Gülşen’den şikayetçi olanların sayısı 702 oldu

Gülşen’den şikayetçi olanların sayısı 702 olduŞarkıcı Gülşen Çolakoğlu, İstanbul Ataşehir’de 30 Nisan’daki konserinde “İmam hatipte okumuş daha ilkin kendisi, sapıklığı oradan geliyor” benzer biçimde ifadeler kullanmıştı. Gülşen’in bu sözlerinin peşinden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. Gözaltına alınan Gülşen ifadesi alınmak üzere İstanbul Adalet Sarayı’na getirilmişti. Tutuklanarak cezaevine gönderilen Gülşen arkasından karara yapılan itiraz dilekçesinin kabul edilmesiyle birlikte ‘konutu terk etmeme’ şeklinde adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

Savcılıkça hazırlanan iddianamede, şüpheli Gülşen’in ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istek edildi.

702 müşteki iddianamede yer aldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Gülşen Çolakoğlu ‘şüpheli’ sıfatıyla yer alırken aralarında çeşitli dernek ve vakıfların da bulunduğu 702 şahıs müşteki sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, şüphelinin sarf etmiş olduğu sözlerin halkın, toplumun bir bütününü ifade etmiş olduğu ve bu şekilde topluluğun arasında bulunduğu kin ve düşmanca duygular beslemeye sevk edilerek halkın sosyal sınıf bakımından değişik özelliklere haiz bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa açıkca tahrik edilmiş olduğu, ayrıca maruz bırakıldığı kaydedildi.

İddianamede sözlerin ayrıştırıcı olduğu açıklandı

Hazırlanan iddianamede, şüphelinin sözlerinin kışkırtıcı ve düşmanca tasarruf ile davranışlar sergilemeye yönelik ifadeler ihtiva ettiği, sarf edilen beyanların toplumun gelişmesine katkı sağlamaktan uzak salt halkı kin ve düşmanlığa sevk edici, ayrıştırıcı özelliklere sahip, bir kesiminin öteki kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa, ayrımcılığı gerektirecek nefrete yönlendirici nitelikte olduğu aktarıldı.

Öte yandan, şüpheli Gülşen Çolakoğlu’nun hakim karşısına çıkacağı tarihin önümüzdeki günlerde belli olması umut ediliyor.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın