Çin’in OpenAI rakibi Zhipu AI, Meituan fonu aldı

rent a car 34

Zhipu AIÇin’in OpenAI’ye en umut verici rakiplerinden biri olan , bu yazının yazıldığı sırada yaklaşık 100 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olan ülkenin gıda dağıtım devi Meituan’dan fon aldı.

Zhipu AI’nın bir iştiraki, kısa bir süre önce hissedar olarak şu anda şirkette %10 hisseye sahip olan bir Meituan yan kuruluşunu ekledi, yerel medya bildirildi iş dosyalama bilgileri alıntı. Başlangıç, bugüne kadar kesin finansmanını açıklamadı, yalnızca söyleyerek geçen Eylül ayında B Serisi turundan “yüzlerce milyon yuan” (1 $ = 7,23 yuan) topladı. Yatırımcıları arasında Qiming Venture Partners, Legend Capital ve Tsinghua Holdings yer alıyor.

Çok sayıda Çinli şirket, potansiyel olarak Batılı eşdeğerlerine meydan okuyabilecek büyük dil modelleri (LLM’ler) geliştirmek için çalışıyor. Böyle bir şirket olan Zhipu AI, akademik dünyadan geliyor ve ülkenin prestijli Tsinghua Üniversitesi’nden çıktı. 2019 yılında kurulan girişimin liderliğini tan jieüniversitenin Bilgisayar Bilimi ve Teknolojisi Bölümü’nde profesör.

Zhipu kısa süre önce iki dilli (Çince ve İngilizce) konuşmalı AI modelini açık kaynaklı hale getirdi ChatGLM-6Baltı milyar parametre üzerinde eğitilmiş ve çıkarımları tek bir tüketici sınıfı grafik kartında gerçekleştirin, bir LLM çalıştırmanın maliyetini önemli ölçüde düşürür. Ayrıca daha önce açık kaynaklı, daha sağlam, genel amaçlı bir değişken olan GLM-130B, 130 milyar parametre üzerinde eğitilmişti. Kullanıcıya yönelik sohbet robotu uygulaması ChatGLM şu anda bir yakın beta aşaması. ilk önce akademik ve endüstri oyuncularını hedef aldı.

Meituan’ın yatırımı ilginç bir zamanda geldi. Sadece üç hafta önce Çinli internet devi ilan edildi Çin’deki bir başka önde gelen LLM oyuncusu olan Light Years Beyond’u, girişimin yalnızca dört ay önce başlamasına rağmen, 234 milyon $’a satın alacaktı. Mülkiyet değişikliği, Light Years Beyond’un kurucusu ve aynı zamanda Meituan’ın milyarder kurucu ortağı olan Wang Huiwen’in sağlık nedenleriyle gıda dağıtım devindeki tüm kurumsal görevlerinden istifa ettiğini açıklamasından sonra geldi.

Bu yatırımların Meituan’ın yapay zeka yeteneklerine büyük bir yetenek artışı sağlaması bekleniyor. Buna karşılık, yapay zeka firmaları, Meituan’ın geniş erişimine potansiyel olarak dokunarak kazanmaya devam ediyor. 450 milyon kullanıcı isteğe bağlı platform ile yemek siparişi vermek, yiyecek satın almak veya otel rezervasyonu yapmak.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın