Cruise, Waymo, San Francisco’da 7/24 robotaksi için ücretlendirmeyi onaylamak üzere

Sürücüsüz araç şirketleri Waymo ve Cruise, San Francisco şehri boyunca günün veya gecenin her saatinde tamamen otonom robotaksi yolculukları için ücret almak üzere nihai onayı almanın zirvesindeler.

Şehirde AV’lerin varlığına karşı artan direnişin ortasında, Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu (CPUC) iki karar taslağı yayınladı geçen hafta sonlarında bu, Cruise ve Waymo’ya artık sınırlı olan robotaksi hizmetlerinin çalışma saatlerini ve hizmet alanlarını genişletme olanağı sağlayacak.

Taslaklar 29 Haziran’daki bir duruşma için tarihlendirildi ve 31 Mayıs’ta yapılacak olan kamuoyu yorumları için hala yer var. CPUC’nin taslak diline göre, San Francisco şehri tarafından gündeme getirilen protestoların çoğu çoktan reddedildi.

Şehir ajansları, sahip olan (esas olarak) Cruise araçları dizisini çağırdılar. kavşakların ortasında arızalandı ve durdu hatta hafif raylı hatlarda, trafik akışını etkileyerek hem toplu taşımayı hem de acil durum müdahale ekiplerini engelliyor. Sosyal medyada ve çevrimiçi forumlarda belgelenen bir dizi olay, Cruise soruşturması Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Derneği tarafından.

Bu örneklerle donanmış şehir, CPUC’yi dikkatli hareket etmeye, atölyeler kurmaya, daha fazla veri toplamaya, şehir merkezinde ve yoğun saatlerde robotaksi dağıtımını yasaklamaya ve filo boyutlarının genişlemesini sınırlamaya çağırdı.

Şehir, robotaksilerin şehirde hem trafik akışı hem de güvenlik açısından sorunlara yol açtığını, bunun yalnızca sınırsız sayıda AV’nin şehri sular altında bırakmasıyla daha da kötüleşeceğini savunuyor. Ne Cruise ne de Waymo, şu anda San Francisco’da tam olarak kaç AV’ye sahip olduklarını paylaşmaz. Bir Waymo sözcüsü, şirketin tamamen otonom markalı “Waymo One” hizmet alanlarının her birinde “birkaç yüz arabası” olduğunu söyledi.

CPUC’nin San tarafından öne sürülen itirazlara ilişkin özetinde, “San Francisco, ticari hizmetin günün yoğun saatlerine genişletilmesiyle ilgili endişelerini dile getiriyor, çünkü durmalar ve gecikmeler hem etkilenen toplu taşıma hat(lar)ında hem de sistem genelinde önemli ölçüde daha fazla yolcuyu etkileyecektir.” Francisco Belediye Ulaşım Otoritesi (SFMTA), SF İlçe Ulaşım Otoritesi (SFCTA) ve Belediye Başkanının Engelliler Ofisi.

“Ayrıca San Francisco, acil durum müdahale ekiplerini etkileyen Cruise AV’lerin planlanmamış duruşlarını ve güvenli olmayan manevralarını anlatıyor. Bunlar, bir Cruise AV’nin acil duruma giden bir itfaiye aracını engellediği, bir yangın hortumunun üzerinden geçtiği veya bir acil durum mahalline uygunsuz bir şekilde girdiği olayları içerir.”

CPUC, San Francisco’nun argümanlarının “uygun bir protesto gerekçesi içinde” olmadığına, çünkü “Komisyonun önceki bir kararının yeniden dava açılmasını gerektireceğine” ve bir protestonun “tamamen politika itirazlarına” dayanamayacağına karşı çıktı. Komisyon ayrıca, CPUC’nin değil California Motorlu Taşıtlar Departmanının, Cruise ve Waymo’nun hizmet alanları ve çalışma saatlerini içeren onaylı operasyonel tasarım alanları üzerinde yetkiye sahip olduğunu kaydetti.

San Francisco’da Cruise ve Waymo, robotaksiyi yola çıkarmak için şehir acentelerinden bir dizi izin almak zorunda kaldı. DMV, otonom araçları test etme ve dağıtma isteklerini onaylar ve CPUC, yolculardan ücretler için ücret alma izni verir.

Cruise’un mevcut izinleri, San Francisco’nun sınırlı bölgelerinde saat 22.00’den sabah 6.00’ya kadar ücretli yolcu hizmeti ve günün herhangi bir saatinde şehrin her yerinde ücretsiz yolcu hizmeti sunmasına olanak tanıyor – her ikisi de güvenlik sürücüsü olmadan. Nisan sonu itibariyle, Cruise yalnızca çalışanlara şehir çapında tam otonom hizmet.

San Francisco’da günün herhangi bir saatinde kullanılabilen Waymo’nun ücretli hizmetinde bir insan güvenlik sürücüsü bulunmalıdır. Şirketin şehir genelinde çalışan tamamen otonom (yani güvenlik sürücüsü olmayan) robotaksi hizmeti hala ücretsiz. Waymo ayrıca Los Angeles’ın bazı bölgelerinde ve Mountain View içinde ve çevresinde bulunan bir güvenlik sürücüsü ile ücretsiz bir hizmet sunar.

CPUC, iki rakibin sürücüsüz yolculuklar için yolculardan ücret almaya başlamasına izin verirse, Waymo ve Cruise şehirde eşit şartlarda olacak. En azından düzenleyici bir bakış açısıyla.

Yetki almak, Waymo ve Cruise’un San Francisco’da hemen tam ölçekli ticari operasyonlar yürütmeye başlayacağı anlamına gelmez.

Waymo’nun bir sözcüsü, şirketin “en yüksek önceliğimiz olarak düşünceli bir şekilde ve güvenlikle genişlemeyi” planladığını söyledi.

Cruise yorum yapmadı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın