AWS, üretken yapay zeka girişimlerini finanse etmek için 100 milyon dolarlık bir program başlattı

rent a car 34

Aşırı rekabetçi yapay zeka yarışında geride kalmaktan kaçınmak isteyen Amazon, üretken yapay zekaya odaklanan girişimlere ve kuruluşlara yatırım yapmak için yeni bir program başlatıyor.

AWS Üretken Yapay Zeka İnovasyon Merkezi olarak adlandırılan program, AWS’ye bağlı veri bilimcileri, stratejistleri, mühendisleri ve çözüm mimarlarını müşteriler ve iş ortaklarıyla buluşturmak için – Amazon’un bir basın bülteninde belirttiği gibi – “kurumsal inovasyonu ve başarıyı üretken AI.

Amazon bir basın bülteninde “Ücretsiz atölye çalışmaları, katılımlar ve eğitim aracılığıyla AWS, müşterilerin en iyi uygulamalara ve sektör uzmanlığına dayalı olarak işletmeleri için en büyük değeri yaratacak kullanım durumlarını hayal etmelerine ve kapsamlarını belirlemelerine yardımcı olacak” diye yazıyor.

Bu tam olarak ne anlama geliyor? Üretken Yapay Zeka İnovasyon Merkezi başkanı ve AWS’de kıdemli bir veri bilimi yöneticisi olan Sri Elaprolu’dan biraz daha ayrıntılı açıklamasını istedim.

Elaprolu, e-posta yoluyla, 100 milyon dolarlık yatırımın üretken yapay zeka etrafında özellikle “insanları, teknolojiyi ve süreçleri” finanse edeceğini açıkladı. Bu hala biraz belirsiz. Ancak asıl fikrin, AWS müşterileriyle yeni üretken yapay zeka ürünleri ve hizmetleri tasarlamalarına, tasarlamalarına ve başlatmalarına yardımcı olan çalışmaları desteklemek olduğunu söyledi.

Elaprolu, “Kurumsal müşterilerimizden üretken yapay zekayla çok ilgilendiklerini ve yardım ve rehberlik için AWS’ye baktıklarını duyuyoruz” diye ekledi. “İnovasyon Merkezi, üretken yapay zeka planlarını oluşturmalarına, iş değeriyle uyumlu üretken yapay zeka kullanım durumlarını belirleyip önceliklendirmelerine ve kavram kanıtı çözümleri geliştirmelerine ve çözümleri üretime hazır duruma getirmenin bir yolunu geliştirmelerine yardımcı olacak. ölçeklendirmek için adımlarla.”

Üretken Yapay Zeka İnovasyon Merkezi programına katılanlar, ücretsiz atölye çalışmaları, katılımlar ve eğitimin yanı sıra kod oluşturma hizmeti gibi AWS ürünlerine erişimden yararlanacak CodeWhisperer Ve ana kaya metin üreten modeller için platform.

gelince DSÖ Elaprolu, Üretken Yapay Zeka İnovasyon Merkezi’nin başlangıçta üretken yapay zeka ile “planlar, hedefler veya yardım talepleri” için AWS’ye ulaşan müşterilerle çalışmaya öncelik vereceğini söylüyor. Bunun ötesinde, program finansal hizmetler, sağlık ve yaşam bilimleri, medya ve eğlence, otomotiv ve imalat, enerji ve kamu hizmetleri ve telekomünikasyon sektörlerindeki kuruluşlara öncelik verecektir.

Elaprolu, “AWS Üretken Yapay Zeka İnovasyon Merkezi’nden strateji ve bilim uzmanları, müşterilerle beyin fırtınası ve problem formülasyonu üzerinde çalışacak, üretken yapay zeka için en iyi kullanım örneklerini belirlemelerine, ilgili zorlukların üstesinden gelmelerine ve başarıya giden açık bir yol belirlemelerine yardımcı olacak.” dedi. “Ayrıca, iş hedeflerini karşılamak için en iyi temel modeli adaylarını keşfetmek gibi danışmanlık işlevlerinden çok çeşitli uzman hizmetler ve belirli ihtiyaçları karşılamak için temel modellerinde ince ayar yapmak gibi uygulamalı taahhütler sağlayacak.”

Üretken Yapay Zeka İnovasyon Merkezi’nin lansmanı geliyor aylar AWS, üretken yapay zeka startup’ları için 10 haftalık bir program başlattıktan ve önceden eğitilmiş üçüncü ve birinci taraf modeller aracılığıyla üretken yapay zeka destekli uygulamalar oluşturmaya yönelik bir platform olan Bedrock’u piyasaya sürdükten sonra. AWS ayrıca kısa bir süre önce yapay zeka modellerini eğitmek için “yeni nesil” altyapı oluşturmak üzere Nvidia ile birlikte çalışacağını duyurdu ve şirket içi altyapısını tamamlıyor. trenyum donanım.

Bu hamlelerle AWS, üretken yapay zeka uygulamaları oluşturma ve barındırma söz konusu olduğunda kendi platformunun rakipsiz olduğunu kanıtlamak için çok çalışıyor. Yapabilir mi? Bu, özellikle Bedrock’un ışığında… pekala, sert başlangıcın ışığında görülmeye devam ediyor. Bloomberg bildirildi Mayıs ayında, Amazon’un alışılmadık derecede belirsiz bir baskı ayağı ve yalnızca bir referansla teknolojiyi tanıtmasından altı hafta sonra, çoğu bulut müşterisinin hâlâ erişimi yoktu.

Yine de Amazon’un kredisine göre AWS, üretken yapay zeka alanında Stability AI (tercih edilen bulut sağlayıcısı olarak AWS’yi seçen) ve AI21 Labs dahil olmak üzere bir dizi yüksek profilli müşteriyi yakalamayı başardı. Bu, Google Cloud’un Cohere ve Anthropic ile olan ortaklıklarına ve Microsoft’un OpenAI ile olan bağlantısına karşı – ancak kime sorduğunuza bağlı olarak belki de en iyisi değil -.

Neyse ki Amazon için pazar büyük ve büyüyor. Büyük Görünüm Araştırması tahminler üretken AI ürünleri ve çözümlerinin 2030 yılına kadar 110 milyar dolara yakın bir değere sahip olabileceği.

Elaprolu, “Üretken yapay zeka, neslimizin en dönüştürücü teknolojilerinden biri olacak, insanlığın en zorlu sorunlarından bazılarının üstesinden gelecek, insan performansını artıracak ve üretkenliği en üst düzeye çıkaracak” dedi. “Müşterilerimiz her zaman yeniliğin ön saflarında yer aldı ve üretken yapay zeka için neredeyse sonsuz olasılıklar ve kullanım örnekleri var. Daha yeni başlıyor.”

Amazon, üretken AI girişimlerine yönelik önemli kaynakları taahhüt eden en son şirkettir, bunu belirtmekte fayda var.

Salesforce’un VC bölümü olan Salesforce Ventures, planlar üretken yapay zeka teknolojileri geliştiren girişimlere 500 milyon dolar akıtmak. iş günü son zamanlarda özellikle yapay zeka ve makine öğrenimi girişimlerini desteklemek için mevcut risk sermayesi fonuna 250 milyon dolar ekledi. OpenAIviral chatbot’un arkasındaki şirket ChatGPT, yapay zeka girişimlerine yatırım yapmak için 175 milyon dolarlık bir fon topladı. Ve sadece bu hafta, Dropbox başlattı 50 dolarlık yapay zeka odaklı bir girişim fonu.

Bu arada Accenture ve PwC, yapay zekaya sırasıyla 3 milyar dolar ve 1 milyar dolar yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.

Fonlar, son zamanlarda üretken AI’daki büyümenin teşvik ettiği AI’daki konumlarını son birkaç yılda istikrarlı bir şekilde artırdı. Binaen GlobalData’ya göre, AI girişimleri yalnızca geçen yıl 3.300’den fazla anlaşmada 52 milyar doların üzerinde fon aldı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın