Google’ın 1.799 Dolarlık Pixel Fold’u Haziran sonunda geliyor

Google uzun zaman önce Pixel serisiyle ilgili sürpriz iddiasını bıraktı. Donanım söylentisi endüstriyel kompleksine parmakla işaret edebileceğiniz bir boyut var. Ancak günün sonunda, şirket her zaman meseleyi kendi ellerine alacak ve en çok beklenen donanım cihazını Twitter’da bir hafta erken duyuracaktı.

Ne de olsa Google, yeni Pixel Tablet’i bundan tam bir yıl önce duyururken, geçtiğimiz günlerde Twitter tarafından kontrol edilen bir başka “sızıntı”, bütçeye uygun Pixel 7a’nın yarın geleceğini duyurdu. Geçen Perşembe günü Google, çeşitli resmi hesaplardan Pixel Fold’un açılmasını, yeniden katlanmasını ve genellikle eterde süzülmesini ve dönmesini içeren sekiz saniyelik bir videoyu tweetledi. Seinfeld’deki Lois Lane’i yorumlamak için gerçek ve muhteşem.

Görsel Kaynakları: Google

Belki de Pixel Fold her zaman bir kaçınılmazlık olmuştur. Birkaç yıl önce katlanabilir cep telefonuna öncülük etmek için Samsung’un önemli ölçüde deneme yanılma süreci gerekti, ancak o zamandan beri ilgi ve benimseme istikrarlı bir şekilde artıyor. Mart ayı başlarında MWC salonunda yürürken, büyük Android cihaz üreticisinin oyuna girmiş gibi hissettirdiği kesin. Bazı Ar-Ge laboratuvarlarında uzay demleme konusunda neredeyse kesinlikle fikir sahibi olmayanlar.

Google’ın form faktörüne olan ilgisi de oldukça eskilere dayanmaktadır. 2018’de, özellikle katlanır ekran için tasarlanmış bir Android sürümü oluşturmak için Samsung ile birlikte çalıştığını duyurdu. Ortaklık, her iki şirket için de çok anlamlıydı, çünkü çoğu niyet ve amaç için, Samsung gerçekten şehirdeki tek oyundu. Google’ın Pixel serisinin, rakiplerinin çoğuna kıyasla hala oldukça mütevazı olduğu göz önüne alındığında, beklemek de mantıklıydı. Tetiği çekmeden önce bu tür cihazlar için pazarın gerçekten var olduğundan emin olun.

Adından da anlaşılacağı gibi Pixel Fold, Galaxy Z Flip’ten çok Galaxy Z Fold’dur. Yani, kapaktan çok kitaptır. Flip form faktörü tercihimi uzun zamandır dile getirdim, ancak bu, kategoride oldukça sınırlı bir yaklaşım olmaya devam ediyor. Katlama hala varsayılan tasarımdır.

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

Şirketin bir sözcüsü, “Daha büyük bir form faktörü ile yapabileceğimiz çok daha fazla şey olduğunu hissettik” dedi. “Kullanışlı bir telefon alıyorsunuz ve ardından yüksek verimliliğe sahip bir tablete dönüşüyor. Bir kapaklı yaptığınızda, dış ekran oldukça sınırlayıcıdır ve ardından açtığınızda temelde normal bir telefon alırsınız.

Kesinlikle tasarım çok daha fazla ekran alanı sağlıyor. Dahili ekran, 6:5 en boy oranıyla 7,6 inçtir. Çözünürlük, 380ppi’de 2208 x 1840 OLED ve 120Hz’e kadar yenileme hızıdır. Evet, Galaxy Z Fold 3 ile aynı boyutta, ancak daha kısa ve daha uzun. Boyutsal olarak, daha çok Oppo’nun yakın zamanda katlanabilen veya Microsoft’un eski Surface Duo’suna benziyor. Ön ekran uçtan uca değil, ancak 5,8 inç (2092 x 1080) ile harici bir kapak için büyük.

Görsel Kaynakları: Google

Ayrıca, Samsung’un 14-15 mm’lik modeline kıyasla 12,1 milimetrelik katlanmış haliyle oldukça ince. Menteşe bunun büyük bir parçası.

Google, TechCrunch’a “Bu, 180 derecelik sıvı sürtünme menteşesidir, bu da onu istediğiniz yere koyabileceğiniz anlamına gelir” dedi. “Orada, tatmin edici bir şekilde kapanmasına yardımcı olan mıknatıslar var. İşin püf noktası, menteşe mekanizmasını ekranın arkasına koymak yerine kenarlara doğru hareket ettirmemiz. Bu, açıkken inceltmemizi sağlıyor.”

Google, dayanıklılığını test etmek için menteşeyi tek bir cihazda 200.000 açıp kapattığını söylüyor. Yeni tasarımın sağladığı diğer bir şey de dahili kameranın iç çerçevenin içine yerleştirilebilmesidir. Bu yüzden geçen haftaki videoda neredeyse görünmezdi. Dahili kamera (8 megapiksel) her zaman biraz sorunlu olmuştur. Ya ekrana büyük bir delik açarsınız ya da kötü, bulanık görüntülere ve videolara neden olan, hâlâ köhne bir teknoloji olan ekran altı kamerayı seçersiniz.

Cihazın arkasındaki çubukta üç kamera sistemi bulunur: 48 megapiksel ana, 10,8 megapiksel ultra geniş ve 5x optik Yakınlaştırma ve 20x Süper Çözünürlüklü Yakınlaştırma özellikli 10,8 megapiksel telefoto. Bu arada ön kamera 9,5 megapiksel.

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

Pixel Fold deneyimindeki gerçek gizli sos, şaşırtıcı bir şekilde yazılımdır. Ne de olsa Google, en az yarım on yıldır üzerinde çalışıyor. Harici ve dahili ekranlar arasında geçiş yaparken uygulama sürekliliği oldukça sorunsuzdur ve ekran boyutlarını değiştirirken kaldığınız yerden devam etmenizi sağlar. Doğal olarak Google, Gmail ve YouTube dahil olmak üzere en popüler üçüncü taraf uygulamalarını büyük ekran deneyimi için optimize etti.

Şirket bir yayında, “Pixel Fold’da çoklu görev, Google’ın en büyük akıllı telefon ekranını tüm modlarda Tensor G2’nin performansıyla birleştiriyor” diyor. “Geniş iç ekranda Bölünmüş Ekran ile iki uygulamayı yan yana açarak aynı anda daha fazla şey yapın. Paylaşmanın süper hızlı ve kolay bir yolu için görüntüleri, videoları, bağlantıları ve metni bir uygulamadan diğerine sürükleyip bırakın.

Google, yeni form faktörünü optimize etmek için Netflix de dahil olmak üzere bir dizi üçüncü taraf geliştiriciyle birlikte çalışıyor.

Görsel Kaynakları: Brian Isıtıcı

Sistem, Pixel 7, 7a ve Pixel tablette bulacağınız aynı Tensor G2 yongası tarafından desteklenmektedir. Performans, en son Snapdragon ile boy ölçüşemez, ancak Pixel Buds ve Pixel Watch gibi diğer Pixel aksesuarlarının yanı sıra yalnızca Pixel’e özel bazı kamera yazılımı özellikleri için bağlantı sağlar.

1.800 Dolar’lık fiyat, Samsung’un modeliyle aynı seviyede; bu, çoğu potansiyel müşteri için çok pahalı. Bu, Pixel serisinin genel satın alınabilirliğine aykırıdır ve açıkçası, gerçek ana akım benimseme, fiyatlandırmada önemli bir düşüş gerektirecektir. Ön sipariş bugün başlıyor ve sevkiyat haziran sonunda başlayacak.

Google, ön sipariş verenler için ücretsiz bir Pixel Watch sunuyor.

TechCrunch'ta Google I/O 2023 hakkında daha fazlasını okuyun


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın