Neobanks, Monzo’nun 2022’deki performansından cesaret almalı

rent a car 34

İngiltere merkezli neobank Monzo oldukça acı tatlı bir yıl geçirdi. Şirketin 2022 için tam yıllık mali sonuçlar Yapışkan ve büyük kayıplar pahasına da olsa hızla büyüyen bir işletmenin resmini çizin.

Bununla birlikte, hepsi kötü haber değil: Monzo, Ekim 2022’den beri nakit akışı pozitif ve en son mali yılının bitiminden sonra “kârlılığa ulaştı”.


Borsa yeni başlayanları, pazarları ve parayı keşfediyor.

Oku onu TechCrunch+’ta her sabah ya da al Exchange bülteni her cumartesi.


Monzo çalkantılı birkaç yıl geçirdi.

COVID vurduğunda, Monzo İşten çıkarılan personel, kapalı ofisler, aşağı bir tur kaldırdı Ve kurucusu Tom Blomfield’ın şirketten ayrıldığını gördü. Bununla birlikte, değerlemesinin 2020’de 1,3 milyar sterlinlik bir satış fiyatına düştüğünü gördükten sonra şirket geri adım attı. 2021’in sonlarında, 4 milyar dolarlık peşin değerlemeyle 500 milyon dolarlık bir tur topladı, bu ona büyük bir nakit enjeksiyonu sağladı ve çabalarının değerini birçok kez artırdı.

O zamandan beri Monzo büyümeye devam etti ve artık hem nakit akışı olumlu hem de kârlı olduğu için kendi çabalarını finanse edebiliyor. Bu, İngiltere merkezli başka bir neobank olan Starling’e katılarak onu iyi bir şirket haline getiriyor. ayrıca karlı ve büyüyen artan faiz oranları sayesinde.

Monzo’da da benzer temalar iş başında. Bugün, şirketin 2023 mali sonuçlarına dalıyoruz ve son kârlılığının bize geçen yılki performansı hakkında neler söylediğini değerlendiriyoruz (spoyler uyarısı: iyi şeyler). Değeri 1 milyar dolar veya daha fazla olan diğer neo-bankalar hakkında birkaç notla bitireceğiz. Ne de olsa kafamızda bir halka arz listesi oluşturuyoruz. Çalışmak!

Faiz oranlarının bir başka hayırseveri daha

İşte Monzo’nun yıllık raporundan çıkarılan önemli sonuçları:

  • Monzo’nun net işletme geliri, gelir eksi kredi kaybıyla ilgili giderler olarak tanımlanan, bir önceki yıla göre %88 artarak 214,5 milyon £ oldu.
  • Giderler (personel, amortisman ve değer düşüklüğü ve diğer işletme maliyetleri) de yılda %42 artışla 330.9 milyon sterline yükseldi.
  • Şirketin artan maliyet temeli, daha büyük gelirlerine ağırlık vererek 116,3 milyon sterlinlik bir zarara yol açarak 2022 mali yılındaki 119 milyon sterlinlik kaybından %2’ye geriledi.

Şirket nasıl bu kadar büyüdü? Müşterileri daha fazla harcadıkça ve Monzo Plus, Premium ve Business abonelik çabaları daha fazla müşteri çektikçe, net ücretleri ve komisyonları bir önceki yıla göre %64 artarak 132,9 milyon £’a yükseldi. Ancak bugüne kadarki en büyük itici güç faiz gelirleriydi. Net faiz geliri, 2022 mali yılına göre %382 gibi büyük bir artışla 164,2 milyon sterline yükseldi.

Ancak bu büyüme ucuz olmadı: Beklenen kredi zarar giderleri, bir yıl önce yalnızca 14 milyon sterlin iken 2023 mali yılında 101,2 milyon sterline fırladı.

Monzo’nun çok daha büyük kredi defteri, hem faiz gelirlerindeki bu artışı hem de kredi zararı provizyonlarını destekledi. Sonuçlarına göre, “müşterilere verilen toplam brüt krediler ve avanslar”, 2022 mali yılındaki 258,8 milyon sterlinden 2023 mali yılında 759,7 milyon sterline yükseldi.

Yine de Monzo’nun faiz gelirinin tamamı kredilerden gelmiyordu. Neobank ayrıca “merkez bankalarındaki nakit ve bakiyeler” ve “hazine varlıkları”ndan elde edilen gelirin önemli ölçüde arttığını gördü.

Monzo’nun yıllık raporunda detaylandırdığı gibi (vurgu bizim):

Bilanço karışımımızı güvenli bir şekilde optimize etmek, uygun korunmayı sürdürmek ve likiditeyi korurken marjları iyileştirmek için, hazine varlıklarına yatırım yapmak ve müşterilerin bizden borç alması için bazı nakit bakiyeleri kullandık. 2023 mali yılında baz oranın %0,5’ten %4,0’a yükselmesi, nakit bakiyelerimizin faizinin 43,7 milyon sterlin artmasına neden oldu. Oranlardaki artış ve hazine portföyümüzün 2,7 milyar sterline yükselmesi, hazine faiz gelirinin de %1.125 artarak 29,4 milyon sterline (2022 mali yılında 2,4 milyon sterlin) yükselmesiyle sonuçlandı..

İşte burada, yüksek faiz oranı ortamından yararlanan bir fintech şirketinin başka bir örneğine sahibiz. Her şirket biraz farklıdır, ancak son çeyreklerde artan faizle ilgili gelirlerin temel unsurunu paylaşırlar.

Son olarak, Monzo’nun 2023 mali yılının bitiminden sonra karaya oturmayı başardığını düşünürsek, şirketin yıl boyunca karlılık için çalıştığını söyleyebiliriz. Sonuçlarının üç aylık bir dökümüne sahip olsaydık, şirketin 2023 Mali Yılı ilerledikçe sıralı bir iyileşme görmeyi bekliyorum.

Şimdi neobank olmak için iyi bir zaman

Nasıl olduğunu gördükten sonra Robinhood ve Coinbase artan faiz oranlarından yararlandı ve Starling’in performansını göz önünde bulundurarak, yeni faiz oranı ortamının çeşitli çizgilerden fintech’ler için bir nimet olacağına dair bir önsezimiz vardı. Monzo’nun sonuçlarıyla, artık genel görüşümüze güvenmek için yeterli veriye sahibiz.

Tezimizin bir kısmını çalışırken görebiliriz. Nubank’ın sonuçları. Bugün değeri 30 milyar doları aşan Latin Amerika neo-bankası, en son mali raporunda şunları paylaştı (vurgu bizimki):

Finansal Araç Faiz Gelirleri ve Kazançları (Kayıpları) Bir Yıla Göre %103 Arttı, veya %105 YY FXN, Q1’23’te 1.255.5 milyon$’a. Artış esas olarak daha yüksek yansıtıldı üç faktör: (1) tüketici finansmanı portföyünde daha yüksek faiz geliri, hem kişisel kredilerin hem de kredi kartlarının devam eden genişlemesiyle bağlantılı olarak; (2) kredi karması, esasen kredi kartı portföyündeki faizli taksitlerdeki artışla ilişkilidir; ve (3) Brezilya faiz oranlarındaki sürekli artış (bankalararası mevduat oranı veya “CDI”), 1Ç’22’de üç aylık %2.42’ye kıyasla 1Ç’23’te üç aylık bazda %3.21 birikti.

Bu nedenle, Birleşik Krallık ve Brezilya’da ve muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri’nde de neobank performansı üzerinde olumlu bir etki görüyoruz.

Hangi neobankların benzer şekilde fayda sağlamasını beklemeliyiz? İyi haber, birkaçını seçmek için ABD’deki Chime, Varo ve Current’a kadar uzanabilir. Birleşik Krallık’tan Revolut ve Monese’nin de benzer kazançlar elde etmesini bekliyoruz. AB’de N26, akılda tutulması gereken başka bir bariz isimdir.

Ekonomi daha fazla neobank halka arzı için yeterince güçlü mü? Elbette, ancak fintech değerlemeleri hala çok düşükken, herhangi bir yeni halka arz başvurusunun yakın zamanda düşeceğinden şüpheliyiz. Yine de, Monzo’nun sonuçları, kuşatma altındaki fintech pazarının bu özel alt sektörü için sıcak bir güneş ışını daha. Ve 2023’te, tüm iyi haberlere açığız.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın