Cruise ve Waymo, robotaksi izin gecikmeleri nedeniyle insanların kötü sürücüler olduğunu söylüyor

rent a car 34

Otonom araç şirketleri Cruise ve Waymo, bu hafta ayrı ayrı, insanların kötü sürücüler olduğunu ve teknolojilerinin yolları daha güvenli hale getirmek için çok önemli olduğunu öne sürdüler. Hareketler – Cruise’dan büyük gazetelerde tam sayfa reklamlar ve bir blog yazısı Waymo’dan – California düzenleyicileri, her iki şirkete de San Francisco’da 7/24 direksiyon başında kimsenin olmadığı tamamen sürücüsüz robot taksi yolculukları için ücret alma yetkisi verecek genişletilmiş izinler vermeyi ikinci kez geciktirirken geldi.

İnsan sürücüleri asıl sorun olarak gösteren saldırı taktikleri, kamuoyunu otonom araç hizmetleri lehine yönlendirme girişimidir. güvenli sokaklar savunucuları ve San Francisco Belediye Ulaşım Otoritesi (SFMTA) gibi şehir kurumları bundan şikayet ediyor arızalı robotaksi şehrin tıkanıklık sorununa katkıda bulunur ve trafiği, toplu taşımayı ve acil durum müdahale ekiplerini engeller.

Her iki şirket de şu anda şehirde sınırlı robotaksi hizmetleri yürütüyor. Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu (CPUC), Perşembe günü izin genişletmelerini onaylamak için bir duruşma planlamıştı, ancak duruşma tarihini 10 Ağustos’a erteledi.

Önümüzdeki ay yapılacak oylama öncesinde yapılan bir hamlenin parçası olarak Cruise, Perşembe günü San Francisco Chronicle, New York Times, Los Angeles Times ve Sacramento Bee’de “İnsanlar berbat sürücülerdir” başlıklı tam sayfa ilanlar yayınladı.

Reklamda “Sen iyi bir sürücü olabilirsin ama çoğumuz değiliz” yazıyor. “ABD’de insanlar her yıl milyonlarca kazaya neden oluyor. Sürücüsüz seyir arabaları hayat kurtarmak için tasarlandı.”

Waymo bir blog yazısı yayınladı Salı benzer bir duygu ile. Alphabet’e ait şirket, 10 günlük bir süre boyunca San Francisco ve Phoenix’teki arabaların toplam hızlarını analiz etmek için robot eksenini kullandı ve araçların zamanın %47’sinde hızlandığını buldu. Birçok araba, belirtilen hız sınırını saatte 25 milin üzerine çıkardı.

Atıfta bulunulan şirket Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi verileri 2020’de gösterilen hız, ABD’deki tüm trafik ölümlerinin üçte birini ve yaralanmaların %13’ünü oluşturuyordu.

Blogda, “İnsanların aksine, Waymo Sürücüsü uygulanabilir hız sınırlarını takip edecek şekilde tasarlandı” yazıyor. “Sürücümüz yoldaki diğer araçların hızlarını da algılayabiliyor. Bunu yapmak, Waymo Sürücüsünün etrafındaki araçların olası bir sonraki manevralarını tahmin etmesine ve buna göre yanıt vermesine yardımcı oluyor.”

Hem Cruise hem de Waymo kendi güvenlik kayıtlarını yayınladı. Cruise, arabalarının birincil katkıda bulunan olarak %92 daha az çarpışmaya karıştığını ve genel olarak %54 daha az çarpışmaya karıştığını söyledi. kıyaslamalı Karşılaştırılabilir bir sürüş ortamında insan sürücülere karşı.

Cruise sözcüsü Drew Pusateri, “Yerel liderler ve düzenleyiciler, güçlü bir güvenlik siciline sahip kritik bir teknolojiyi engellemek yerine, yollarımızdaki korkunç statükoyu tersine çevirmek için mümkün olan her seçeneği güvenli bir şekilde araştırmalıdır” dedi. “Geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaya ölümleri, genellikle önlenebilir insan hatası nedeniyle 40 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı ve halk, yol güvenliğini artırmaya yardımcı olabilecek umut verici bir teknolojinin ortaya çıktığını bilmeyi hak ediyor.”

İnsanların güvensiz sürücüler olduğu anlatıları gerçeksiz değildir, ancak bu, robotaksilerin ve otonom araçların çözüm olduğu anlamına gelmez. Aslında, birçok güvenli sokak savunucusu, şehirlerin Büyük Teknoloji çözümlerini değil, toplu taşımayı ve mikromobiliteyi geliştirmesi gerektiğini savunuyor.

Cruise ve Waymo araçları henüz herhangi bir ölümcül insan çarpışmasına karışmamış olsa da, teknolojiler mükemmel olmaktan çok uzak. Yolların veya kavşakların ortasında arızalanan ve öylece duran Cruise AV’lerin birden fazla örneği olmuştur ve bir Waymo aracı bir köpeğe çarparak öldürdü geçen ay şehirde, o kaza kaçınılmaz gibi görünse de.

CPUC, TechCrunch’a ikinci işitme gecikmesine neyin sebep olduğunu söylemedi. Ajans, Mayıs ayında piyasaya sürüldüğünde her iki şirketin bölgelerinin genişletilmesini onaylamaya neredeyse hazır görünüyordu. taslak kararlar.

San Francisco’da, Cruise’un izinleri şu anda şehrin sınırlı bölgelerinde saat 22:00 ile 06:00 arasında ücretli yolcu hizmeti ve ayrıca şehrin her yerinde günün herhangi bir saatinde hem araçlı hem de araçsız ücretsiz yolcu hizmeti sunmasına izin vermektedir. güvenlik sürücüsü mevcut. Nisan sonu itibariyle, tamamen otonom şehir çapındaki robotakslar kullanıma açıldı. sadece çalışanlara açık.

Waymo, San Francisco’da günün herhangi bir saatinde ücretli bir hizmet sunar, ancak araçta bir insan güvenlik sürücüsünün bulunması gerekir. Şirket, şehir genelinde tamamen otonom bir hizmet de yürütüyor, ancak bu hizmet hâlâ ücretsiz. Waymo ayrıca Los Angeles’ın bazı bölgelerinde ve Mountain View içinde ve çevresinde bulunan bir güvenlik sürücüsü ile ücretsiz hizmet sunar.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın