İçerik oluşturucular için üretken yapay zeka geliştiren bir startup olan Runway, 141 milyon dolar yatırım aldı

Üretken AI finansmanı için büyük bir gün.

Ardından çekim AI 1,3 milyar dolarlık yatırımla, Koşu yoluMultimedya içerik oluşturucuları için üretici yapay zeka araçları geliştiren bir girişim olan , bugün diğerlerinin yanı sıra Google, Nvidia ve Salesforce’tan Seri C turuna 141 milyon dolarlık bir genişleme duyurdu.

Şirketin Aralık ayında duyurduğu Seri C’yi temel alan Runway, yeni sermayenin şirket içi araştırma çabalarını ölçeklendirmek ve Runway’in çalışan sayısını artırmak için kullanılacağını söylüyor.

Runway CEO’su Cris Valenzuela TechCrunch’a e-posta yoluyla “Yaratıcılığın sınırlarını nasıl zorlamaya devam edebileceğimize odaklandık” dedi. “Ek finansman, sanatçılar ve içerik oluşturucular için yeni araçlar üzerinde yenilik yaparak bunu ikiye katlamamızı sağlıyor.”

Runway, 2018 yılında Valenzuela, Alejandro Matamala ve Anastasis Germanidis tarafından kuruldu. Valenzuela, NYU’da sanat okulundayken Matamala ve Germanidis ile tanıştı ve burada üçlü, yapay zekanın yaratıcı potansiyeline ortak bir merakları olduğunu fark etti. Oradan Valenzuela, Matamala ve Germanidis, film yapımcılarına, görüntü yönetmenlerine ve fotoğrafçılara yönelik yapay zeka destekli araçlar paketi oluşturmaya başladı.

Runway’in odak noktası, yıllar içinde, özellikle video tarafında, kademeli olarak üretken yapay zekaya kaydı. Mevcut amiral gemisi ürünü, metin istemlerinden veya mevcut bir görüntüden videolar oluşturan bir AI modeli olan Gen-2’dir.

Pist Gen-2

Runway’in Gen-2 modeli tarafından oluşturulmuş bir video.

Biz test edildi Gen-2 ve etkileyici buldu – biraz istiyorsa. Ancak Runway’in kredisine göre, Runway’in Şubat ayında piyasaya sürülen Gen-1 modelinin devamı olan Gen-2, piyasada bulunan ilk metinden videoya modellerden biridir.

Açık olmak gerekirse, Runway’in bir araç seti oluşturmanın ötesinde tutkuları var. Başlangıç, yakın zamanda Runway Studios’u ve kurumsal müşteriler için bir üretim ortağı olarak hizmet veren eğlence bölümünü kurdu. Ayrıca, Runway’in tamamen veya kısmen yapay zeka tarafından üretilen filmlerin sergilenmesine adanmış ilk etkinliklerden biri olduğunu iddia ettiği bir etkinlik olan AI Film Festivali’ni de başlattı.

Valenzuela, Runway’in müşteri tabanının artık New Balance dahil Fortune 500 ve Global 2000 şirketlerini ve “milyonlarca” bireysel yaratıcıyı kapsadığını söylüyor.

Üretken yapay zekanın tüm biçimleri etrafındaki büyük heyecan düşünüldüğünde, büyüyen kurumsal müşteri tabanı şaşırtıcı değil. İçinde son Freshbooks anketine göre, işletmelerin %25’i üretken yapay zeka araçlarını test ettiklerini söylerken, yaklaşık %33’ü gelecek yıl iş için üretken yapay zekayı denemeyi planlıyor.

“Günümüzde içerik oluşturmak çok pahalı ve zaman alıcı” diye ekledi. “Özellikle şirketlerin içerik ihtiyaçları yalnızca artarken, bu maliyet ve zaman faktörlerini mümkün olduğunca sıfıra yaklaştırmaya yardımcı olmak istiyoruz… [Our goal is to] içerik oluşturmayı yeniden hayal edin ve yeni bir tür yaratıcı paket, üretken paket oluşturun.”

Konuya aşina bir kaynağın TechCrunch’a söylediğine göre, Runway’e 1,5 milyar dolar değerinde değer veren C Serisi uzantısı, şirketin toplam kazancını 237 milyon dolara çıkardı. Runway’i, daha iyi finanse edilen üretken AI girişimlerinden biri haline getiriyor. TutarlıCharacter.ai (150 milyon dolar) ve Kararlılık AI (~100 milyon dolar).

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın