Verimliliğinizi Artıracak En İyi 9 Mac Uygulaması – Dünyadan İlginç Haberler

Apple, Mac OS ile çok kullanışlı ve kararlı bir işletim sistemini kullanıcılarına sunuyor. Mac OS, kararlılığı, kullanım kolaylığı ve işlevselliğiyle birçok kullanıcı tarafından sevilmektedir. Buna ek olarak, işletim sistemi kutudan çıkar çıkmaz kullanmaya başlamanız için ihtiyaç duyabileceğiniz hemen hemen tüm üretkenlik uygulamalarıyla birlikte gelir. Ancak iyileştirmeler ve kolaylıklar için her zaman bir Mac uygulaması vardır.

Apple tarafından sağlanan stok uygulamalardan tamamen memnun olmayan tüm Mac kullanıcıları için vazgeçilmez üçüncü taraf uygulamalarına bir göz atmakta fayda vardır. Burada listelediğimiz uygulamaların çoğu ücretsiz veya düşük maliyetlidir. Listedeki Mac uygulamaları (büyük olasılıkla) genel kullanıcıya hitap edecektir. Bu yüzden lafı daha fazla uzatmadan en kullanışlı ve üretken 9 Mac uygulaması listemize geçelim…

Kestirmeler (Shortcuts)

mac uygulaması

Doğrudan işletim sisteminin içine yerleşik olarak gelen bu uygulamayı kullanmayı gerçekten anladığınızda büyük kolaylık sağlayacaktır. Basitçe Kestirmeler ya da diğer adıyla Shortcuts, yapmanız gereken her ne ise onu daha hızlı ve daha kolay hale getirecektir. Bir düğmeye dokunarak takviminizdeki bir sonraki etkinlik için yol tarifi almak, harcama raporları oluşturmak hatta evinizdeki Wi-Fi şifresini QR kodu ile misafirlerle paylaşmak olsun, yaşamınızda karşılaşabileceğiniz hemen hemen her durum için bir şeyler var.

Bu uygulamayla kolayca güçlü iş akışları oluşturabilirsiniz. Böylelikle birçok günlük görev için zamandan tasarruf edebilirsiniz. Tek bir düğmeye basarak aynı anda ışıklarınızın rengini ruh halinize göre değiştirirken kahve makinenizin çalışıp mükemmel bir fincan hazırladığını hayal edin. Bu ve bu gibi şeyler Kestirmeler ile mümkündür.

1Password

mac uygulaması

Sahip olduğunuz her hesap için her şifreyi hatırlamaya çalışmaktan nefret mi ediyorsunuz? Bunun yerine 1Password kullanın. Oturum açma bilgilerinizi ve kredi kartı ayrıntılarınızı tamamen şifrelenmiş bir kasada koruyan ve daha sonra bir ana parola aracılığıyla erişebileceğiniz harika bir parola yöneticisidir.

Bireyler için, 1Password yıllık olarak faturalandırıldığında aylık 24,99 TL ücret alırken, 1Password Families planı, yıllık faturalandırıldığında aylık 42,99 TL karşılığında beş kişiyi kapsar. iOS uygulamasına ek olarak Windows ve Android desteğine de sahiptir.

1Password uygulaması için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Magnet

mac uygulaması

macOS’ta yerleşik pencere yönetimi vardır ve bunun için ek bir uygulama yüklemek kulağa garip gelebilir. Bu uygulamaların kullanımı daha kolaydır, aynı zamanda yerleşik seçeneklerden daha iyi çalışır.

Açık bir pencereyi ekranın kenarına sürükleyerek veya bir düğmeye basarak, herhangi bir pencereyi dörde, yarıya, üçte bire veya hemen hemen bunların herhangi bir kombinasyonuna ayırabilirsiniz. Bu tür düzenlemelerden yararlanmak, uygulama değiştirmeyi ortadan kaldırır ve çalışma alanı verimliliğini büyük ölçüde artırır. Aralarından seçim yapabileceğiniz iki uygulama vardır: Mıknatıs ücretsizdir, Better Snap Tool birkaç dolara mal olur ve birkaç ek özellik ile birlikte gelir, ancak ikisi de temelde aynı şekilde çalışır. 

BetterSnapToll için bağlantıyı, Magnet uygulaması için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Noir

mac uygulaması

Bu küçük Mac uygulaması, koyu modu etkinleştirdiyseniz web sitelerini koyu renk düzeni kullanmaya zorlar. Kendilerine ait bir tane yoksa Noir web sitesini, kendi tarzına mükemmel şekilde uyan, koyu renkli, yeni bir görünümle yeniden kaplar. Ayrıca özelleştirilebilir ve çeşitli seçenekler arasından Noir’in hangi temayı kullanacağını seçebilir veya kendi temanızı oluşturabilirsiniz. Hatta siteye özel kurallar bile belirleyebilirsiniz.

Safari kullanıyorsanız, Noir gece geç saatlerde gezinmek için mükemmel bir arkadaştır.

Noir uygulaması için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Windows 11 İle İlk Kez Tanışacakların İşini Kolaylaştıracak 11 İpucu

Bartender 4

mac uygulaması

Bartender 4, çok fazla uygulama kullandığınız zamanlarda kurtarıcınız olacak. Basitçe söylemek gerekirse, menü çubuğunda hangi uygulamaların görüneceğini seçmenize ve konumlarını beğeninize göre yeniden düzenlemenize olanak tanır. Organizasyon düşünülerek özel olarak tasarlanmış ince bir araçtır ve bu nedenle arayüzünüzün çeşitli yönlerini daha iyi hale getirmenize olanak tanır.

Uygulama, en son sürümüyle birlikte, macOS Monterey ve M1 cihazları için destek, uygulamaları göstermek/gizlemek için hızlı bir açıklama ve simge boyutlarını ayarlama özellikleri ekledi. Satın almadan önce dört haftalık ücretsiz deneme seçebilirsiniz.

Bartender 4 uygulaması için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Cheat Sheet

mac uygulaması

Klavye kısayolları harikadır, fakat her uygulama o kadar çok farklı kısayol kullanır ki, hepsini hatırlamaya çalışmak bir hayal kırıklığı olabilir. Sorunu çözebilecek harika uygulamamız Cheat Sheet’tir.

Sadece kısayol tuşuna basarak seçtiğiniz uygulamadaki tüm aktif kısayolları listeleyen bir pencere açılır. Yalnızca o an kullanmakta olduğunuz uygulamanın kısayollarını gösterir. Bu nedenle yardıma ihtiyacınız olan uygulamayı belirtmenize gerek yoktur. Kısayolu bıraktığınızda açılır pencere kaybolur.

Cheat Sheet uygulaması için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Alfred

mac uygulaması

Alfred’i bir tutam Siri ile Spotlight olarak düşünebiliriz. Bu bir uygulama başlatıcıdır, ancak bundan çok daha fazlasını yapabilir. Alfred ile diğer birçok işlevin yanı sıra hızlı bir şekilde hesaplamalar yapabilir, web aramaları yapabilir ve sözcük tanımlarını bulabilirsiniz.

Görevleri otomatikleştirmenize ve Siri’nin kendi başına halledebilmesi gereken gelişmiş işlevleri gerçekleştirmenize izin vererek Siri ile Spotlight aramanız arasındaki boşluğu dolduran bir uygulamadır.

Alfred uygulaması için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:

Hepsi Şehir Efsanesi! Teknoloji Hakkında Doğru Bilinen 8 Yanlış

Ulysses

Mac’inizde yazma zamanı geldiğinde, minimum dikkat dağıtıcı unsurla çalıştığınızdan emin olmak istersiniz. Ulysses bu durumlar için özel olarak geliştirilmiştir. Geriye dönük düzeni ve odaklanmış araçlarıyla, işe koyulmanıza ve kendinizi etrafınızdaki dünyaya kapatmanıza yardımcı olacaktır.

Tüm dosyalarınızı ve projelerinizi Ulysses kitaplığında yönetebilir ve her şeyi bir veya iki tık uzağınızda tutabilirsiniz. Yerleşik bir düzeltici, tonlarca yaygın dosya formatı desteği ile birlikte WordPress, Medium ve daha fazlasında hızlı yayınlama desteği sunar. İster profesyonel bir yazar olun ister harika bir kelime işlemciye ihtiyacınız olsun, Ulysses tüm gereksinimleri karşılar.

Ulysses uygulaması için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Amfetamine

Amphetamine, Mac bilgisayarınızın uyku moduna geçmesini, ekran koruyucuyu başlatmasını veya otomatik kapanma gibi işlemlerin gerçekleşmesini engeller. Programlarda saatler sürecek olan işlemler süresince klavyeye veya fareye dokunmadan diğer etkinlikleri izlemek isteyen Mac kullanıcıları için idealdir. Son olarak Amphetamine’in artık Yosemite’den önceki macOS sürümleriyle çalışmadığını unutmayın.

Amfetamine uygulaması için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Apple, günlük dijital yaşamınızda ihtiyaç duyabileceğiniz tüm temel uygulamalarla birlikte gelen çok iyi ve istikrarlı bir işletim sistemi yapıyor. Bununla birlikte, macOS’taki bu yerel uygulamalar her şeyi yapamaz ve bazen fazla sezgisel veya temeldir ve kendi küçük sıkıntılarıyla birlikte gelir. Neyse ki, aynı görevi daha kolay, daha iyi ve daha şık bir şekilde yapabilen, dahili mac uygulamaları için birçok alternatif vardır. 

Aradığınız ne olursa olsun, yapılmasını istediğiniz ne olursa olsun, yalnızca o görev için bir yerde mutlaka bir Mac uygulaması vardır. Bazı uygulamalar, aralarında dijital yaşamınızı kolaylaştıracak bir şeyler bulmanızı sağlamak umuduyla burada listelenmiştir. Bu listedeki uygulamaların tümü, stok uygulamaların bazı eksikliklerini gidermek ve daha verimli çalışmanıza yardımcı olmak için tasarlanmıştır, böylece zamandan tasarruf eder ve sevdiğiniz şeyleri daha fazla yapabilirsiniz. Listemizde yer almayan ve kullanışlı bulduğunuz Mac uygulaması ya da uygulamalarını aşağıdaki yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: 1

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
kaynak: listelist, sozcu

Yorum yapın