Hepsiburada deprem bölgesinde 10 milyar liralık tecim hacmi yaratacak

Hepsiburada deprem bölgesinde 10 milyar liralık tecim hacmi yaratacakHepsiburada, 6 Şubat 2023 ve hemen sonra gerçekleşen depremlerden etkilenen 11 ilde sürdürülebilir, kalıcı refahın sağlanmasını desteklemek için “Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü” programını hayata geçiriyor.

Program KOBİ, esnaf ve aile işletmelerinin, girişimci bayanların ve kadın kooperatiflerinin desteklenmesi; bölgenin e-tecim ve lojistik kapasitesinin artırılması; istihdam artırıcı hizmet ve faaliyetlerin bölgeye kaydırılmasının yanı sıra küçüklere ve ailelere öğrenim ve toplumsal destekleri kapsıyor.

Hepsiburada, bölge ekonomisinin tekrar ayağa kalkması için bölgedeki üretici, girişimci, KOBİ ve esnafları tüm teknoloji, lojistik, satış ve marketing kuvvetiyle destekleyecek.

Depremin peşinden esnaf ve KOBİ’lerin işlerini hızla toparlamalarına destek olmak amacıyla Hepsiburada ilk etapta, bölgedeki iş ortaklarının satış gelirlerinin tamamını, kesintisiz, komisyonsuz ve vade süresiz işletmelere aktarıyor. Buna ayrıca satıcıların daha fazla müşteriye ulaşmalarını sağlamak amacıyla her bir işletmeye HepsiAds üstünden reklam ve tanıtım desteği de sağlıyor. Bölgeden, platformda satış meydana getiren işletmelere e-tecim, satış ve marketing şeklinde konularda online eğitimler de sunuluyor.

Ayrıca yine ilk aşamada depremzede satıcılara personel alımı ve muhasebe konularıyla alakalı desteklerin yanı sıra Hepsiburada’nın lojistik imkânları da seferber ediliyor, Hepsiburada iş ortaklarının büyük şirketler tarafınca kullanılan marketing uygulamaları bölgedeki KOBİ ve esnafın hizmetine sunmak üzere hazırlıklar yapılıyor.

10 MİLYAR LİRALIK HACİM

Hepsiburada’nın Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü’ Programı kapsamında bölgede e-tecim meydana getirmeye devam eden ve desteklerle e-ticarete başlamak isteyen toplam 10 bin iş ortağı için sağlanan değişik destekler ve bütün Türkiye için kurgulanacak hususi kampanyalar 2 sene boyunca farklı gereksinimler çerçevesinde devreye alınacak. Destekler işletme ve esnafın teknolojik ve ticari kapasiteleri, sektörleri, büyüklükleri, işletme yapılarına gore değişik seviyelerde verilecek. “Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü” programıyla Hepsiburada 2 yılda bölgeden yapılacak satışları 10 milyar TL’lik hacme ulaştırmayı hedefliyor.

500 BİN KİŞİ GEÇİNECEK

Bölgedeki üretici ve satıcıların ürünlerinin, suni zekâ temelli teknolojilerle Hepsiburada’nın bireysel ve kurumsal müşterileriyle buluşturulmasıyla ve hususi kampanyalarla platform satışlarında bölgenin ağırlığı ve kütlesi artırılacak. Hepsiburada’nın tedarikçilerden aldığı hizmetlerin bir bölümünü bölgeye kaydırmasının yanı sıra bölgede e-ticareti artırmaya yönelik destek ve yatırımların etkisiyle 120 bin kişinin istihdamına ve 500 bin kişinin geçimine katkı sağlanması hedefleniyor.

Hepsiburada ek olarak bölgede e-ticaret ekosisteminin büyüyüp gelişmesi ve minik işletmelerin büro, yığın, lojistik, marketing, müşteri hizmetleri ve eğitim gereksinimlerine yanıt verecek ve 3 değişik şehirde kurulacak ‘E-ticaret İhtisas Merkezleri’ projesini de hayata geçirecek.

İlk aşamada depremden etkilenen satıcıların yazıhane, bilgisayar, araç-gereç ve hizmet gereksinimlerine cevap vermek üzere hazırlanmaya başlanan mobil ofislerin faaliyete geçmesi için emekler devam ediyor.

İkinci aşamada içinde çağrı merkezleri, HepsiJet transfer merkezleri, iş ortakları için ofisler, öğrenim ve toplantı alanlarından oluşan E-tecim İhtisas Merkezleri oluşturulacak. İhtisas merkezlerinde e-ticaret ekosisteminin farklı seviyelerinde öğrenim, tecrübe ve ihtisas kazanmak isteyen gençlere imkânlar sunulacak. Bu merkezlerle özel sektör, amme, öğrenim kurumları, üniversiteler ve STK’lar ile bölgedeki ticaret ekosistemi arasındaki işbirliklerinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

KADINLARA DESTEK

Hepsiburada, 2017’den itibaren yürüttüğü Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü Programı kapsamında bölgeden 5 bin girişimci hanıma yardımcı verecek. Platform üzerinden satış icra eden girişimci kadın ve kadın kooperatifleri içinden deprem nedeniyle üretim ve tedarik süreçlerine devam edemeyenlere depolama, paketleme, kargo hizmetleri başta olmak üzere pek oldukca hizmet ücretsiz sağlanacak. Kadın girişimciliğinin artırılmasına yönelik faaliyetlerle, bayanların ticari ve ekonomik hayata daha fazla alınması ve destek verilen esnaf ve işletme sahiplerinin yarısının kadınlardan oluşması hedefleniyor.

Hepsiburada, önümüzdeki dönemde ‘Deprem Bölgesine Ticaret ve Teknoloji Gücü’ programı kapsamındaki bütün adım ve gelişmelerle beraber programın ekonomik ve toplumsal etki analizlerini de içeren bilgilendirme ve duyuruları paydaşları, basın ve kamuoyuyla düzenli olarak paylaşacak. Bu kapsamda bölgedeki faaliyetlerle ilgili yazışma ve bilgilendirmeler gerçekleştikçe devam ederken konsolide program faaliyetleri ile bölgedeki ekonomik ve toplumsal etkileri 3 aylık periyotlarla basın ve kamuoyuyla paylaşılacak.

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın