Pakistan’da Yeni Bir Gizemli Hastalık: 16’sı Çocuk 19 Kişi Hayatını KaybettiPakistan’ın Karaçi kentinde 16’sı çocuk 19 ferdin nedeni meçhul alev ateş bir hastalık kararı yaşamını kaybetmiş olduğu bildirildi. Ayrıntılara bakılırsa, bölgede sağlık ocağı olmamasından ötürü 30’dan fazla çocuk hâlâ hasta. Sağlık departmanının yaptığı açıklamada hastaların ateş, boğaz ağrısı ve soluk darlığı gibi semptomlara haiz olduğu söylendi. Ayrıca semptomatik hastaların muayene edildiği, herhangi bir döküntüleri olmadığı açıklandı. Bununla birlikte, bölge halkının çevredeki şiddetli ve rahatsız edici kokudan kaygı duyduğu ortaya çıktı. Kötü kokunun bölgede yasa dışı olarak kurulan fabrikalardan kaynaklandığı söylendi. Fabrika dumanlarının esrarengiz hastalıkla ilgili olabileceği düşünülüyor. Detaylara birlikte bakalım.

Keamari İlçe Sağlık Ofisi’nden Dr. Muhammed Arif, iki çocuğun kızamık sebebiyle öldüğünü iddia etti

Hastalık

Dr. Muhammed Arif, sağlık ekiplerinin hastalardan numune topladığını belirtti. Bölgede sıhhat kamplarının kurulması ve hastalarla ilgilenecek doktorların atanması yönünde talimat verdi.

Ülkeden gelen haberlere nazaran esrarengiz rahatsızlık sebebiyle şimdiye kadar birçok çocuk yaşamını yitirdi

Hastalık

Yapılan ilk incelemelere göre, plastik ve öteki zararı dokunan maddelerin yanması nedeniyle fabrikalardan çıkan dumanların çocuklar içinde hastalığa neden olduğu tespit edildi. Dumanın çocukların boğazında tahrişe yol açtığı ve daha sonra zatürre benzeri semptomların ortaya çıkmış olduğu belirlendi. Ancak hastalığın tam olarak ne olduğu tespit edilemedi. Etkilenen ve hasta olan insanlara kolaylık sağlamak için bölgede doktorlardan oluşan bir takım kuruldu.

İlçe yönetimi ve polis, en az 16 çocuğun ölümü sebebiyle biri fabrika sahibi olmak üzere 4 bireyin tutuklandığını deklare etti

Hastalık

Keamari Komiser Yardımcısı Mukhtiar Abro, son zamanlarda hastalıkların yaşandığı Ali Muhammed Goth adıyla bilinen bölgede oldukca sayıda çocuğun öldüğünü söylemiş oldu. Keamari bölge sıhhat görevlisi liderliğindeki bir doktor kadrosunun ölüm nedenini belirlemek için gönderildiğini belirtti ve yapınak sahiplerine karşı dava açılacağını savundu. Etkilenen bölgeyi ziyaret eden Abro, bölgede yasa dışı üç fabrikanın bulunduğunu söylemiş oldu. Bu fabrikaların, ‘Çin taşları’ olarak bilinen ve duman çıkaran ve bölge sakinlerinin soluk alma problemlerine neden olan taşları yaktığı bildirildi.

Komiser yardımcısı Abro, laf konusu üç fabrikanın mühürlendiğini, yapınak sahiplerinden biri de dahil olmak üzere dört bireyin tutuklandığını sözlerine ekledi.

Kaynak: 1 2

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın