İsrail Meclisi’nden tartışmalı yasa tasarısına ilk onaylama

İsrail Meclisi’nden tartışmalı yasa tasarısına ilk onaylamaMeclisten yapılan yazılı açıklamada, “hediyeler” olarak tanımlanan yasa tasarısı için Genel Kurulda hazırlık oturumunun gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamada, oturumda 53 milletvekilinin kurmaca lehinde, 49 milletvekilinin ise aleyhinde oy kullandığı anlatım edildi.

İlk onayı alan yasa tasarısının amme mensubu veya seçilmiş kişilere, yargı davası ile esenlik tedavilerini finanse etmek için mali bağış alma hakkı tanıdığına işaret edilen açıklamada, “Bu yasa tasarısı, amme görevlisinin, idaresindeki kesimden haksız yere hediyeler almamasına ilişik mevcut yasa ile bir insan olarak temel haklarını icra etmesi içinde bir balans oluşturacak.” ifadeleri kullanıldı.

Yasa tasarısının gerekçesine vurgu yapılan açıklamada, yargıdaki davalar ile sağlık hizmetlerinin yüksek meblağlara ulaşabildiği savunuldu.

Tasarının yasalaşarak yürürlüğe girebilmesi için parlamentodan üç kere oylanıp kabul edilmesi gerekiyor.

MUHALEFET TEPKİLİ

Muhalefet partileri, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun hakkında suçlamalar konusunda kendisini savunacak avukatlara kaynak bulmak için bu yönde bir yasayı çıkarmak istediğini savunuyor.

Eski başbakan ve muhalefet lideri Yair Lapid, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Netanyahu’ya yardım için hazırlanan yasa tasarısı Meclisten geçti.” ifadelerini kullandı.

İsrail vatandaşlarının, yaşam koşullarıyla ilgilenme vaadinde bulunan Başbakan Netanyahu’nun kendi yaşam koşullarıyla ilgilendiğini aktaran Lapid, şunları kaydetti:

“Konutun yanı sıra güzellik ve saç bütçelerini artırdıktan sonrasında İsrail’de geliri artan tek aile Netanyahu ailesidir. Yazık.”

Netanyahu hakkında 2019’da “rüşvet, emanete ihanet ve şahsi amaçlar için görevi suistimal” suçlamalarıyla açılan dava halen görülmeye devam ediliyor.

kaynak – sozcu, listelist

Similar Posts

Bir cevap yazın