Millet İttifakı’ndan Beklenen Açıklama Geldi: Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Adayı OlduSon dönemde politika sahnesinde yaşanmış olan gelişimleri takip etmek neredeyse imkânsız! İYİ Parti Lideri Meral Akşener, birkaç gün ilkin Altılı Masa’daki liderleri oldukça sert bir dille eleştirmiş, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığını veto etmiş, Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu’na adaylık çağrısında bulunarak ittifaktan ayrıldıklarını açıklamıştı. Bu şaşırtan gelişme üstüne masada kalan beş liderin “yola devam” kararı almış olduğu, bugün (6 Mart) Saadet Partisi Genel Merkezi’ndeki toplantının ardından Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını resmen açıklayacakları söyleniyordu. Ancak yaşanan gelişmeler, toplantının geç fakat daha kalabalık bir biçimde başlamasına niçin oldu. İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya ulaştıktan sonra, “eski günlerdeki şeklinde” Altılı Masa toplantısına katıldı. Akşener, kısa süre ilkin ayrılmış olduğu masaya bu defa Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş’ın “yetkili cumhurbaşkanı yardımcısı” olmaları teklifiyle oturdu. Toplantının peşinden Altılı Masa, muhalefetin cumhurbaşkanı adayının Kemal Kılıçdaroğlu bulunduğunu açıkladı. Detaylara birlikte bakalım.

İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in ayrılığından sonra yola beşli olarak devam etme kararı alan Millet İttifakı bileşenleri, bugün yaşanan gelişmelerin arkasından yeniden altı kişiyle toplandı

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, toplantı öncesinde Ankara’da Meral Akşener ile bir araya geldi. Üçlü zirvede Akşener’in, Yavaş ile İmamoğlu’nun “yetkili cumhurbaşkanı yardımcısı” olmaları teklifinde bulunduğu, teklifin kabul görmesi halinde masaya dönebileceğinin sinyalini verdiği ifade edilmişti.

Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen Akşener, Saadet Partisinin ev sahipliğindeki toplantıya katılma sonucu aldı

kemal kılıçdaroğlu

Böylece masa, bir kez daha “altılı” hale geldi. Toplantının gerçekleştirileceği Saadet Partisi Genel Merkezi’ne temenniler eşliğinde giren Akşener, CHP’lilerin ve İYİ Partililerin “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganlarıyla karşılandı.

Altılı Masa toplantısı devam ederken, Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu’nun, Akşener’in “İmamoğlu ve Yavaş cumhurbaşkanı yardımcısı olsun” teklifine sıcak bakmadığı iddia edildi

kemal kılıçdaroğlu

Buna rağmen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu’nun, Akşener’in önerisine müspet yaklaştığı anlatım ediliyordu.

İmamoğlu ve Yavaş cumhurbaşkanı yardımcısı olursa, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri ne olacak?

Altılı Masa’daki krizin aşılmasına katkı elde eden ve Millet İttifakı bileşenleri tarafından düşünülen bu teklif, “muhalefetin seçimi kazanması halinde belediyeler ne olacak” sorusunu da gündeme getirdi.

Bu noktada Millet İttifakı içerisinde tartışılan iki formül var. Bunlardan ilki, seçimlerin peşinden mevcut Seçim Kanunu’nda değişikliğe gidilmesi. Böylece İmamoğlu ve Yavaş hem belediye başkanı aynı zamanda cumhurbaşkanı yardımcısı olarak vazife yapabilecek. Ancak bu senaryo gerçekleşmezse, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin Cumhur İttifakı’na geçmesi gibi bir durum söz mevzusu olabilir.

Çünkü bu senaryoda, İmamoğlu ve Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcısı olabilmesi için istifa etmesi gerekiyor. Daha sonra yeni başkanların belirlenebilmesi adına Belediye Meclislerinde seçime gidiliyor. Her iki Belediye Meclisinde de çoğunluk Cumhur İttifakı’nda. Bu nedenle ikinci senaryoda Ankara’da ve İstanbul’da Cumhur İttifakı dönemi başlaması kuvvetle muhtemel görünüyor.

Ve beklenen izahat nihayet geldi. Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandı

Toplantıya ev sahipliği yapan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Millet İttifakı’nın ortalama 4 saat devam eden toplantısının peşinden ittifakın cumhurbaşkanı adayının CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu açıkladı. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adayı olduğunu halkoyu ile paylaşan Karamollaoğlu, “Ben bu toplantılarımız neticesinde aldığımız kararı, sizlere duyurmayı vazife addediyorum. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bizim Cumhurbaşkanı adayımızdır. Bu görevin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, muhalefetin cumhurbaşkanın talibi olarak yapmış olduğu ilk konuşmada, diğer karşıcılık liderlerine teşekkür etti

kemal kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu, teşekkür konuşmasında “Değerli kardeşlerim, sayın genel başkanlarıma hepinizin huzurunda teker teker teşekkür ediyorum. Yunus Emre ‘bölüşürsek tok oluruz bölünürsek yok oluruz’ der. Türkiye’nin tüm renklerini aynı sofrada buluşturmak için yola çıktı. Bu sofra Halil İbrahim sofrasıdır. Bizim soframız barışın sofrasıdır. Allah’ın izniyle bunu hep beraber başaracağız. Biz Millet İttifakı olarak Türkiye’yi istişare ile yöneteceğiz.” ifadelerini kullandı.

Altılı Masa toplantısının ardından, Millet İttifakı’na dahil olan partilerin liderlerinin “cumhurbaşkanı yardımcısı” olacağı belirtildi

kemal kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu ayrıca “Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş üzerinde de mutabık kalmış bulunuyoruz.” açıklamasında bulunmuş oldu ve 12 madde üstünde uzlaşı sağlandığını dile getirdi.

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın