Bir Waymo sürücüsüz araba ‘kaçınılmaz’ kazada bir köpeği öldürdü

rent a car 34

California Motorlu Taşıtlar Departmanına sunulan bir olay raporuna göre, otonom modda çalışan bir Waymo robotaksi geçen ay San Francisco’da küçük bir köpeğe çarparak onu öldürdü. Raporda verilen bilgilere göre olayın kaçınılmaz olduğu görülüyor.

Otonom bir aracı içeren herhangi bir çarpışma – şirketin hatalı olmadığı bir çarpışma bile – özellikle şehir yetkilileri, AV teknolojisi şirketleri ve halk arasında halihazırda gerilimin olduğu San Francisco gibi bir şehirde ters tepkiye neden olabilir. Teknolojik yetenek ve elverişli bir düzenleyici ortam, sağlam bir AV ticarileştirme taburesinin iki ayağı ise, kamu algısı çok önemli üçüncü unsurdur. Ve tatlı bir köpeği öldüren kendi kendine giden bir araba, o üçüncü ayağı tekmeleme potansiyeline sahiptir.

Aynı zamanda endüstri ve özellikle de Waymo için kritik bir zamanda geliyor. Phoenix’teki robotaksi ağını genişletiyor ve kadar dişli tamamen otonom için ücret alın (direksiyonun arkasında insan olmadığı anlamına gelir) San Francisco’da ata biner.

Binaen rapora, Waymo’nun sürücüsüz Jaguar I-Pace arabalarından biri, Waymo’nun deposunun yakınındaki düşük hızlı bir cadde olan Toland Caddesi’nde seyahat ediyordu ve köpek sokağa koştu. Araç otonom modda çalışıyordu ve kaza anında sürücü koltuğunda bir insan güvenliği operatörü bulunuyordu.

İnsan operatör köpeği görmedi ama aracın otonom sistemi gördü. Bununla birlikte, Waymo’ya göre, köpeğin yolunun hızı ve yörüngesi de dahil olmak üzere bir dizi faktör, çarpışmayı kaçınılmaz hale getirdi.

Olayla ilgili sorularımıza yanıt olarak Waymo, TechCrunch’a şu açıklamayı gönderdi:

21 Mayıs’ta San Francisco’da sürücü koltuğunda otonom uzmanı bulunan araçlarımızdan birinin önüne küçük bir köpek koştu ve maalesef temas kuruldu. Soruşturma devam ediyor, ancak ilk inceleme, sistemin park halindeki bir aracın arkasından kaçan ancak temastan kaçınamayan köpeği doğru bir şekilde tanımladığını doğruladı. Köpeğin sahibine en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. İçinde bulunduğumuz toplulukların güveni ve emniyeti bizim için en önemli şeydir ve bunu kendi açımızdan incelemeye devam ediyoruz.

Waymo’ya göre ne güvenlik operatörü ne de otonom sistem çarpışmayı önlemek için fren yapmadı. Bir Waymo sözcüsü, her iki durumda da, köpeğin “doğrudan aracın yan tarafına doğru yüksek bir hızla” izlediği “alışılmadık yol” yüzünden olduğunu söyledi.

Waymo’nun otonom sürücüsünün çarpışmadan kaçınma performansını değerlendirme yollarından biri, bunu bir modelinkiyle karşılaştırmaktır. zarar görmemiş, gözleri her zaman çatışmada olan (NIEON) insan sürücü. Bir Waymo sözcüsü TechCrunch’a, şirketin geçen ayki olayı NIEON modeline karşı simülasyonda yeniden oluşturduğunu, ancak analizin bu durumda bir çarpışmanın kaçınılmaz olduğunu gösterdiğini söyledi.

AV simülasyonu başlangıcı Foretellix’te güvenlikten sorumlu Başkan Yardımcısı Sagar Behere, TechCrunch’a zamanlamanın bir AV’nin çarpışmayı önleme yeteneğinde önemli bir faktör olduğunu söyledi. (Behere, TechCrunch ile genel olarak AV teknolojisi hakkında konuştu, özellikle Waymo hakkında değil.)

“Cismi gördüyseniz, ne zaman gördünüz? Harekete geçebilmek ve iyi bir kaçınma manevrası yapabilmek için zamanında gördün mü?” dedi. “Ya da belki onu gördün ve hiçbir şey yapmamanı gerektirecek bir şekilde hareket edeceğini tahmin ettin? Ya da belki harekete geçmek üzereydin ama sonra nesne rotasını değiştirdi.”

Waymo’nun buradaki makul inkar potansiyeline rağmen, şirket ve genel olarak sektör, AV genişleme planlarını daha zor hale getirebilecek olan kamuoyu algısında bir gerileme riskiyle karşı karşıya.

Son araştırmalar, otonom araçlara yönelik kamuoyu algısının, yavaş da olsa ve esasen gelişmiş sürücü destek sistemleri gibi daha düşük otonom sürüş seviyelerine ilişkin olarak geliştiğini gösteriyor. Yapılan bir araştırmaya göre, insanlar günümüzün yeni araçlarındaki (bir insanın kontrolü ele almaya hazır olmasını gerektiren sistemler) gelişmiş sürücü destek sistemlerine, kaza önleme söz konusu olduğunda tamamen otonom araçlara güveniyor. AAA’nın Trafik Güvenliği Vakfı2018’den 2020’ye kadar yanıtları toplayan

Bir diğer çalışmak Şubat ve Haziran 2022 arasında yaklaşık 6.000 yanıt toplayan araştırma, bir çökmeden sonra AV’lere olan güvenin azaldığını ve endişe düzeylerinin arttığını buldu. Bununla birlikte, AV’ler hakkında önceden bilgi sahibi olanlar, bir çökmeden sonra bile teknolojiye karşı daha iyimserdir çünkü AV’lerin benimsemenin erken aşamalarında her zaman doğru kararları vermeyeceğini genellikle kabul ederler.

Kamuoyunun algısı bir yana, Waymo, Ulusal Otoyol Trafik Derneği gibi düzenleyici kurumların soruşturmalarıyla karşı karşıya kalabilir. NHTSA, otonom sürüş sisteminin kazadan sonraki 30 saniye içinde herhangi bir zamanda kullanımda olması ve kazanın maddi hasar veya yaralanmayla sonuçlanması durumunda, üst düzey otonom araç üreticilerinin ve operatörlerinin kazalar için olay raporları sunmalarını zorunlu kılar. Ajans, Waymo’nun zaten bir olay raporu gönderip göndermediğini veya NHTSA’nın kazayla ilgili bir soruşturma yürütüp yürütmediğini doğrulamak için TechCrunch’a zamanında yanıt vermedi.

2018’de Uber’in artık kapalı olan AV ünitesinden otonom bir araç bir yayaya çarparak onu öldürdüğünde, Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu (NTSB) soruşturma başlattı. Genellikle NTSB, potansiyel bir ulusal güvenlik sorununu vurgulayan önemli bir kaza olduğunda bir otoyol soruşturması başlatır. Ajanstan bir sözcü TechCrunch’a NTSB’nin Waymo ile ilgili herhangi bir güncel soruşturması olduğuna inanmadığını söyledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın