Amazon Türkiye’deki ilk lojistik üssünü açtıAmazon Türkiye’deki ilk lojistik üssünün açıldığını duyurdu. 100 milyon doları aşkın yatırım ile faaliyete geçen, artan müşteri talebinin karşılanması mevzusunda mühim katkılar sağlayacak lojistik üssü, bir yılda bini aşkın yeni istihdam yaratacak.

Amazon’un Tuzla, İstanbul’da kurulan yeni lojistik üssünde vazife alacak mühendislik, insan kaynakları, muhasebe, iş sağlığı ve güvenliği, bilgi işlem (IT) alanlarındaki roller ve mamüllerin kabulü ve depolanması ile müşterilerin siparişlerinin seçilip paketlenmesinden sorumlu depo operatörleri için işe alım süreçleri geçtiğimiz aylarda başlamıştı. Çalışanlar, Amazon.Com.Tr’de geçerli çalışan indirimlerinin, ek sağlık, hayat ve kaza sigortasının, esnetilmiş ebeveynlik izninin ve daha fazlasının dahil olduğu kapsamlı yan haklar ve rekabetçi maaşlar ile modern, güvenli ve kapsayıcı bir emek verme ortamına katılıyor.

Amazon Operasyonları Türkiye Genel Müdürü, Hakan Karadoğan, “Bugün Türkiye’deki ilk lojistik üssümüzü açtığımızı duyurmaktan saadet duyuyorum. Mühendisler ve Bilişim Teknolojileri uzmanlarından mamüllerin seçilmesi, depolanması ve gönderilmesinden görevli ekiplere kadar birçok rol için iş imkânı sağlayacak yeni lojistik üssümüz ile bir yılda bini aşkın yeni istihdam yaratacağız. Çalışanlarımız rekabetçi maaşlar ile emek verme imkânı bulacaklar,” dedi.

amazon türkiyeAmazon, ayrıca Türkiye’de Amazon üzerinden satış meydana getiren KOBİ’ler hakkındaki detaylar da paylaştı. Verilere bakılırsa; Amazon KOBİ satış ortaklarının sayısı bundan önceki yıla oranla yüzde 50’den fazla artarak 25 binin üstüne çıktı. Amazon üzerinden satış icra eden Türk KOBİ’ler, bugüne dek çevrim içi işlerini desteklemek için Türkiye’de 35 binden fazla kişiye istihdam yarattı. KOBİ’lerin ihracat satışları ise 2021 senesinde bundan önceki yıla oranla iki kattan fazla artarak 300 milyon Euro’yu aştı. Şimdiye kadar Türkiye’deki 6 binden fazla KOBİ Amazon Lojistik hizmetinden yararlandı ve birçoğu satışlarını son bir yılda ikiye katladı. Dünya çapında Amazon’da satılan mamüllerin yarısından fazlası, çoğunluğu KOBİ’lerden oluşan satış ortaklarına ilişkin. KOBİ satış ortakları tarafından meydana getirilen satışlar, toplam satışların ortalama yüzde 60’ını oluşturuyor. Amazon, çoğu Amazon Lojistik hizmetlerini kullanarak yüz milyonlarca müşteriye ulaşan Türkiye’deki KOBİ’ler için markalaşarak, satışlarını artırarak ve istihdam yaratarak işlerini büyütme olanağı sağlamak için yenilikler meydana getirmeye devam ediyor.

Amazon Türkiye Ülke Müdürü Richard Marriott, “Bugün Türkiye’deki ilk lojistik üssümüzü açmanın heyecanını yaşıyoruz. Son teknolojilerle donatılmış yeni lojistik üssümüz, Amazon.Com.Tr üzerinden satış meydana getiren ve rakamları son bir yılda yüzde 50 oranında artan KOBİ’leri Amazon Lojistik hizmetlerimizle işlerini daha da büyütmeleri için destekleme mevzusunda bizlere mühim katkılar sağlayacak. Lojistik üssümüze ve satış ortaklarımıza yaptığımız bu yatırımlar, bununla birlikte, Türkiye’ye olan bağlılığımızın da bir göstergesi,” dedi.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın