Kodiak, Loadsmith, yeni otonom nakliye ağına 800 kamyon yerleştirecek

rent a car 34

Otonom kamyon taşımacılığı başlangıcı Kodiak Robotik nakliyecileri ve nakliyecileri birbirine bağlayan bir pazar yeri olan Loadsmith ile platformuna 800 Kodiak donanımlı kamyon yerleştirmek için bir anlaşma imzaladı.

Loadsmith, yeni kurulan kuruluşu Loadsmith Transportation’ın, özellikle sürücüsüz kamyonlar için inşa edilmiş ilk yük taşımacılığı şirketi olduğunu söylüyor. Kodiak ortaklığının, yeni otonom ağın temeli olarak hizmet etmesi amaçlanıyor.

Geçen Mayıs ayında, Loadsmith emniyete alındı TuSimple aracılığıyla 350 otonom kamyon, ancak birkaç ay sonra siparişini iptal etti. TuSimple çalkantılı bir yıl geçirdi. yönetici değişiklikleri, büyük ölçekli işten çıkarmalarfederal soruşturmalar ve inşa edilecek bir anlaşmanın kaybı Navistar ile amaca yönelik kamyonlar. TuSimple aynı zamanda bir Nasdaq listesinden çıkmak.

İşte Kodiak ile ortaklığın nasıl çalışacağı. Kodiak’ın CEO’su ve kurucusu Don Burnette’e göre, Loadsmith kamyonları bir bayiden sipariş edecek ve Kodiak bunları donanım ve yazılımı içeren kendi kendine sürüş sistemiyle donatacak. Kamyonlar Loadsmith’e ait olacak ve Kodiak kendi kendine sürüş teknolojisini mil başına abonelik temelinde satacak.

Bu kamyonlar, önceden tanımlanmış rotalar ve nakliye merkezlerinden oluşan bir ekosistem olan Loadsmith’in nakliye ağında (LFN) çalışacak. Loadsmith, nakliyecilerle ortaklık kuracak ve otonom kamyonlarını rotaların uzun mesafeli bölümlerinde konuşlandırarak taşıyıcı olarak hareket edecek.

Şirkete göre, LFN’nin coğrafi alanı henüz belirlenmedi, ancak sonunda tüm ABD’yi kapsayacak. Bu arada, Loadsmith sürücüsüz kamyonları konuşlandırmaya başladığında, bunu güney eyaletlerinde yapacak. Kodiak zaten nakliyeyi test etti ve çalıştırdı güney boyuncaitibaren Florida’dan Teksas’a ve Arizona’ya.

Sorunsuz teslimatı sağlamak için Loadsmith, yerel teslim alma ve teslimat işlemleri için insan güdümlü kamyonları da kolaylaştıracak.

Loadsmith’in kurucusu ve CEO’su Brett Suma, “Kamyonculuk endüstrisi, bir sürücünün rotanın bir bölümünü tamamladığı ve ardından yükü bir sonraki sürücüye rotanın bir sonraki bölümünü tamamlaması için devrettiği ‘röle operasyonlarından’ zaten yaygın olarak yararlanıyor,” dedi. TechCrunch’a söyledi. “Bu, ilk ve son mili tamamlayacak olan insan sürücü ile rotanın uzun mesafeli kısmını tamamlayacak olan otonom sistem arasındaki geçiş için kullanılacak olan konseptin aynısı. “

Kamyon taşımacılığı yolculuğunun tüm bölümleri otomatikleştirilene kadar, bu insan-AV ekipleri kısa vadede otonom taşımacılığın ticarileştirilmesi için gerekli olacaktır. Alphabet’s Waymo’nun sürücüsüz kamyon birimi Waymo Via, otobanların yakınında bulunan merkezlerdeki AV’ler ve insan sürücüler arasındaki benzer geçişlere dayanan bir “aktarma merkezi” modeli geliştirdi. Waymo’nun sahip olduğu filo yönetim şirketi Ryder ile ortaklık kurdu ABD’deki tesislerine dokunmak için

Loadsmith, LFN içinde merkezler kurmak için Kodiak da dahil olmak üzere çeşitli endüstri ortaklarıyla birlikte çalışacak. Kodiak, otonom kamyon taşımacılığı operasyonlarını desteklemek için bir ekosistem oluşturmak üzere kamyon durakları işleten bir petrol şirketi olan Pilot Company ile ortaklık kuruyor.

Kodiak’a göre ilk Kodiak donanımlı kamyonlar 2025’in ikinci yarısında teslim edilecek. Ne Kodiak ne de Loadsmith, ağdaki 800 kamyonun tamamının ne zaman çalışır durumda olmasını umduklarını söylemedi. Ayrıca bir OEM ortağı belirtmediler, ancak Kodiak, sisteminin herhangi bir kamyonda çalışabileceğini söylüyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın