5000’den fazla öğrenciyi zehirlediler! Ülke karıştı…İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) göre, İran Meclisi Zehirlenme Vakalarını Araştırma Komisyonu Üyesi Muhammed Hasan Asferi, konuyla alakalı açıklamalarda bulunmuş oldu.

TOPLU ZEHİRLENME VAKALARI

Asferi, toplu zehirlenme olaylarına ait dün İstihbarat, İçişleri, Eğitim, Sağlık Bakanlıkları ile Devrim Muhafızları ve polis teşkilatı temsilcilerinin katılımıyla toplantı yapıldığını söyledi.

Toplantıda sunulan raporlara değinen Asferi, 30 Kasım 2022’den bu yana 25 eyaletteki 230 okulda 5 binden fazla kız ve adam öğrencinin zehirlendiğini açıkladı.

ARAŞTIRMA BAŞLATILDI

Zehirlenmelerin nedeninin tespit edilmesi için muhtelif testlerin yapıldığını belirten İranlı yetkili, zehrin türü ya da kaynağının tespit edilemediğini ve incelemelerin devam ettiğini anlatım etti.

Asferi, yüzde yüz doğrulanmayan bilgilere göre bazı yerlerde çürük meyve kokusuna benzer gaz yayılımı olduğuna yönelik ifadelerin olduğunu belirtti.

Araştırma Komisyonu Üyesi Asferi, Sağlık Bakanlığının olayı ciddi bir şekilde takip ettiğini ve Bakanlıktan gelecek neticeleri beklediklerini sözlerine ekledi.

İRAN’DA KIZ OKULLARINDAKİ ZEHİRLENME VAKALARI

İran’da 30 Kasım 2022’den bu yana genellikle kız öğrencilerin tahsil gördüğü okullarda toplu zehirlenme vakaları yaşanıyor. Öğrencilerde, solunum sıkıntısı, mide bulantısı, baş ağrısı ve uzuvlarda uyuşma gibi belirtiler görülüyor.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, şüpheli zehirlenme olaylarını araştırmak suretiyle 1 Mart’ta İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi ve İstihbarat Bakanı İsmail Hatib ile Sağlık Bakanı Behram Aynullahi’yi görevlendirmişti.

Rejim muhaliflerinin iddiasına göre, toplu zehirlenme vakalarının peşinde, bayanların başını çektiği Mahsa Emini gösterilerinin öcünü almak isteyen İran yönetimi içerisindeki birtakım radikal gruplar bulunuyor.

Tahran yönetimine yakın kaynaklar ise olayda, halkı yönetime karşı kışkırtmayı amaçlayan rejim karşıtı unsurların parmağının olduğunu öne sürüyor. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın