Microsoft, yeni Bing özellikleriyle yapay zekayı ikiye katlıyor

Microsoft harekete geçiyor Bing’in genişlemesinin sonraki aşamasında. Ve – şaşırtıcı değil – ağırlıklı olarak yapay zeka etrafında dönüyor.

Bu hafta New York City’de düzenlenen bir önizleme etkinliğinde, aralarında CVP ve tüketici pazarlama sorumlusu Yusuf Mehdi’nin de bulunduğu Microsoft yöneticileri, bu muhabir de dahil olmak üzere basın mensuplarına, önümüzdeki birkaç gün, haftalar içinde Bing’e giden özellikler yelpazesine bir göz attı. ve aylar.

Microsoft’un son üç aydır Bing deneyimine kattıklarını geliştirdikçe tekerleği yeniden icat etmiyorlar. Bing Chat’i başlattığından beri, OpenAI tarafından desteklenen yapay zeka destekli sohbet robotu GPT-4 Ve DALL-E 2 Microsoft, günlük 100 milyon aktif kullanıcıyı aşan Bing ziyaretçilerinin yarım milyardan fazla sohbete katıldığını ve 200 milyondan fazla görüntü oluşturduğunu söylüyor.

İleriye bakıldığında, Bing Chat’teki daha fazla görüntü ve grafik merkezli yanıtlar sayesinde Bing daha görsel hale gelecek. Ayrıca, kullanıcıların Bing Sohbet geçmişlerini dışa aktarmasına ve üçüncü taraf eklentilerden içerik almasına olanak tanıyan özelliklerle daha da kişiselleştirilecek (daha sonra bunlara değineceğiz). Ve en azından Bing Chat’in soruları resimler bağlamında yanıtlayabilmesi anlamında çok modluluğu kucaklayacak.

Mehdi hazırlıklı sözlerinde, “Aramanın dönüşümüne başladığımızı söylemenin güvenli olduğunu düşünüyorum” dedi. “Aklımızda, bugünün bu ‘arama görevi’nin yeni neslinin başlangıcı olacağını düşünüyoruz.”

Açık ve görsel

Bugünden itibaren, Bing Chat içeren yeni Bing artık bekleme listesi olmadan kullanılabilir. Herkes bir Microsoft Hesabı ile oturum açarak deneyebilir.

Bu, aşağı yukarı birkaç ay önce başlayan deneyim. Ancak daha önce de belirtildiği gibi, Bing Chat yakında resimlerle yanıt verecek – en azından mantıklı olduğu yerlerde. Soruların yanıtlarına (örneğin, “machu picchu nerede?”), standart Bing arama akışına çok benzeyen, ancak kart benzeri bir arayüze yoğunlaştırılmış, varsa ilgili resimler eşlik edecektir.

Microsoft Bing Sohbeti

Görselli yanıtlar, Bing Chat’te yeni.

Etkinlikteki bir demoda bir sözcü, “Saguaro kaktüsü çiçek açar mı?” ve Bing Chat, söz konusu kaktüsün resminin yanında paragraf uzunluğunda bir yanıt çıkardı. Benim için “bilgi panelleri” Google Arama’da.

Microsoft, tam olarak hangi içerik kategorilerinin bir görüntüyü tetikleyebileceğini söylemiyor. Ancak müstehcen görüntülerin görünmesini önlemek için yerinde filtreleme var – ya da öyle iddia ediyor.

Microsoft’ta yapay zekadan sorumlu başkanı Sarah Bird, Bing Chat’in Bing aramada zaten mevcut olan filtreleme ve denetlemeden yararlandığını söyledi. Bunun ötesinde Bing Chat, sohbeti nispeten temiz tutmak için “toksisite sınıflandırıcıları” veya potansiyel olarak zararlı istemleri algılamak üzere eğitilmiş yapay zeka modelleri ve kara listelerin bir kombinasyonunu kullanır.

Bu önlemler, Bing Chat’in Şubat ayı başlarında önizlemede ilk kullanıma sunulduğunda raydan çıkmasını engellemedi, dikkate değer. Bizim kapsama Adolf Hitler’in perspektifinden aşı hakkında yanlış bilgi veren ve nefret dolu bir şaplak yazan sohbet robotunu buldu. Diğer muhabirler tehditlerde bulunmalarını, birden fazla kimlik iddia etmelerini ve hatta uyardıkları için onları utandırmalarını sağladı.

Başka vur Microsoft’a karşı, şirket sadece birkaç ay önce daha büyük yapay zeka organizasyonu içindeki etik ve toplum ekibini işten çıkardı. Bu hareket, Microsoft’u yapay zeka ilkelerinin ürün tasarımına yakından bağlı olmasını sağlamak için özel bir ekipten yoksun bıraktı.

Ancak Bird, anlamlı bir ilerleme kaydedildiğini ve bu tür yapay zeka sorunlarının bir gecede çözülmediğini – Bing Chat olsa da herkese açık olduğunu iddia ediyor. Diğer önlemlerin yanı sıra, kimlik avı e-postaları oluşturmak için Bing Chat’i kullanmaya çalışan kullanıcılar gibi kötüye kullanımı izlemek için bir insan moderatör ekibinin bulunduğunu söyledi.

Ancak – basın mensuplarına Bing’in en son sürümüyle küratörlüğünde demoların ötesinde etkileşim kurma şansı verilmediğinden – tüm bunların ne ölçüde bir fark yarattığını söyleyemem. Bir kez daha insanlar eline geçtiğinde şüphesiz netleşecek.

Bing Chat’in bir özelliği, dır-dir iyileştirme, yanıtlarının etrafındaki şeffaflıktır – özellikle gerçeklere dayalı nitelikteki yanıtlardır. Yakında, ister 20 sayfalık bir PDF ister Wikipedia makalesi olsun, bir belgeyi özetlemeniz veya bir belgenin içeriği hakkında (ör. “Bu sayfa Brooklyn Köprüsü hakkında ne diyor?”) sorulduğunda, Bing Chat nereden geldiğini belirten alıntılar içerecektir. bilginin geldiği metin. Onlara tıklamak ilgili pasajı vurgulayacaktır.

Üretkenlik ortaya çıkıyor

Görsel cephedeki bir başka yeni özellikte, Bing Chat, doğru istem ve verilerle beslendiğinde çizelgeler ve grafikler oluşturabilecek. Daha önce, “Brezilya’daki en kalabalık şehirler hangileri?” temel bir sonuç listesi verir. Ancak yakın gelecekteki bir önizlemede, Bing Chat bu sonuçları görsel olarak ve kullanıcının seçtiği grafik türünde sunacaktır.

Görünüşe göre bu, Bing için tam gelişmiş bir üretkenlik platformuna doğru bir adımı temsil ediyor, özellikle de boru hattından gelen gelişmiş metinden görüntüye oluşturma yetenekleriyle eşleştirildiğinde.

Microsoft Bing Sohbeti

Bing Chat’teki Görüntü Oluşturucu.

Önümüzdeki haftalarda, Bing Görüntü Oluşturucu — DALL-E 2 tarafından desteklenen, metin istemlerinden görüntüler oluşturabilen Microsoft aracı, İngilizce dışında daha fazla dili anlayacaktır (toplam 100’den fazla). İngilizce’de olduğu gibi, kullanıcılar oluşturdukları görüntüleri takip istemleriyle iyileştirebilecekler (örneğin, “Bir tavşanın görüntüsünü yap” ve ardından “şimdi kürkü pembe yap”).

Üretken sanat yapay zekası son zamanlarda manşetlerde yer aldı – ve en iyimser nedenlerden dolayı değil.

Davacılar getirdi birkaç dava OpenAI ve rakip satıcılarına karşı, telif hakkıyla korunan verilerin – çoğunlukla sanat eseri – DALL-E 2 gibi üretken modelleri eğitmek için onların izni olmadan kullanıldığını iddia ederek. Üretken modeller, örnek görüntüler ve metin üzerinde “eğitim” yaparak sanat ve daha fazlasını yaratmayı “öğrenir”, genellikle halka açık ağdan gelişigüzel bir şekilde kazınır.

Bird’e, Microsoft’un çalışmaları eğitim verileriyle silinen içerik oluşturucuları tazmin etmenin yollarını araştırıp aramadığını sordum, şirketin resmi görüşü bunun bir mesele olduğu olsa bile. adil kullanım. Shutterstock da dahil olmak üzere üretken yapay zeka araçlarını başlatan çeşitli platformlar, bu doğrultuda içerik oluşturucuların fonlarını başlattı. diğerleri gibi Yumurtlamasanatçıların yapay zeka modeli eğitiminden tamamen vazgeçmelerine olanak tanıyan mekanizmalar yaratıyor.

Bird, bu sorunlarla eninde sonunda yüzleşmek zorunda kalacağını ve içerik oluşturucuların bir tür karşılığı hak ettiğini ima etti. Ancak bu hafta somut bir şey taahhüt etmeye istekli değildi.

çok modlu arama

Görüntü cephesinde başka bir yerde, Bing Chat, metinlerin yanı sıra görüntüleri de anlama becerisi kazanıyor. Kullanıcılar, örneğin tığ işi bir ahtapot resminin bağlantısını kopyalayarak ve Bing Chat’e “bunu nasıl yaparım?” adım adım talimatlar almak için.

Çoklu mod, mobil cihazlar için Edge uygulamasındaki yeni sayfa bağlamı işlevini de destekler. Kullanıcılar, görüntüledikleri mobil sayfayla ilgili olarak Bing Chat’te soru sorabilecekler.

Microsoft her iki şekilde de söylemez, ancak bu yeni çok modlu yeteneklerin, metne ek olarak görüntüleri de anlayabilen GPT-4’ten kaynaklanması muhtemel görünüyor. OpenAI ne zaman ilan edildi GPT-4, modelin görüntü anlama yeteneklerini tüm müşterilerin kullanımına sunmadı ve hala sağlamadı. Bununla birlikte, OpenAI’nin büyük bir yatırımcısı ve yakın işbirlikçisi olan Microsoft’un bir tür ayrıcalıklı erişime sahip olduğuna bahse girerim.

Herhangi bir resim yükleme aracı elbette kötüye kullanılabilir, Bird’e göre Microsoft’un yasa dışı yüklemeleri engellemek için otomatik filtreleme ve karma oluşturmayı kullanmasının nedeni de bu. Jüri, bunların ne kadar iyi çalıştığı konusunda kararsız – bize resim yüklemelerini kendimiz test etme şansı verilmedi.

Yeni sohbet özellikleri

Bing Chat’e gelen tek şey çok modluluk ve yeni görsel özellikler değildir.

Yakında Bing Chat, kullanıcıların sohbet geçmişlerini depolayarak, kullanıcıların kaldıkları yerden devam etmelerine ve istedikleri zaman önceki sohbetlere dönmelerine olanak tanıyacak. Sohbet geçmişi özelliği OpenAI’ye benzer bir deneyim son zamanlarda sohbetlerin bir listesini ve botun bu sohbetlerin her birine verdiği yanıtları gösteren ChatGPT’ye getirildi.

Sohbet geçmişi özelliğinin, sohbetlerin tam olarak ne kadar süreyle saklanacağı gibi ayrıntıları henüz netleştirilmedi. Ancak Microsoft, kullanıcıların geçmişlerini istedikleri zaman silebileceklerini söylüyor – adresleme birçok Avrupa Birliği hükümetinin ChatGPT’ye yönelik eleştirileri.

Microsoft Bing Sohbeti

Bing Chat’ten sohbetleri dışa aktarma ve paylaşma.

Bing Chat ayrıca dışa aktarma ve paylaşma işlevleri kazanarak kullanıcıların konuşmaları sosyal medyada veya bir Word belgesinde paylaşmasına olanak tanır. Microsoft’un web deneyimleri ekibinde ortak bir GM olan Dena Saunders, TechCrunch’a Bing Chat aracılığıyla oluşturulan grafikler ve resimler için daha güçlü bir kopyala ve yapıştır sisteminin çalışmalarda olduğunu, ancak henüz önizleme aşamasında olmadığını söyledi.

Belki de Bing Chat’in en dönüştürücü özelliği eklentilerdir. OpenTable ve Wolfram Alpha gibi iş ortaklarının sunduğu eklentiler, örneğin kullanıcıların rezervasyon yapmasına veya görselleştirmeler oluşturmasına ve zorlu bilim ve matematik sorularına yanıt almasına yardımcı olmak gibi Bing Chat’in yapabileceklerini büyük ölçüde genişletir.

Sohbet geçmişi gibi, henüz yayında olmayan eklentiler işlevi de başlangıç ​​aşamasındadır. Bahsetmek için herhangi bir eklenti pazarı yok; eklentiler Bing Chat web arayüzünden açılıp kapatılabilir.

Saunders, Bing Sohbet eklentileri şemasının yakın zamanda tanıtılan OpenAI ile ilişkili – veya belki de onunla aynı – olduğunu ima etti, ancak doğrulamadı. eklentiler ChatGPT için. İkisi arasındaki benzerlikler göz önüne alındığında, bu kesinlikle mantıklı olurdu.

Kenar, yenilendi

Bing Chat, elbette web’in yanı sıra Edge aracılığıyla da kullanılabilir. Ve Edge, Bing Chat ile birlikte yeni bir kat boya alıyor.

İlk olarak Şubat ayında önizlemesi yapılan yeni ve geliştirilmiş Edge, Microsoft’un Windows 11 tasarım felsefesine uygun olarak yuvarlatılmış köşelere sahiptir. Bir Microsoft sözcüsünün belirttiği gibi, tarayıcıdaki öğeler artık daha “kapsayıcı” ve merkezin solunda hareket eden Microsoft Hesabı görüntüsü gibi baştan sona ince ince ayarlar var.

Edge’in Bing Chat destekli aracı olan Compose’da, temel bir istem verildiğinde (örneğin, “köpeğimin doğum günü partisine bir davetiye yaz”) e-posta ve daha fazlasını yazabilen yeni bir seçenek, kullanıcıların oluşturulan metnin uzunluğunu, ifadesini ve tonunu ayarlamasına olanak tanır. neredeyse istedikleri her şey. İstediğiniz tonu yazın ve Bing Chat buna uygun bir mesaj yazacaktır – Bird, “nefret dolu” veya “ırkçı” gibi açıkça sorunlu tonların kullanılmasını önlemek için filtrelerin yürürlükte olduğunu söylüyor.

Yine de – en azından benim için – Compose’dan çok daha ilgi çekici olan, belirli Bing Sohbet istemlerini otomasyona çeviren Edge’deki eylemlerdir.

Edge kenar çubuğundaki Bing Chat’te “başka bir tarayıcıdan parolalarımı getir” gibi bir komut yazıldığında, Edge’in göz atma verileri ayarları sayfası açılırken, “‘The Devil Wears Prada’ oyna” istemi Vudu ve (tahmin edilebileceği gibi) dahil olmak üzere akış seçeneklerinin bir listesini getirir. ) Microsoft Mağazası. Göz atma sekmelerini otomatik olarak düzenleyen – ve renk koordinatlarını belirleyen – bir eylem bile var.

Microsoft Bing Sohbeti

Edge eylemleri… eylemde.

Eylemler şu anda ilkel bir aşamada. Ancak burada Microsoft’un nereye gittiği açık. Eylemlerin sonunda Edge’in ötesine geçerek Office 365 gibi diğer Microsoft ürünlerine ve belki de bir gün tüm Windows masaüstüne ulaştığı hayal edilebilir.

Saunders bunun oyunun sonu olduğunu onaylamaz veya reddetmez. Microsoft’un yaklaşan geliştirici konferansına atıfta bulunarak, “Microsoft Build için bizi izlemeye devam edin,” dedi. Yapacağız.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın