Filipinler girişimi Shoppable Business, ticari satın alma sürecindeki tümsekleri yumuşatıyor

rent a car 34

Shoppable Business Chris Blanquera, Sam Blanquera ve Carlo Silva

Shoppable Business Chris Blanquera, Sam Blanquera ve Carlo Silva

Alışveriş Yapılabilir İşletme Filipinler’deki işletmelerin markalı ürünler ve diğer envanterleri tedarik etmelerini ve satın almalarını kolaylaştırmak istiyor ve ürünlerin orijinal olmasını sağlamaya önem veriyor. B2B e-ticaret pazarı, 1.15 milyon $’lık aşırı talep gören tohum öncesi finansman turunu kapattığını duyurdu.

Tur, melek yatırımcılarla birlikte Foxmont Capital Partners ve Seedstars International Ventures tarafından ortaklaşa yönetildi. Shoppable Business daha önce AHG Lab’den destek almıştı.

Shoppable Business, 2022 yılında, daha önce e-ticaret iş süreci dış kaynak kullanımı şirketi 2ndOffice’i başlatan ve bu şirketten ayrılan Carlo Silva’nın da aralarında bulunduğu bir ekip tarafından kuruldu. Kurucuları arasında Openovate Labs ve Galleon.ph’nin kurucu ortakları ve var olan Sam Blanquera ve Chris Blanquera da bulunmaktadır.

Silva TechCrunch’a, Shoppable Business’ın kurucu ekibinin 2013’ten beri Filipinler’deki girişimlerde ve şirketlerde çalıştıktan sonra pazarda verimli bir dijital satın alma süreci için büyük bir boşluk olduğunu fark ettiğini söyledi. “Geleneksel yöntemler yavaş, opak ve titizlikle manueldi ve güvenilir tedarikçiler bulmak zordu” dedi.

İşletmelerin çevrimiçi satın alırken karşılaştıkları sorunlardan biri, ürünlerin orijinal olup olmadığını bilmemektir. Filipinler’de sosyal ticaret gibi pek çok e-ticaret yeniliği olsa da, bunların çoğu tüketicileri hedefliyor. Ancak işletmeler, satın alma için genellikle Facebook Marketplace’e ve sınıflandırılmış reklamlara güvenmek zorunda kalıyor, bu da siparişleri işleme koymanın zaman alan bir iş olduğu anlamına geliyor.

Silva, Filipinler’de geleneksel tedarik sürecinin manuel olduğunu ve siparişlerin genellikle mesajlaşma uygulamaları, e-posta veya şahsen işlendiğini söyledi. Sorular kelime belgeleri veya elektronik tablolar aracılığıyla gönderilir. “Çevrimiçi olarak otantik ürünleri aramak ve teklifleri mesajlaşma uygulamaları ve e-posta aracılığıyla yönlendirildikleri için karşılaştırmak da zor, bu da onu verimsiz bir süreç haline getiriyor” dedi.

Shoppable Business, malları hızlı ve daha ucuza tedarik etmek isteyen ancak özel bir satın alma ekibine sahip olmayan işletmelere yöneliktir. Aynı zamanda kendi markalarını üreten firmalar ve distribütörleri ile çalışmaktadır. Platform, bayiler için markalı ürün ve hizmetlerde uzmanlaşmıştır.

Shoppable Business, birden çok kategoriden ürün ve hizmetler için yatay bir B2B pazarı olarak faaliyet göstererek onlara yardımcı olur. İşletmeler, ürünleri bulmak için platformu kullanmanın yanı sıra pazarlama, satış desteği, tedarik dış kaynak kullanımı, lojistik, finansman ve ödeme altyapısı gibi hizmetlere de erişebilir. Shoppable Business ayrıca Filipinler’de şirketlerin tam satın alma talebinde bulunmak için ihtiyaç duyduğu resmi BIR (İç Gelir Bürosu) onaylı satış faturaları ve makbuzları da düzenler. Orijinal ürünler sağlamak için Shoppable Business, GS’nin bir pazar ortağıdır! Filipinler (GSI, 116 ülkede barkod ve ürün tanımlama standardıdır ve 2 milyon üye şirketi vardır).

Satıcıları ve işletmeleri Facebook Marketplace’ten ve şu anda kullandıkları diğer platformlardan ayrılmaya ikna etme açısından Shoppable Business, tek bir ürün listeleme kataloğu özelliği sağlayarak süreci kolaylaştırır; bu, bir ürün zaten kataloğundaysa satıcıların bunu yapmaması anlamına gelir. Ürün listesini yeniden oluşturmanız gerekmez. Bunun yerine, satış fiyatlarını, stoklarını ve sunmak istedikleri toplu indirimleri girerek birkaç tıklamayla satmaya başlayabilirler.

Satıcılar ayrıca Shoppable Business’ta Gcash, Maya, kredi kartları, banka havaleleri ve hatta çek veya manuel banka mevduatları gibi farklı seçeneklerden ödeme kabul etmelerini sağlayan kendi mağazalarına sahip olurlar. Shopppable Business, teslimatları üçüncü taraf lojistik iş ortakları aracılığıyla ayarlayarak nakliye zahmetinden de kurtulur.

Satıcıların mevcut müşteri tabanlarını Shoppable Business’a taşımalarını kolaylaştırmak için platform, Shoppable Direct adlı bir program sunarak mevcut müşterileri alıcı olmaları için yönlendirmelerini sağlar. Shoppable, onları yönlendiren satıcıdan bir şey satın alırlarsa, satıcının müşterilerini doğrudan müşterileri olarak etiketleyecektir. Ayrıca alıcı için pazar yeri ücretlerinden feragat eder.

Silva, Shoppable Business’ın satıcılara ve alıcılara sunduğu satış desteği, dış kaynak kullanımı ve lojistik gibi geniş hizmet yelpazesinin, diğer B2B pazar yerleri ile rekabet etmesine yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıca, her işlem için BIR (İç Gelir Bürosu) onaylı satış faturaları ve makbuzlarının düzenlenmesini garanti eder ve ayrıca GS1 Filipinler ile ortaklığı aracılığıyla ürün orijinalliğini korur.

Finansman, Shoppable Business’ın iş geliştirme ekibini işe almak, ürün ve özellik geliştirmek ve Güneydoğu Asya’da yeni pazarlara açılmak için kullanılacak. Silva, girişimin 2024’ün ilk yarısına kadar yeni pazarları hedefleyeceğini söyledi.

Foxmont Capital Partners’ın yönetici ortağı Franco Varona, yatırımla ilgili yaptığı açıklamada, “Kaynak bulma ve satın alma, Filipinler’de geleneksel olarak çok manuel ve çok zorlu bir deneyim olmuştur. Fiyatlandırmada şeffaflığın olmaması ve malları geniş ölçekte ve hızlı bir şekilde bulmanın zorluğu, Filipinli şirketlerin çok uzun süredir uğraşmak zorunda kaldığı bir sorun. Shoppable Business, bu sorunu doğrudan çözmeye yardımcı oluyor ve Carlo ile ekibinin bunu yapacak doğru ekip olduğuna inanıyoruz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın