Google’ın Bard chatbot’u nihayet AB’de kullanıma sunuldu, artık 40’tan fazla dili destekliyor

rent a car 34

Google, ChatGPT rakibi Bard’ı bugün daha geniş bir kitlenin kullanımına sunuyor, üretken AI sohbet robotunu 40’tan fazla dilde kullanıma sunuyor ve veri gizliliği endişeleri nedeniyle ilk gecikmenin ardından nihayet Avrupa Birliği’ne (AB) getiriyor.

İnternet devi ayrıca Bard’a bir dizi yeni özellik sundu, ancak bazıları ilk başta yalnızca İngilizce olarak mevcuttu.

Google Bard ile ilk kez Şubat ayında dalga geçti Görünüşe göre aceleye getirilmiş bir yanıtta ChatGPT’nin çığ gibi büyüyen başarısı, basit istemlerden yeni içerik oluşturmak için büyük dil modellerine (LLM’ler) dayanan süper akıllı bir arama motoru / sohbet robotu. ChatGPT, OpenAI’nin ve AI şirketinin el işidir. Google rakibi Microsoft’tan ağır destek.

Bard başlangıçta İngilizce erken erişime açıldı Mart ayında ABD ve İngiltere’de başlayan ilk bekleme listesi Mayıs ayında sona erdi 180 kadar ülkeyi kapsayan küresel bir sunumla ve Japonca ve Korece için ek destekle. Bununla birlikte, şimdiye kadar kayda değer bir ihmal, Google ile AB olmuştur. Bir gizlilik düzenleyicisinin endişelerini dile getirmesinin ardından AB lansmanının ertelenmesi. Şirketler İrlanda’yı Avrupa genel merkezleri olarak kullandıklarında AB bölgesinde veri korumasını yöneten İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC), Google’ın DPC’ye Bard’ı AB’de piyasaya sürme niyetini bildirmiş olmasına rağmen, bunu sağlamadığını söyledi. veri gizliliği endişelerini gidermek için yeterli bilgiye sahip düzenleyici.

Bugünkü lansmanla, Google artık DPC’ye aradığını vermiş gibi görünüyor.

Bard ürün lideri Jack Krawczyk ve mühendislikten sorumlu Başkan Yardımcısı Amarnag Subramanya bir blog yazısında, “Bu genişleme konusunda uzmanlar, politika yapıcılar ve gizlilik düzenleyicileri ile proaktif bir şekilde iletişim kurduk” diye yazdı.

Gerçekten de Google, en son güncellemesini “bugüne kadarki en büyük genişlemesi” olarak lanse etti ve Arapça, İspanyolca, Çince, Almanca ve Hintçe. Ve AB’ye ek olarak, Bard artık Brezilya’da da mevcut.

İnce ayar

Genişletmeyle aynı zamana denk gelen, Bard’ın yanıtlarında ince ayar yapmaya ve sohbet robotunun üretkenlik potansiyelini artırmaya odaklanan yeni özellikler var. Bazıları Mayıs ayı başlarında telgrafla gönderildi ve önizlemesi yapıldı, ancak bugün bunların geniş çapta kullanıma sunulduğuna işaret ediyor.

Artık kullanıcılar, Bard’ın yanıtlarının tonunu ve tarzını beş farklı seçenekle değiştirebiliyor: “basit”, “uzun”, “kısa”, “profesyonel” veya “gündelik”. Başlamak için İngilizce olarak mevcut olan geçiş, Bard’ın bir istemdeki varsayılan yanıtlarını alır ve bunları kullanıcının seçtiği ton ve stille hizalanacak şekilde ayarlar.

Başka bir yerde, Bard artık yeni bir metinden konuşmaya AI özelliği sayesinde yanıtlarını seslendirebilir. 40’tan fazla dili destekleyen chatbot’un sesli yanıtlarına, bir istemin yanındaki yeni ses simgesine tıklayarak erişilebilir.

Üretkenlik tarafında, Bard artık kodu daha fazla yere, özellikle Python kodunu Replit’e aktarabilir. tarayıcı tabanlı tümleşik geliştirme ortamı. Görüntüler istemlerde kullanılabilir — kullanıcılar istemli görüntüleri yükleyebilir (şimdilik yalnızca İngilizce) ve Bard fotoğrafı analiz eder. Yeni seçenekler, kullanıcıların Bard ile olan son görüşmeleri sabitlemesine, yeniden adlandırmasına ve almasına olanak tanır. Ve Bard’ın yanıtları artık bağlantılar aracılığıyla dış dünyayla daha kolay paylaşılabiliyor.

Krawczyk ve Subramanya, “Merak ve hayal gücü, insan yaratıcılığının arkasındaki itici güçlerdir” diye yazdı. “İşte bu yüzden Bard’ı yarattık: bu merakı keşfetmenize, hayal gücünüzü artırmanıza ve nihayetinde fikirlerinizi hayata geçirmenize yardımcı olmak için – yalnızca sorularınızı yanıtlayarak değil, onları geliştirmenize yardımcı olarak.”

Google, ChatGPT gibi rakip botlardan gelen yanıtların kalitesini yakalayamayan chatbot’un yaşam döngüsünün başlarında Bard’la ciddi şekilde mücadele etti. O verdi aslında yanlış Uydurma alıntılarla tamamlanan yanıtlar, Google çalışanlarının bile etiket chatbot “işe yaramazdan da kötü” ve “patolojik bir yalancı”. (Şirketin hisseleri, Bard’ın lansmanında kısa bir süreliğine %8 düştü.)

Ancak Google, Bard’ın ölçülebilir şekillerde geliştiğini iddia ediyor. özellikle matematik ve programlama gibi alanlarda. Ayrıca, Google’ın kendi uygulamaları ve hizmetlerinin yanı sıra Adobe gibi üçüncü taraf ortaklardan alınan uzantılar ve kod açıklama yeteneği; bir tablodaki yapı verileri; ve yanıtlarında yüzey görüntüleri.

Yine de, Google için başka bir kötü görünümde, raporlama Bloomberg’den bu hafta, Bard’ı eğiten insanların genellikle fazla çalıştıklarını ve düşük ücret aldıklarını ortaya çıkardı. Bazı yükleniciler saatte 14 ABD doları kadar az kazanıyor, minimum düzeyde eğitim alıyor ve Bard’ın karmaşık denetimlerini dakikalar içinde tamamlamaları bekleniyor.

Bloomberg’in hikayesi bir Insider’ı takip ediyor parça Nisan ayında, Bard’ı test eden yüklenicilere, chatbot’un en doğru yanıtını doğrulamak ve kontrol etmek için yeterli zaman verilmediğini ortaya çıkardı. Görünüşünden, bu değişmedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın