mi?

Bazıları için zaman hızlı kelime çağrışımı: Wisconsin’i düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor?

Muhtemelen nükleer füzyon değil.

Yine de son birkaç yılda, Amerika’daki Dairyland, füzyon girişimlerinin yuvası haline geldi. Halk tarafından bilinen üç kişiyle, yalnızca Seattle bölgesinde daha fazlası var. Sadece geçen hafta, iki tanesi Enerji Bakanlığı’ndan milyonlarca hibe aldı. bunlardan biri 9 milyon dolarlık bir başlangıç ​​turu duyurdu.

Eyaletin son zamanlardaki başarısının ardındaki sır o kadar da gizli değil: Onlarca yıldır sessizce hızlanan üniversite araştırma programları, şimdi emeklerinin meyvelerinin laboratuvardan çıktığını görüyor. Tıpkı Silikon Vadisi’nin Stanford’da ve Cambridge, Massachusetts’in MIT’de olduğu gibi, Wisconsin’de UW-Madison var. Başkent, her şey yolunda giderse enerjiden üretime, kimyasal arıtmaya ve hatta uzay yolculuğuna kadar her şeyi yeniden yazmayı vaat eden bir sektörde kilit bir oyuncu olmaya hazırlanıyor.

Enerji için, fırsat açıktır: nispeten küçük hacimlerde hidrojen izotopları tarafından beslenen potansiyel olarak büyük miktarlarda güç. Bu izotoplar birleştiğinde üretilen ısı, büyük olasılıkla bugün hemen hemen her büyük elektrik santralinin kullandığı teknoloji olan buhar türbinleri tarafından toplanacaktır. Elektrik, gece gündüz üretilebilir ve karbonsuz, erimesiz sözde temel yük gücü kaynağı sağlar.

O ısı endüstriyel tesislerde de kullanılabilir. Geçen hafta 9 milyon dolarlık tohum turunu açıklayan Realta Fusion, bir füzyon enerji santrali tasarımının, kimyasal rafineriler de dahil olmak üzere bir dizi endüstriyel ortama sığacak kadar modüler olacağına bahse giriyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın