Michael Moritz, Sequoia Capital’da uzun bir bölümü işaretleyerek yoluna devam ediyor

rent a car 34

Uzun süredir Sequoia Capital’in en önde gelen ve saygın yatırımcılarından biri olan gazetecilikten VC’ye geçen Michael Moritz, 2010 yılında uzun süredir Sequoia meslektaşı Doug Leone ile kurduğu ve yönetim kurulunda yıllarca oturduğu servet yönetimi birimi olan Sequoia Heritage ile “danışmanlık ilişkisini derinleştirmek” için şirketten ayrıldı.

Hareket hemen etkili olur. LP’lere daha önce aldığımız bir notta, Sequoia’nın küresel yönetici ortağı Roelof Botha, Moritz’in Sequoia Capital’i bir avuç şirkette temsil etmeye devam edeceğini ancak bu koltukların zaman içinde diğer ortaklara “geçiş yapacağını” söyledi.

Firmayı tanıyan bir kaynak, Moritz’in günlük sorumluluklarından uzun süre önce vazgeçmesi nedeniyle, gelişmenin Sequoia’nın yatırımcılarına duyurulmasından çok önce ortaklık içinde toplumsallaştırılmadığını söyledi. Nitekim 2012’de aktif bir yöneticilik görevinden ayrıldı, yatırımcılara söylemek daha sonra kendisine “tedavi edilebilen ancak tedavi edilemeyen nadir bir tıbbi durum” teşhisi konduğunu ve kendisine “önümüzdeki beş ila on yıl içinde yaşam kalitemin büyük olasılıkla düşeceğinin” söylendiğini açıkladı.

Düzenlemeye rağmen Moritz, dokuz yönetim kurulu koltuğundan bazıları diğerlerinden daha yeni olarak Sequoia’da yer almaya devam etti. Örneğin yönetim kurulunda oturuyor. Moritz’in aile ofisinin desteklediği Türkiye merkezli anında teslimat şirketi Getir 2020 Sequoia şirkete bir çek yazmadan önce. Diğer yönetim kurulu koltukları arasında ABD merkezli teslimat ekibi Instacart; Sporcular için sosyal ağ olan Strava; Geçen yıl yeni finansmanı kabul eden Stockholm merkezli ödeme kuruluşu Klarna, tamamen daha düşük önceki yıla göre değerleme; ve Sequoia’nın bugüne kadarki en büyük sonuçlarından biri olabilecek San Francisco merkezli Stripe.

Buna karşılık, Leone istifa etti geçen yıl Sequoia’nın “Kıdemli Komiseri” rolünden sonra, daha önce Sequoia’nın ABD ve Avrupa operasyonlarının yönetici ortağı olan Botha’nın yerini almasına karşın, rolün gerektirdiği birçok şapka göz önüne alındığında, bu hamle kabaca iki yıl sürdü.

Sequoia’da uzaklaşmak zayıflatılmış bir süreçtir. Leone, Sequoia’nın hem tohum hem de büyüme ekiplerinin bir parçası olmaya devam ediyor. 2017 yılına kadar Sequoia’nın ABD’deki ABD işini denetleyen ve Miami, Fl’deki yerinden şirket için yeni yatırımlar yapmaya devam eden Sequoia’nın başka bir eski yöneticisi Jim Goetz de öyle.

Bununla birlikte Moritz yeni yatırımlar yapmayacak ve belki de kaçınılmaz olarak, Sequoia’nın bir dizi başka değişiklik geçirdiği düşünülürse, bu bazı köşelerde kaşları kaldırdı. (İçinde parça Bugün erken saatlerde yayınlanan Financial Times, Moritz ve Sequoia ile birlikte yatırım yapan ve Moritz’in ayrılmasının Sequoia’da bir “liderlik boşluğu” bırakma riski taşıdığını söyleyen bir girişim kapitalistinden alıntı yapıyor. Bu kişi FT’ye “Gelmeyeli uzun zaman oldu ama kötü bir zamanda geliyor” dedi.)

Firma tarihindeki en dramatik hamlelerden birinde, dünya çapında muazzam bir başarı elde eden Sequoia, geçen ayın başlarında Sequoia’nın Çin ve Hindistan ve Güneydoğu Asya fonlarının yeni şirketler olarak yeniden faaliyete geçmesiyle ayrılma kararı aldığını duyurdu: HongShan ve Peak XV Partners.

bir Forbes ile röportajBotha, şirketin diğer iki yatırım başkanı Neil Shen ve Sailendra Singh ile birlikte, kararın fonların ilgili portföyleri arasındaki çatışmalara bağlı olduğunu ve ABD’li yatırımcıların özellikle Çin anlaşmalarını finanse etmesini ve bunun tersini neredeyse imkansız hale getiren jeopolitik bir ortamı hafife aldığını söyledi.

İki yıldan daha kısa bir süre önce Sequoia, fon döngülerine dayalı “geleneksel organizasyondan koptuğunu” ve Sequoia Capital’i bir portföy halka açıldıktan uzun süre sonra (hisseleri yatırımcılarına dağıtmak yerine) halka açık hisseleri elinde tutmasına ve Sequoia’nın “kripto para birimleri gibi gelişmekte olan varlık sınıflarına yatırımlarımızı daha da artırmasına” olanak tanıyan tekil, kalıcı bir yapı etrafında yeniden yapılandırdığını ayrı ayrı duyurdu.

Duyurunun zamanlaması uğursuz oldu. Piyasa, Sequoia’nın yatırımcılarının başka türlü satmış olabileceği halka açık şirket hisselerinin fiyatını aşağı çekerek dibe vurduktan kısa bir süre sonra. Sequoia ayrıca, Sequoia’nın 200 milyon dolardan fazla bağladığı kripto borsası FTX, kötü yönetim nedeniyle neredeyse bir gecede çöktüğünde nadir bir utanç yaşadı.

Ortak Alfred Lin bu editöre daha sonra söyledi Sequoia’nın çeklerinin yazıldığı 6,3 milyar dolarlık multi milyar dolarlık fon düşünüldüğünde, yatırımın risk yönetimi açısından makul bir miktarı temsil ettiğini.

Bu arada, o anlaşmada Lin’le çalışan büyüme aşamasındaki bir yatırımcı, Michelle Fradin, o zamandan beri bir işletme rolü aramak için Sequoia’dan ayrıldı.

Ve o zamandan beri Sequoia’nın desteklediği farklı AI şirketlerini kuran iki yatırımcı Kais Khimji ve Daniel Chen ve Vernal’ın planlarına aşina bir kaynağa göre, Sequoia’ya 2016’da ortak olarak katılan ve bu yılın sonuna kadar izin alan eski Facebook Başkan Yardımcısı Mike Vernal da dahil olmak üzere başka ayrılıklar da oldu.

Vernal, diğerlerine kıyasla daha kıdemli bir role sahipti, buna Sequoia’nın “izci” programı, portföyündeki kuruculara ve arkadaşlarına Sequoia’dan çek yazma ve daha sonraki ödülleri paylaşma yeteneği verilir. Şimdi, uzun süreli ortaklar Bryan Schreier ve Jess Lee, tohum aşaması firması Pear VC’de üç yıl geçirdikten sonra geçen yaz Sequoia’ya katılan Ian Taylor ile birlikte programı yönetiyor.

Dealbook ilk olarak Moritz’in ayrılışını bildirdi; Bilgi ilk önce Vernal, Khimji, Chen ve Fradin’in ayrılışlarını bildirdi.

Kendi boyutunda ve erişiminde olan herhangi bir şirket gibi, Sequoia da yeni yetenekleri işe alıyor. Bu senenin başlarında, David Cahn Coatue Management ile beş yıldan fazla çalıştıktan sonra büyüme ekibinde ortak olarak Sequoia Capital’e katılmayı kabul etti. Sequoia kısa bir süre önce Accel’den bir müdürü kaçırdı — julien bek – büyüyen Londra merkezli muayenehanesine kim katıldı.

Bu arada Moritz, Moritz’in kendi parasından 150 milyon dolar, Leone’den 150 milyon dolar ve getirdikleri dış yatırımcılardan 250 milyon dolar ile tohumlanan Sequoia Heritage’daki ekiple vakit geçirmek için uzağa seyahat etmeyecek.

Baş yatırımcılar Keith Johnson ve Kevin Kelly tarafından yönetilen ayrı tüzel kişilik, Sequoia Capital ile aynı binada ofis alanına sahiptir. Sequoia’nın riskten korunma fonu birimi olan Sequoia Capital Global Equities’in de burada bir ofisi var.

yakın tarihli bir göre Bloomberg parçası, Heritage, Sequoia ile yakın çalışmak üzere tasarlanmıştır, ancak her zaman kendi yatırım kararlarını verme hakkını elinde tutmuştur. Belli ki bazı iyi kararlar almış; yönetim altındaki varlıklarının Nisan 2018’deki 4,2 milyar dolardan geçtiğimiz Nisan ayı itibarıyla 16,4 milyar dolara çıktığı bildirildi.

Sequoia Capital’in Sequoia Heritage ve Sequoia Capital Global Equities’ten ayrı olan varlıklarına gelince, daha geniş başlangıç ​​​​pazarıyla birlikte düşüş eğilimi gösteriyorlar. Gibi bayraklı Bloomberg’e göre, bu varlıklar geçtiğimiz yılın Mart ayındaki 85 milyar dolarla karşılaştırıldığında, bir SEC dosyası başına 55,58 milyar dolardı.

Aşağıda, Botha’nın bu sabah erken saatlerde yatırımcılara gönderdiği mektubu var:

Michael Moritz’in 19 Temmuz 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Ortaklıkla yaklaşık 38 yıl sonra Sequoia Capital’den ayrılacağını size bildirmek için yazıyoruz. Michael’ın tüm katkıları için son derece minnettarız. Sequoia’nın, hem yirmi yıldır firmanın lideri olarak hem de Yahoo!, PayPal, Google, Zappos, Instacart, Stripe ve Klarna gibi şirketlerde Ortaklığı temsil etmesiyle, dünyanın önde gelen teknoloji yatırım gruplarından biri haline gelmesine yardımcı oldu.

Michael, 2010’dan beri kurucu ortak ve Yönetim Kurulu üyesi olduğu bağımsız bir şirket olan Sequoia Heritage ile danışmanlık ilişkisini derinleştirmeyi planlıyor. Sequoia Heritage, şu anda çeşitli varlık ve ortaklıklara yapılan yatırımlarla 15 milyar dolarlık küresel bir fon ve Michael ve eşi Harriet Heyman’ın aile kuruluşu olan Crankstart’ın varlıklarının büyük bir kısmının yanı sıra daha büyük Sequoia topluluğunun diğer birçok üyesinin yatırımlarına ev sahipliği yapıyor.

Michael, on yılı aşkın bir süre önce Sequoia’nın günlük yönetiminden vazgeçti ancak o zamandan beri Ortaklığa destek ve danışmanlık sağlıyor.

Michael, hepimizin kurucuları ve CEO’ları ile uzun süreli ilişkilere sahip olduğu bir avuç şirkette Sequoia’nın çıkarlarını temsil etmeye devam edecek. Zamanla, şu anda Michael tarafından işgal edilen Sequoia yönetim kurulu koltuklarını sorunsuz bir şekilde değiştirmek için portföy şirketleriyle ortaklık kuracağız.

Sequoia Capital, Michael olmadan bugün olduğu gibi olmazdı. Daha kişisel olarak, PayPal’ın CFO’su olarak benim şansımı deneyerek ve ardından beni 2003’te Sequoia’ya alarak kariyerimi şekillendirdi. O, bana ve sayısız kişiye akıl hocası ve ilham kaynağı oldu ve olmaya devam edecek.

En iyi,

Team Sequoia adına Roelof

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın