OpenAI, canavar 10 milyar dolarlık finansman turunu 27 milyar ila 29 milyar dolar değerlemeyle kapattı

OpenAITechCrunch’ın öğrendiğine göre, yaygın olarak kullanılan sohbete dayalı yapay zeka modeli ChatGPT’nin arkasındaki girişim, 10,3 milyar doları aşan yeni finansman turunu tamamladı.

TechCrunch tarafından görülen belgelere göre, Tiger Global, Sequoia Capital, Andreessen Horowitz, Thrive ve K2 Global gibi VC firmaları turda. Bir kaynak, Founders Fund’ın da yatırım yaptığını söylüyor. Toplamda VC’ler, 27 milyar $ – 29 milyar $ değerleme ile 300 milyon $’ın biraz üzerinde yatırım yaptı. Bu, Microsoft’tan büyük bir yatırımın yanında bu yılın başlarında açıklandı, geliştirmeye aşina bir kişi TechCrunch’a söyledi. Microsoft’un yatırım boyutunun, kaynağımızla teyit ettiğimiz bir rakam olan 10 milyar dolar civarında olduğuna inanılıyor.

Bütün bunlar doğruysa, bu Wall Street Journal’ın kapattığı turun kapanışıdır. bildirildi ocak ayında iş başındaydı. OpenAI ve işine yönelik viral bir ilgi artışının ortasında, tartışmaların o zaman başladığını doğruladık.

Microsoft’un yatırımı güçlü bir stratejik açıyla gelirken – teknoloji devi, OpenAI’nin teknolojisini işinin çeşitli alanlarına entegre etmek için çalışıyor – VC’ler finansal destekçiler olarak geliyor.

Anladığımız kadarıyla ön protokoller yatırımcılar tarafından imzalandı ve para transfer edildi; Hala gelecek OpenAI’den imza atıyor. Plan, bu yatırımı önümüzdeki hafta halka açmaktı.

Toplamda, dış yatırımcılar şu anda OpenAI’nin %30’dan fazlasına sahip.

PitchBook verilerine göre, Peter Thiel’in zaten bir destekçi olduğu görülüyor, ancak görünüşe göre Founders Fund ilk kez yatırım yapacak; Tek ortaklı bir firma olan K2 Global, Ozi Amanat, ve Thrive ayrıca girişimin ilk destekçileridir. PitchBook verilerinden, Sequoia, A16Z ve Tiger Global’in şirkette daha önceki yatırımcılar olduğu ancak hisse sattıkları görülüyor; bu son yatırım onları geri getirecekti.

Bir takım firmalar, Kaplan dahil Ve sekoya, teknoloji sektörünün geçen yıl gördüğü mali krizin bir sonucu olarak bazı darbeler aldı; genel olarak, bir dizi VC, daha iyi bir iklim ve belki de daha iyi fırsatlar için sözde “kuru toz” üzerinde oturarak yatırım hızlarını büyük ölçüde yavaşlattı.

Yani yatırımcıların olduğu bir anda desteklemek için ilginç yapay zeka girişimlerinin peşindeOpenAI muhtemelen şu anda iyi görünen türden bir fırsat olarak görülüyor.

“Muhtemelen bunu kullanmaya çalışıyorlar. [funding] hey, bak, altın bir elma bulduk, “diye bir kaynak, OpenAI’yi burada ve şimdi destekleme kararı hakkında söyledi. “Venture, her şeyin olabileceği çok garip bir yer. İstediğiniz zaman, büyükten, parasızdan, yeniden büyüğe gidebilirsiniz.”

OpenAI, çeşitli alanlarda çalışan teknik ekiplerden oluşan bir orduya sahiptir, ancak son zamanlarda çok fazla dikkat çeken alan, OpenAI’nin üçüncü taraflarca kullanılan büyük dil modelleri ailesi olan Generative Pre-trained Transformer’ın kısaltması olan GPT’dir. API’lerin yolu.

Ayrıca, OpenAI’nin Kasım 2022’nin sonunda GPT’ye dayalı olarak piyasaya sürdüğü ve herkesin doğal bir soru yazıp inandırıcı, ayrıntılı bir yanıt almasını sağlayan üretken yapay zeka hizmeti ChatGPT de var. ChatGPT, Şubat ayında web sitesine 1 milyardan fazla ziyaretçi ile onaylanabilir bir hit oldu, diyor Benzer Web – ve bu teknolojiyi üçüncü şahıslar aracılığıyla kullananlar dahil değildir.

Üretken AI şu anda çok revaçta, ancak OpenAI’nin kendine has özellikleri var. tartışmalar, aynı zamanda, birçok kişi bu heyecanlı, tüketiciye dönük ChatGPT ürününe odaklandı. İnsanlar bunun olup olmadığını sorguladı yalanlarister “virüs“, nasıl idare eder mahremiyetolması için manipüle edilebilirse zehirliveya iftira atmak; ve yapay zeka geliştirmeye yönelik çok daha fazla acelenin ardından, “nasıl” doğası bileaçık” OpenAI’nin GPT markalaması daha uzun vadeli olacak tartışmaya açıldı.

Adil olmak gerekirse, OpenAI hala yapılması gereken işleri kabul etti ve bu arada hizmetler geliştirmeye ve yinelemeye devam etti. Şubat ayında, başlangıç ücretli bir sürüm tanıttı Daha hızlı bir kullanıcı deneyimi ile ChatGPT Plus olarak adlandırılan ChatGPT. Oldu multimodal LLM GPT-4 ile yükseltildi Martta.

Önermenin anahtarı, OpenAI’nin değeri ve yatırımcıların olası ilgisi, teknolojinin yanı sıra, bu teknolojinin etrafında hızla gelişen bir ekosistemin olmasıdır.

ChatGPT ile oynamış yüz milyonlarca insanın yanı sıra irili ufaklı yüzlerce işletme, ürün ve hizmetlerinde GPT ve ChatGPT’yi kullanmaya başladı. Bu aynı zamanda diğer büyük teknoloji şirketlerinin üretken yapay zeka alanındaki kendi çabalarını hızlandırması için de bir destek oldu. Google başlattı ozan ve Meta da tanıtıldı LLaMA tescilli LLM’si ile GPT’yi almak için.

Bununla birlikte, OpenAI’nin, özellikle 2015’teki kuruluşundan bu yana yapay zeka alanına tekil odaklanması nedeniyle, rekabetin ortasında yadsınamaz bir ağırlığı var. değişen orijinal kar amacı gütmeyen modelinden. biz yapmayız Gerçekten Yapay zekanın birçok kişinin söylediği sismik değişimi hızlandırıp hızlandırmayacağını biliyoruz, ancak bir kişinin ifade ettiği gibi: OpenAI, şu anda uzayda kazanana en yakın şey olabilir.

Kurucu ortak ve CEO Sam Altman, bu ayın başlarında bir AI konferansında, “Üzerinde çok uzun süredir çalışıyoruz, ancak gerçekten işe yarayacağına olan güvenimiz giderek artıyor” dedi. “Biz olduk [building] şirket yedi yıldır. Bu işler çok uzun zaman alıyor. Başkaları işe yaramadığında neden işe yaradığına dair genel olarak şunu söyleyebilirim: Bunun nedeni, uzun süredir her ayrıntıyı terletmek için uğraşmamız. Ve çoğu insan bunu yapmaya istekli değil.”

ChatGPT’ye ek olarak OpenAI, Dall-E adlı yapay zeka tabanlı görüntü oluşturma aracına sahiptir. önemli bir güncelleme aldı geçen yıl temmuz ayında Ayrıca konuşma tanıma modeli Whisper AI’ye sahiptir.

Microsoft’un çabaları, modellerin hesaplama gereksinimlerini desteklemek için OpenAI’nin API’lerini Azure altyapısıyla entegre etmeyi içeriyordu. O da Mart ayında ilan edildi Microsoft’un Google’ın arama hizmetlerinin hakimiyetinde bir çentik atmak için uzun süredir devam eden çabalarının bir parçası olan Bing’i güçlendirmek için bir GPT-4 entegrasyonu.

Yorum için burada adı geçen yatırımcılara ve OpenAI’ye ulaştık ve daha fazlasını öğrendikçe bu hikayeyi güncelleyeceğiz.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın