Meral Akşener “Masadan Kalkmak İçin” Neden Son Ana Kadar Bekledi?

Meral Akşener “Masadan Kalkmak İçin” Neden Son Ana Kadar Bekledi?14 Mayıs’ta yapılacağı açıklanan cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin adayının hangi isim olacağı kısa bir müddet öncesine kadar siyasetin birinci gündem maddesiydi. Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti, DEVA Partisi, Saadet Partisi, Demokrat Parti ve Gelecek Partisinden oluşan ve “Altılı Masa” olarak da isimlendirilen Millet İttifakı bileşenleri, muhalefetin adayını belirlemek için mesai harcıyordu. Hatta 2 Mart’ta Altılı Masa, 12. Toplantısını gerçekleştirmişti. Cumhurbaşkanı adayı üzerinde uzlaşıya varıldığı, ismin ise 6 Mart’ta gerçekleştirilecek toplantının ardından halkoyu ile paylaşılacağı duyuru edilmişti. Ancak yıllardır aşina olduğumuz, “siyasette 24 saat oldukça uzun bir süredir” sözünün doğruluğu yaşanan vakalarla bir defa daha ispatlanmış oldu. Altılı Masa’nın en mühim bileşenlerinden İYİ Parti ittifaktan, Meral Akşener ise masadan ayrıldı!

Hem de ne ayrılık! Akşener, “ayrılık konuşmasında” ittifakın diğer bileşenlerini sert halde eleştirdi, bir dayatma ile karşı karşıya kaldıklarını ve bunu kabul etmeyeceklerini söylemiş oldu. Altılı Masa’nın ortak cumhurbaşkanı talibi olduğu belirtilen Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı, CHP’li Ekrem İmamoğlu’na ve Mansur Yavaş’a da cumhurbaşkanı adayı olmaları için çağrıda bulundu. Tüm bu gelişmeler, politika alanındaki gündemin tamamıyla değişmesine niçin olduğu benzer biçimde, yanıtlanmayı bekleyen pek oldukca yeni soruyu da ortaya çıkardı. İşte, bunlardan biri de “Akşener, masadan kalkmak için neden son ana kadar bekledi” sorusuydu. Detaylara beraber bakalım.

Meral Akşener Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adaylığını Veto Etti! İYİ Parti Millet İttifakı’ndan Ayrıldı

Tüm Türkiye, uzun bir süredir altı karşıcılık partisinin oluşturduğu “Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayını açıklamasını bekliyordu

Altılı Masa’yı ve Millet İttifakı’nı gerçekleştiren siyasal partilerin, “parlamenter sisteme dönüş” mevzusunda uzun bir süre ilkin uzlaşmaya vardığı biliniyordu. Ancak ittifakın cumhurbaşkanı talibi üstündeki tartışmalar devam ediyordu. Bununla birlikte CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, cumhurbaşkanı adaylığı laf konusu olduğunda muhalefet blokunda öne çıkan isimlerdi.

Altılı Masa, 2 Mart’ta Saadet Partisi ev sahipliğinde 12. Defa toplanmıştı

Toplantının ardından 6 siyasi parti liderinin imzasıyla “cumhurbaşkanı talibi ve geçiş periyodu yol haritası” üstünde uzlaşıya varıldığına dair bir metin yayınlandı. Ayrıca ittifakın cumhurbaşkanı adayının 6 Mart’ta yani bugün kamuoyu ile paylaşılacağı anlatım ediliyordu. Ancak Altılı Masa’nın bu tehlikeli sonuç toplantısı hemen sonra çok ilgi çekici birtakım gelişmeler yaşandı.

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, Altılı Masa toplantısının arkasından partisinin üst seviye isimleriyle müzakere kararı aldı

Öte yandan Akşener, partisinin il başkanlarını da Ankara’ya çağırdı. İYİ Parti koridorlarındaki bu hareketlilik, karşıcılık cephesinde yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğuna dair ilk işaretti. Bu sırada CHP kanadında ise partililerin Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu “kutlama etmiş olduğu” söyleniyordu. Yani Altılı Masa’nın cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda uzlaşıya vardığı isim, Kemal Kılıçdaroğlu’ydu. Ancak masanın en büyük ikinci paydaşı, bu uzlaşıdan memnun değildi. İşte bu memnuniyetsizlik, Türk siyasi hayatında unutulmayacak olayların yaşanmasına niçin oldu.

Akşener, üst seviye parti yöneticileriyle yaptığı görüşmenin ardından Millet İttifakı’ndan ayrıldıklarını açıkladı

Tarihe geçecek açıklamalarda bulunan Akşener, 5 karşıcılık partisini de sert bir şekilde eleştirdi. Liderlerin, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda uzlaşıya vardığını ancak İYİ Parti olarak cumhurbaşkanı adaylığı için Mansur Yavaş yada Ekrem İmamoğlu isimlerini önerdiklerini belirtti. Önerilerinin umursanılmadığını ve bir dayatma ile karşı karşıya bırakıldıklarını anlatım eden Akşener, “ayrılık konuşmasının” nihayetinde CHP’li iki belediye başkanına da cumhurbaşkanı talibi olmaları için çağrıda bulundu.

Meral Akşener’in son aşama sert ayrılık çıkışı, politika sahnesinde şiddetli tartışmaların başlamasına neden oldu

İktidar cephesi, Altılı Masa’daki ayrılığı memnuniyetle karşılıyor, muhalefetin içine sürüklendiği kaos ortamı sebebiyle ruhsal üstünlüğü yeniden ele geçirmiş görünüyordu.

Bu beklenmedik ayrılık açıklaması, muhalefet seçmenlerini de ikiye bölmüştü. Ekrem İmamoğlu veya Mansur Yavaş’ın adaylığını isteyenler veya Kemal Kılıçdaroğu’nun adaylığını istemeyenlere göre Akşener’in çıkışı son aşama yerindeydi. Bir kesim ise Akşener’in masadan kalkmasını büyük bir siyasal hata ve nezaketsizlik olarak değerlendiriyor, Akşener’e yönelik sert eleştirilerde bulunuyordu. Hatta Akşener’in muhalefetin kazanma şansını zora soktuğunu düşünenler bile vardı.

Muhalefet kanadında, bir taraftan şiddetli tartışmalar devam ederken bir yandan da “ne bulunduğunun” yanıtı aranıyordu. Cevaplanması gereken onlarca soru vardı. Ekonomik fena tempo nedeniyle iktidara olan itimat azalmış, zelzele felaketinin peşinden yaşanan yönetim krizi, iktidarın seçimlerdeki işini iyiden iyiye zorlaştırmıştı. Pek oldukça ankette muhalefet, cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmaya yakın olan taraf olarak görünüyordu. Öyleyse bütün dengeleri değiştirebilecek bu ayrılık neden yaşandı, Akşener masadan neden kalktı?

Akşener’in masadan niçin kalktığı sorusunun yanıtı belli. Daha ilkin de “kazanacak aday” çıkışıyla gündeme gelen Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan karşında bir zafer kazanamayacağını düşünüyor

meral akşener

Buna karşın Mansur Yavaş ile Ekrem İmamoğlu’nun anketlerde Erdoğan’ın önünde olduğunu ve seçime bu iki isimden biriyle gidilmesi gerektiğini dile getiriyor. Bununla beraber Altılı Masa’nın kuruluş ilklerinden uzaklaştığını belirten Akşener, İYİ Partinin yüz yüze kalmış olduğu “dayatmanın” peşinden masadan ayrıldıklarını ifade ediyor. Ancak tüm bunlar, Akşener’in “masadan ayrılmak için niçin son ana kadar beklediğinin” yanıtını vermiyor.

Meral Akşener, masadan kalkmak için niçin son ana kadar bekledi?

meral akşener

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının 6 aydır belli olduğunu anlatım eden Karar gazetesi yazarlarından Mustafa Karaalioğlu, “Akşener masadan kalkmak için niçin son ana kadar bekledi” sorusunu gündeme getirdi. Karaalioğlu’na bakılırsa tehlikeli sonuç soru “bir yönüyle siyaseten yanlış tutuma bir yönüyle de arkası kesilmeyen komplo teorilerine gönderme yapıyor.”

Karaalioğlu köşe yazısında, Akşener’in fevri ve romantik davranarak, “kırgınlıkla” Masa’dan kalkmış olabileceğini ifade ediyor

meral akşener

Karaalioğlu’na göre –her ne kadar yaptığı şey yalnızca Erdoğan’a yarasa da- Akşener’in Erdoğan’ın hesabına bir tasarruf alması olası değil.  Çünkü Karaalioğlu’nun anlatım ettiği şekliye İYİ Parti tabanı keskin bir iktidar karşıtlığında birleşmiş bir kitle.

Karaalioğlu, Meral Akşener’in masadan kalkmakla kendisine yada muhalefete bir imkân oluşturmadığını da anlatım ediyor

meral akşener

Aksine, hem kendisi bununla beraber muhalefet adına sıkıntılı bir durumun ortaya çıkmasına niçin oldu. Hatta İYİ Partinin büyüme planlarına da darbe indirdi. Bu nedenle Karaalioğlu’na bakılırsa siyasi tarihimizin unutulmaz vakalarından birisi olarak anılacak olan “çekilme sonucu” ve “Akşener masadan niçin son anda ayrıldı” sorusu, hem İYİ Parti liderine aynı zamanda muhalefete yük olmaya bir süre daha devam edecek.

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın