House GOP, ABD sınırlarında devriye gezmek için robot köpeklerin kullanımını tartışıyor

ABD İç Güvenlik Bakanlığı ortalığı karıştırdı geçen şubat ABD/Meksika sınırında robot köpekleri konuşlandırmayı araştırdığını ortaya çıkardığında.

DHS’den Brenda Long o sırada “Güney sınırı, insan ve hayvan için yaşanması zor bir yer olabilir ve tam da bu nedenle bir makine orada mükemmel olabilir,” dedi. “Bu [Science and Technology Directorate]liderliğindeki girişim, Otomatik Yer Gözetleme Araçları veya bizim ‘AGSV’ler’ dediğimiz araçlara odaklanır. Esasen, AGSV programı tamamen … robot köpeklerle ilgilidir.

Hikaye, New York Kongre Üyesi Alexandria Ocasio-Cortez de dahil olmak üzere birçok Demokrat politikacının öfkesini artırdı ve tweet attı, “Her iki tarafın da militarizasyona sonsuz kamu parası pompalama yeteneklerini savunmak için dişleriyle tırnağıyla mücadele etmesi utanç verici. Polis departmanlarındaki tanklardan yozlaşmış askeri sözleşmelere kadar, bu şiddeti finanse etmek iki taraflı + tartışmasız, ancak sağlık hizmetleri + barınma öyle değil. Bu BS.”

Geçen hafta, konu – ve arkasındaki robotik firması – Capitol Hill’de bir kez daha akıllara geldi. başlıklı bir House GOP Siber Güvenlik, Bilgi Teknolojisi ve Devlet İnovasyonu duruşması “Amerika’yı Güvende Tutmak İçin Son Teknolojileri Kullanmak” bir dizi savunma ile ilgili teknoloji firmasının temsilcilerini bir araya getirdi. Listede biyometrik doğrulama firması Pangiam’dan Ryan Rawding, drone savunma firması AeroVironment’ten Wahid Nawabi, RAND Corporation’dan Benjamin Boudreaux ve robot köpekleri denemelerde yer alan Ghost’un CEO’su Gavin Kenneally yer aldı.

Ghost, Kenneally’nin sunumu sırasında panel için Vision 60 robotunun tanıtımını yaptı. Komite üyelerinden biri açıklanamaz bir şekilde, “Lisedeki cebir öğretmenime benziyor,” diye alay etti. Bir diğeri, “şu anda bir Avengers filmi gibi” diye ekledi. Kongre Üyesi Marjorie Taylor Greene demoyu “gerçekten inanılmaz, kesinlikle ilgi çekici” olarak nitelendirdi.

Missouri Kongre Üyesi Eric Burlison şunları kaydetti: “Geçen yıl birkaç Demokrat üyenin ABD Gümrük ve Sınır Koruma birimine robotik köpeklerin göçmenler ve Amerikalılar için ölümcül bir tehdit oluşturabileceğine dair endişelerini dile getiren bir mektup yazdığı bildirildi. Bu endişe ne kadar meşru?”

WASHINGTON, DC - 22 HAZİRAN: Ghost Robotics İcra Kurulu Başkanı Gavin Kenneally, 22 Haziran 2023'te Washington, DC'de ABD Kongre Binası'ndaki bir Meclis duruşması sırasında Vision 60 UGV içeri girerken konuşuyor.  Temsilciler Meclisi Siber Güvenlik, Bilgi Teknolojisi ve Devlet İnovasyonu Alt Komitesi Gözetim ve Hesap Verebilirlik Alt Komitesi, ABD sınırında, havaalanlarında ve askeri üslerde teknoloji kullanımını tartışmak üzere bir araya geldi.  (Fotoğraf: Tasos Katopodis/Getty Images)

WASHINGTON, DC – 22 HAZİRAN: Ghost Robotics İcra Kurulu Başkanı Gavin Kenneally, 22 Haziran 2023’te Washington, DC’de ABD Kongre Binası’ndaki bir Meclis duruşması sırasında Vision 60 UGV içeri girerken konuşuyor. Siber Güvenlik, Bilgi Teknolojisi ve Hükümet İnovasyonu Konulu Gözetim ve Hesap Verebilirlik Alt Komitesi, ABD sınırında, havaalanlarında ve askeri üslerde teknoloji kullanımını tartışmak üzere bir araya geldi. (Fotoğraf: Tasos Katopodis/Getty Images)

Yönetici, “Sınırdaki robotların kullanım durumu veri toplamaktır. Bunu tespit etmek için sensörler ekleyerek yasa dışı uyuşturucu kaçakçılığını arayabilirsiniz veya insan veya diğer hayvanların termal imzalarını almanıza izin veren kızılötesi veya termal kameralar ekleyebilirsiniz. Robot gerçekten bir algılama sistemidir ve daha sonra aslında hayat kurtarmak için kullanılacaktır. Her yıl sınırı geçmeye çalışırken boğulma veya mahsur kalma nedeniyle yüzlerce ölüm oluyor.”

Ekim 2021’de, Philly merkezli girişim, robotlarından birinin SWORD adlı bir şirket tarafından tasarlanan uzaktan kumandalı bir keskin nişancı tüfeğine sahip olduğu ortaya çıktığında ulusal manşetlere taşındı. O zamanlar CEO olan Jiren Parikh, TechCrunch’a, şirketin, silahla veya başka bir şekilde, yük taşımaya bariz uygulamalı yaklaşımına atıfta bulunarak sistemin “yürüyen bir tripod” olduğunu söyledi.

Duruşmada kısaca silahlandırma konusu gündeme geldi.

“[A]Dünya, özellikle şu anda sürmekte olan Ukrayna ve Rusya savaşı göz önüne alındığında, daha fazla savaşa girebilecek aşamalara doğru ilerliyorsa, her birinize her türlü teknolojiyi veya robotiği önlediğimizden nasıl emin olabileceğimizi sormak istiyorum. Greene, bunun gibi insanlara karşı silah olarak kullanılmayacağını söyledi. “Ve bence bu son derece önemli. Yine, olmasını istediğimiz şey teknolojinin silah haline getirilmesi değil ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin, özellikle ortaya çıkan inanılmaz icatlarla, bu konuda anlaşmalar yaptığını görmek isterim. Onların insanları öldürecek bir şeye dönüştüğünü görmek istemiyoruz.”

Ancak Georgia kongre üyesi soruyu doğrudan sormadı, bunun yerine siber güvenlik saldırılarını önlemeyle ilgili bir soruya yöneldi.

Asker tarafından kontrol edilen Hayalet Robotik birimi

Görsel Kaynakları: Hayalet Robotik

Kenneally, “Robot, onu inşa ettiğimiz şekilde, etkili bir şekilde ayakları üzerinde duran bir sunucudur, bu nedenle, güvenlik duvarlarını kullanarak robotu mümkün olduğunca kilitlemek için standart en iyi uygulamaları kullanabiliyoruz,” diye yanıtladı Kenneally. “Müşterilerimizin hassas doğası nedeniyle, robotun topladığı tüm veriler yerel olarak depolanıyor.”

Bu arada New York Kongre Üyesi Nick Langworthy, robotun ABD/Kanada sınırında konuşlandırılıp konuşlandırılamayacağını sordu.

“Evet, kesinlikle,” diye yanıtladı Kenneally. “Ayrıca bu robotları, insanların geçmesi için inanılmaz derecede sert ve zor olan ortamlara girmeleri için çok amaçlı bir şekilde inşa ettik. Robotu -40 Celsius veya -40 Fahrenheit’e kadar çalıştırabiliyoruz. Aynı zamanda sızdırmaz olduğundan, her türlü farklı hava koşulunda çalışabilir.”


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın