Google’ın Pixel Fold’u, katlanabilir form faktörünün çok yönlü bir versiyonudur

Feragatname: ben gerçekten cihazla geçirdiğim zamanı sevdim ama herkes aynı deneyimi yaşamadı. Özellikle Ars Technica, ürünle ilgili zor zamanlar geçirdi. Sorun, kapatıldığında ekranlar arasındaki çok dar boşluk gibi görünüyor. Ürünle geçirdiğim zamanın çoğunda, bu konuda biraz yardımcı olması gereken davayı açtım. Ancak tetiği çekmeden önce dünyada bunlardan bir sürü olmasını beklemek de asla kötü bir fikir değildir. Özellikle bu tetikleyici 1.800 dolar olduğunda.

Katlanabilirlerin gerçek yaygınlaştırılması açık bir soru olmaya devam ediyor. Daha geniş bir benimseme yolunda hala bir dizi önemli engel var – çoğunlukla fiyat. Ancak son birkaç yıl, form faktörünün kendi haline geldiğini gördü. İnsanlar – bence – ilk günlerde haklı olarak şüpheciydi. Ne de olsa, Android telefon üreticileri iyi bir konsept cihazı sever, pratiklik lanet olsun.

Bu yılki Mobil Dünya Kongresi oldukça öğreticiydi. Barselona Fira’nın koridorlarında yürümek, kaç şirketin onu ciddiye aldığını gerçekten eve götürdü. Hâlâ ultra premium ve birçokları için çılgınca pahalı ama aynı zamanda çok gerçek. Ürünler vahşi doğada damlıyor. Geçen gün, kullandığım katlanabilir ürünü sormak için biri beni durdurdu. Bununla birlikte, ilk kez, kişi ürün hakkında şaşkına dönmedi. gururla bana kendininkini gösterdi Galaksi Kıvrımı.

Samsung, elbette, bu özel mızrağın ucuydu. İlk Fold iddialı bir üründü – belki biraz fazla, kapıdan bazı yüksek profilli top çalmalarla. Ancak ürün, özellikle anavatanı Güney Kore’de genel ilgiyi çekecek kadar heyecan vericiydi. Geçen yıl, şirketin mobil başkanı TM Roh, yalnızca 2021’de 10 milyon katlanabilir ürünün sevk edildiğini iddia etti – Samsung neredeyse kesinlikle aslan payını oluşturuyor.

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

Anekdot olarak, profesyonel olarak şüpheci bazı teknoloji halkının kategoriyle dalga geçmekten hangi katlanabilir ürünü satın alacağını yüksek sesle merak etmeye geçişini izledim. Şahsen benim için, Galaxy Flip’i incelemek, ekibe katılmayı ilk ciddi olarak düşündüğüm zamandı. Alan ne kadar kalabalık olursa, ürün teklifleri o kadar çeşitli olur ve daha fazla insan şehirdeki tek oyunla yetinmek zorunda hissetmez. Sonuçta, Fold hala büyük ve hantal bir cihaz. Kesinlikle herkes için değil.

Google’ın kategoriye girişi tam olarak bir sürpriz değildi – kesinlikle yayınlanmadan önce her bir detayın sızdırılması anlamında değil. Ancak Samsung, Huawei ve Oppo gibi şirketlerin aksine Google çok fazla telefon yapmıyor. Şirketin mobil serveti, güzel bir şekilde ifade etmek için karıştırıldı ve nihayetinde en büyük başarısını, bütçe Pixel A serisi ile yelpazenin alt ucunda elde etti. Heck, fiyatlandırma, tüm Pixel telefonlarının önemli bir yönü olmuştur. En azından, endüstri liderleri Apple ve Samsung’tan ayırt edici bir faktör.

Piksel Katlaması 1.800 dolarlık bir cihaz. Bununla ilgili söyleyebileceğiniz en iyi şey, Galaxy Fold ile aşağı yukarı eşit olduğu. Ar-Ge maliyeti çok yüksek, şirketin henüz çok büyük bir ölçeği yok ve bileşenler hala genel olarak pahalı. Ancak fiyatların masadan kaldırılmasıyla Google, başlangıcından bu yana tek bir şirketin hakim olduğu göreli bir nişten kendisini farklı kılmak için çetin bir mücadele veriyor.

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

Yazılım uzun zamandır Google’ın tercih ettiği bir şey olmuştur. Bu başlı başına zor bir teklif. Birincisi, Pixel’de kullanıma sunulan Android yeniliklerinin çoğu hızla diğer cihazlara da yayılıyor. Başka bir şey de, hem Pixel Fold’u hem de Tablet’i mümkün kılan Android L (geniş ekran), şirketin başından beri Samsung ile yakın çalıştığını gördü.

Nihayetinde, görünüşe göre Google farklı bir yol izledi: Yapabileceğiniz en kapsamlı donanımı yapın ve en iyisini umun. Bu, radikal bir ürün tasarımı gibi görünmemeli, ancak kamera donanımı ve Piksel yoğunluğu için bir yarışa dönüşen akıllı telefon dünyasında, bir nevi öyle. Ve Pixel Fold ile büyük ölçüde etkilidir. Bu, en son teknoloji açısından heyecan verici bir cihaz değil. Google, kategorinin biraz olgunlaşmasını bekledi. Belirli bir teknolojide ilk olmak için acele ettiğinizde, piyasaya kalitesiz bir ürün getirme riskini alırsınız.

Google, Pixel Fold’un biraz daha uzun süre pişmesine izin verdi ve bu onun için daha iyi bir ürün. Pixel serisinin bir kategoriyi tek seferde dönüştürdüğünü hissetmek için kültürel kaşe veya uber basitliğe sahip olmaması anlamında, bu tam olarak Apple oyunu değil. Ancak Google, her pazar payı yüzde puanı için mücadele etmesi gerektiğini anlayacak kadar uzun süredir akıllı telefon işinde. Katlanabilir statükoya iyi düşünülmüş bir alternatifle kapıdan çıkmak sağlam bir başlangıç ​​noktasıdır.

Başlangıç ​​için güzel görünen bir cihaz. Samsung, dikkat çekmek ve katlanabilir ekranın tamamen ele vermemesi durumunda bunun pahalı bir yatırım olduğu noktasını gerçekten eve götürmek için tasarlanmış kromla kategoriye gösterişli bir yaklaşım benimsedi. Pixel Fold mütevazı – 2023’te katlanabilir olabileceği ölçüde. Cam ve metal malzemeler açıkça birinci sınıf, ancak renk şeması zarif. Tasarım dilinin gerçekten farklı olan tek parçası, bir süredir Pixel imzası olan kamera çubuğudur.

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

Şirket lansmandan önce cihazı bana gösterdiğinde, form faktörünü sordum – özellikle şirketin neden kapaklı yerine kitap tarzı katlanabilir modeli seçtiğini. Benim açımdan yüklü bir soruydu. Yukarıda bahsettiğim gibi, Galaxy Flip birkaç yıldır en sevdiğim katlanabilir telefon oldu.

Şirket o sırada bana “Daha büyük form faktörü ile yapabileceğimiz çok daha fazla şey olduğunu hissettik” dedi. “Kullanışlı bir telefon alıyorsunuz ve yüksek verimli bir tablete dönüşüyor. Kapaklı dış ekran oldukça sınırlayıcı ve açtığınızda normal bir telefon alıyorsunuz.”

Haklısın. Bunların çoğu nihayetinde aşağı geliyor Neden katlanabilir bir ürün satın aldınız. Daha kompakt bir şeye sahip olmak mı yoksa bir tableti etkili bir şekilde taşımak mı?

Pixel Fold tam olarak kompakt değil. Çoğu amiral gemisinden daha kısa ama aynı zamanda çoğundan daha geniş. 0,5 inç kapalıyken çoğundan daha kalındır. Ancak bu, katlanabilir bir cihaz için oldukça incedir (ekranı kelimenin tam anlamıyla kendi üzerine katladığınızı unutmayın). 10 onsta, aynı zamanda oldukça ağır (öngörülebilir gelecek için başka bir katlanabilir tuzak).

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

Bununla birlikte, Google buradaki boyutları çiviledi. Pixel Fold, açık ve kapalı olarak doğru boyuttaymış gibi hissettiriyor. Piyasaya sürüldüğünde yaptığım en yakın karşılaştırma, geçmişte kalan Microsoft Duo. 5,5 x 3,1 inç boyutunda, Galaxy Fold’dan daha kısa ama daha geniş. Ön ekran tam olarak uçtan uca değil, ancak 5,8 inçlik öne bakan ekran, birçok günlük görev için fazlasıyla yeterli. Aslında kendimi 7,6 inçlik dahili ekran yerine ön ekranı kullanırken buldum çünkü diğer katlanabilir ekranların aksine çoğunlukla işi görüyor. Bu güzel, çünkü açıkçası, özellikle hareket halindeyken çoğu görev için 7,6 inçlik bir ekrana güvenmek zorunda olmak bir acı.

Aynı zamanda, kılıfla daha güzel görünen nadir bir cihaz örneğidir. Bu fotoğraflardaki Bay (mavi) Google kapağı. Yaklaşık üçte biri geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış bir polikarbonattır. Yuvarlatılmış, yumuşak görünüm, ürün tasarımını ve mavi vurguları tamamlar, ancak genel deneyimi gölgede bırakmayacak kadar zariftir. Kablosuz şarj, kasa boyunca gayet iyi çalışıyor.

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

Menteşeler, elbette katlanabilirlerin en büyük sorunlarından biri olmuştur. Menteşe, Samsung’un ilk sayılarının önemli bir parçasıydı. Aynı zamanda, Google’ın belki de en ilginç yeniliğinin de kaynağıdır.

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

Pixel ürün müdürü George Hwang, “Diğer katlanabilir cihazlarda, ekranın altında kalınlığı artıran menteşe bileşenlerine sahipsiniz” dedi. Blog yazısı duyurudan kısa bir süre sonra. “Böylece menteşemizle, bu menteşe bileşenlerini tamamen cihazın uçlarına, ekranın altından dışarıya taşıdık, bu da onu çok daha ince hale getiriyor.” Tasarım, açıldığında dahili ekranı kesintiye uğratmadan daha ince bir tasarıma olanak tanır.

Kuşkusuz kalın bir çerçeve, ancak bu, dahili kamera için A) ekrandan bir delik açmayan veya B) bu noktada evrensel olarak oldukça korkunç olan bir ekran altı kameraya güvenmeyen bir alan sağlar.

Kameralar, mevcut Pixel donanımı ve Google AI/yazılım akıllı özelliklerinin bir kombinasyonu sayesinde her yönden sağlamdır. Yine büyük ölçüde harici ekrana güvenerek yakalayabildiğim enstantanelerden memnunum. Bu arada 90 derecelik bir açıyla açılması, özçekimler veya telekonferanslar için güzel. Bu arada, birleşik 4.820 mAh pil, sizi bir günlük kullanımdan kolayca kurtarır – ve sonra biraz.

Sonuç olarak, Pixel Fold, etrafındaki en çok yönlü katlanabilir olabilir. İlk seferinde doğru yaptığınızdan emin olmak için bir kategoriye girmemenin ve form faktörüne etkileyici bir ilk bakışın harika bir örneği. O fiyat ama.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın