Google katlanabilir telefon hazırlıklarına sessiz sedasız devam ediyor

Google katlanabilir telefon hazırlıklarına sessiz sedasız devam ediyorGoogle karşı koyabilir telefon çıkarma konusundaki çalışmalarına sessiz biçimde devam ediyor şeklinde görünüyor. Kısa zaman ilkin ortaya çıkan patent dosyaları, web devinin karşı koyabilir telefonu için nasıl bir tasavvur sunacağı konusunda ipucu veriyor.

Google tarafından Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) sunulan iki patent dosyasından biri, “Katlanabilir cihaza menteşe entegrasyonu” ismini taşıyor. Bu patent adından da anlaşılabileceği üzere menteşe tasarımına odaklanıyor. Diğer patent ise “Çerçeveye yerleştirilmiş kameralı karşı koyabilir cihaz” ismini taşıyor. Bu patentte de karşı koyabilir telefonun iç ekranının çerçevesine kameranın yerleştirildiği bir tasarımı gösteriyor.

Menteşe tasarımıyla alakalı patentte telefonun karşı koyabilir ekranının kısmen menteşenin içine doğru kavis yapmış olduğu görülüyor. Oppo Find N ve Motorola Razr şeklinde telefonlarda görülen bu tasavvur tercihi, ekrandaki kırışıklığı azaltıyor.

2021 tarihli diğer patent ise Samsung’un Galaxy Fold serisi telefonlarına farklı bir yaklaşım getiriyor gibi görünüyor. Burada dayanabilir monitör yanındaki ön kamera ekranın içi yada ekran üstündeki bir delik yerine ekranın üst çerçevesine yerleştiriliyor.

Bu patentlerde görülen tasarımların somut bir cihazda karşımıza çıkmayabileceğini hatırlatmak gerekiyor. Ancak bu fikirler hemen sonra başka fikirlere öncülük edebiliyor. Dolayısıyla bu fikirlerin de koruma altına alınması önem taşıyor.

Google karşı koyabilir telefon çıkarma konusunda şimdiye kadar net bir adım atmış değil. Şirketin 2022 içinde Pixel ailesine dayanabilir ekranlı bir model ekleyeceği söylense de, bunun için bir işaret gelmedi. Ancak senenin kalan kısmında bunun değişebileceğini unutmamakta fayda var.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın