İskoçya’nın İlk Müslüman Başbakanı Hamza Yusuf Kimdir? – Dünyadan İlginç Haberler

Son dönemde dünya siyasetinde hayli ilginç gelişmeler yaşanıyor. Siyasi arenadaki ilginç olaylardan sonuncusu ise kısa süre önce İskoçya’da gerçekleşti. Pakistan asıllı İskoç siyasetçi Hamza Yusuf, parti içerisindeki liderlik yarışından zaferle ayrıldı ve bu sayede İskoçya Başbakanı seçildi. Yusuf, İskoçya tarihinin ilk Müslüman başbakanı oldu. Peki, tüm dünyada merak edilen bir isim haline gelen Hamza Yusuf kimdir? İşte İskoçya’nın ilk Müslüman başbakanı hakkında bilmeniz gerekenler.

Pakistan asıllı göçmen bir ailenin çocuğu olan Hamza Yusuf, 7 Nisan 1985’te İskoçya’nın Glasgow şehrinde dünyaya geldi

hamza yusuf

Pakistan asıllı ailenin İskoçya’ya 1960’lı yıllarda göç ettiği ve Hamza Yusuf’un babasının İskoçya’da fabrika işçisi olarak çalıştığı biliniyor.

Yusuf, üniversite yıllarında siyasetle ilgilenmeye başladı

hamza yusuf

2005 yılında, henüz Glasgow Üniversitesindeki eğitimine devam ettiği sırada İskoç Ulusal Partisine (SNP) katıldı. Hamza Yusuf, takip eden yıllarda parti içerisinde irili ufaklı pek çok görev üstlendi.

2011’de İskoç Ulusal Partisinden Glasgow milletvekili olarak parlamentoya girdi

hamza yusuf

2012 yılında ise Dış İlişkiler ve Uluslararası Kalkınma Bakanı olarak atandı. Bu atama, İskoçya tarihinde oldukça önemli bir yere sahipti. Çünkü Hamza Yusuf, İskoç hükûmetinde bakan olarak görev alan ilk Müslüman siyasetçi unvanının sahibi oldu.

Haziran 2018’den mayıs 2021’e kadar Adalet Bakanı olarak görev yaptı

Mayıs 2021’de ise Sağlık Bakanı olarak kabine içerisinde yer almaya devam etti.

İskoç Ulusal Partisi Genel Başkanı ve İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon geçtiğimiz dönemde hem parti başkanlığından hem de başbakanlıktan istifa ettiğini açıklamıştı

Böylece parti içerisinde bir liderlik yarışı başladı. Uzun süredir partinin bilinen simalarından biri olan Hamza Yusuf da liderlik yarışına katılanlar arasındaydı. Yusuf, parti içi liderlik seçimlerinde rakipleri Kate Forbes ve Ash Regan’ı geride bırakmayı başardı.

37 yaşındaki siyasetçi, seçimin ikinci turunda parti üyelerinin oylarının yüzde 52’sini alarak İskoç Ulusal Partisinin yeni lideri seçildi. Partinin iktidarda olması nedeniyle de aynı zamanda İskoçya’nın yeni başbakanı oldu. Böylece ülke tarihindeki ilk Müslüman başbakan olarak tarihe geçti. Yusuf’un önümüzdeki günlerde parlamentoda yapılacak oylamanın ardından göreve başlaması bekleniyor.

İskoçya Başbakanı seçilen Yusuf, “İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı olarak hizmet etmek hayatımın en büyük ayrıcalığı ve onuru olacaktır. Bu, ailemin en çılgın hayallerinin ötesinde” şeklinde bir açıklama yaptı

Ayrıca konuyla ilgili, “Gururlu bir İskoç olarak kendimi dünyanın en şanslı erkeği hissediyorum.” ifadelerini kullandı.

İskoç Ulusal Partisi Genel Başkanı ve İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf, İskoçya’nın bağımsızlığını savunuyor

Söylemlerinde İskoçya’nın bağımsızlığa her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğunu ifade eden yeni başbakan, ülkenin Birleşik Krallık’tan ayrılmasına karşı çıkanları da bağımsızlığa ikna edeceğini dile getiriyor.

Kaynak: 1

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
kaynak: listelist, sozcu

Yorum yapın