Cumhur İttifakı’na Katılması Beklenen HÜDA PAR’ın Parti Programında Neler Var?

Cumhur İttifakı’na Katılması Beklenen HÜDA PAR’ın Parti Programında Neler Var?İçerik gizle

Geçtiğimiz günlerde Altılı Masa’da ortaya çıkan adaylık krizinin aşılmasıyla Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı talibi olduğu açıklanmış, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun yeni dönemde cumhurbaşkanı yardımcısı olarak vazife alacakları ilan edilmişti. Muhalefetin cumhurbaşkanı adayını açıklamasıyla bütün gözler bir defa daha 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine çevrildi. Bu doğrultuda AKP ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’ndan da fazlaca dikkat çeken bir hamle geldi. İttifakın, Hür Dava Partisi yada yaygın adıyla HÜDA PAR ile yaptığı görüşmenin peşinden partinin genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, 14 Mayıs’taki seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini deklare etti.

1990’lı yıllardaki eylemleriyle adından söz ettiren terör örgütü Hizbullah’ın yasal uzantısı olan partinin gelecek günlerde Cumhur İttifakı’na katılacağı ifade ediliyor. Cumhur İttifakı cephesindeki bu gelişimin arkasından HÜDA PAR ve parti programı da gündemde. Zira parti programında yer alan istek ve istekler içinde oldukca dikkat çekici olanlar da var. Detaylara birlikte bakalım.

14 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleri, Türkiye’deki gündemin en mühim maddeleri arasında

Bu doğrultuda hem Millet İttifakı’nda bununla birlikte Cumhur İttifakı’nda önemli gelişmeler yaşanıyor. Kısa zaman önce Millet İttifakı, bir adaylık krizi ile karşı karşıya kalmış, krizin aşılmasıyla Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhalefetin cumhurbaşkanı talibi olarak açıklanmıştı. Siyasi alandaki bir başka dikkat çeken gelişme ise kısa zaman önce Cumhur İttifakı cephesinde yaşandı.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu partisi ile Cumhur İttifakı arasındaki görüşmenin peşinden, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme sonucu aldıklarını deklare etti

Daha önce, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeyeceklerini açıkladıklarını hatırlatan Yapıcıoğlu mevzuyla ilgili, “Bu mevzuda atacağımız adımları, tavrımızı da seçim zamanı kesinleştikten ve adaylar belirlendikten sonra açıklayacağımızı söylemiştik. Başkanlık Divanı toplantısında daha önce yetkili kurullarımız, il ve ilçe teşkilatlarımızla yapmış olduğumuz istişarelerin neticesinde uyumlu olarak 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur İttifakı talibi Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme sonucu aldık. Bu kararın milletimize ve memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Parlamento seçimleriyle ilgili de görüşmelerimiz devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki günlerde yapılacak görüşmelerden sonra, HÜDA PAR’ın resmi olarak Cumhur İttifakı’na alınması umut ediliyor. Bu gelişimin peşinden HÜDA PAR ve partinin programında yer alan bazı maddeler de gündemde. Peki, HÜDA PAR hakkında neler biliniyor?

HÜDA PAR, 19 Aralık 2012’de Hizbullah terör örgütü ile ilişkili olduğu için kapatılan Mustazaf-Der isminde derneğin başkanı Mehmet Hüseyin Yılmaz tarafından kuruldu

İlk kere 2014 yılındaki seçimlere katılan parti Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak ve Van gibi şehirlerde yüzde 1 ila 8 içinde değişen bir oy oranına haiz olmuştu.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, daha ilkin “Hizbullah bana gore bir terör örgütü değildir” çıkışıyla reaksiyon çekmişti

hüda par

“Şeriat diyeti” ve “Kürt İslam Devleti” benzer biçimde talepleri olan Hizbullah terör örgütü, 1990’lı yıllarda ismini işlediği cinayetlerle, korkunç işkencelerle ve kanlı infazlarla duyurmuştu. Belirli dönemlerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da etkili olan teşkilat, bölgede “Kürt Hizbullahı” “Hizbul-Kontra” ve “Hizbul-Vahşet” benzer biçimde isimlerle de anılıyordu.

HÜDA PAR’ın Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu geçtiğimiz yıllarda “Hizbullah bana bakılırsa bir terör örgütü değildir,” benzer biçimde bir açıklama yapmıştı. Yapıcıoğlu, bu tepki çeken çıkışında “Türkiye Cumhuriyeti’ne nazaran Hizbullah bir terör örgütü olabilir fakat bana bakılırsa bir terör örgütü değil.” ifadelerini kullanmıştı.

Yapıcıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile icra ettikleri görüşmenin peşinden, kendilerine ittifaka katılmaları yönünde bir çayır geldiğini anlatım etti

hüda par

Yapıcıoğlu mevzuyla ilgili, “Bu davet ancak Cumhurbaşkanlığı seçiminde destek daveti değildi. Cumhur İttifakı’na katılmamız yönünde de bir davetti. Bunu değerlendiriyoruz, bu mümkündür ancak görüşmelerimiz devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Cumhur İttifakı içerisindeki aktörlerden biri haline gelmesi beklenen HÜDA PAR’ın Genel Başkanı Yapıcıoğlu, Cumhur İttifakı içinde yer almaları halinde, “taleplerini gerçekleştirebilmek” için çabalayacaklarını deklare etti

hüda par

Yapıcıoğlu, Erdoğan’a yardımcı vereceklerini dile getirdiği basın açıklamasında, “Herhangi bir ittifaka yada herhangi bir partiye bunlar bizim şartımızdır bu tarz şeyleri kabul ederseniz beraber yürüyebiliriz, dersek bu çok gerçekçi bir tasarruf olmaz diye düşünüyoruz. Fakat taleplerimiz vardır, kendi programımızdaki taleplerimizin gerçekleşmesi için de eğer ittifak gerçekleşirse bunların olması için de bir çaba içerisinde olacağız.” ifadelerini kullandı. Bu açıklamanın arkasından “HÜDA PAR parti programında neler var” sorusu gündeme geldi.

HÜDA PAR’ın parti programında, anayasadaki vatandaşlık tanımının değiştirilmesi ve “Türklük” kavramının anayasadan kaldırılması talebi yer alıyor

hüda par

Bununla beraber parti programının ilgili bölümünde “İlköğretim öğrencilerine okutulan, ırkçılık kokan ‘Andımız’ ve benzeri metinler kaldırılmalıdır. Muhtelif yerlerde yazılan ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ benzer biçimde yazılar silinmeli, “Bir Türk dünyaya bedeldir.” şeklindeki ırkçı söylemlere son verilmelidir.” ifadesi yer ediniyor.

Partinin taleplerinden biri de anayasada “değiştirilemez bir maddenin olmaması” yönünde

hüda par

Türkiye Cumhuriyeti için yeni bir anayasa hazırlanması gerekliliğine vurgu yapılan parti programında, hazırlanacak yeni anayasanın “değiştirilemez nitelikte hiç bir maddesi olmamalıdır.” ifadesi kullanılıyor. Yani mevcut anayasamızın ilk dört maddesinde yer edinen “Devletin şekli, Cumhuriyetin nitelikleri ve devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, ulusal marşı ve başkenti” hakkındaki hükümlerin yer almış olduğu maddeler de HÜDA PAR’a nazaran tartışmaya açılmalı.

Parti programının “Yerinden Yönetim ve Yerel Yönetimlerin Güçlendirilmesi” başlıklı kısımda “merkeziyetçi yönetim anlayışının ülkede ciddi sorunlara niçin olduğu” ileri sürülüyor

hüda par

Bununla birlikte aynı bölümün devamında “Mevcut merkezi ve mahalli devlet organizasyon yapısının ıslahı ile birlikte, mevcut yapının tabu olarak kabulünden vazgeçilerek olumlu ve negatif bütün yönleri ile eyalet sistemi, özerklik, federasyon gibi idare modelleri üzerinde serbestçe tartışılabilmelidir.” ifadeleri yer alıyor.

HÜDA PAR’ın parti programında “tahsile” dair de dikkat çeken maddeler var

hüda par

Örneğin “karma eğitimin kaldırılması” talebinin yanı sıra “medreseler iyileştirilmeli, asli fonksiyonlarına kavuşturulmalı ve medreselerde verilen icazetlere resmi statü tanınmalıdır.” ifadeleri de parti programında yer alıyor.

“Türklük ve laiklik üstüne kurulu Cumhuriyet ideolojisinin, Kürtlere ve Müslümanlara eziyet getirmiş olduğu” savunuluyor

hüda par

Bu doğrultuda, parti programında “Başta Şeyh Said olmak suretiyle Kürtlerin büyük bir saygı ile andıkları Kürt âlimlerine zulmedildiği resmen kabul edilmeli, yakınlarından ve tüm halktan özür dilenmelidir.” ifadeleri yer alıyor.

Kaynak: 1 2

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın