Meituan, kurucunun aylarca süren ‘Çin için OpenAI’sini 280 milyon dolara satın aldı

Çin’in en çok beklenen yapay zeka girişimlerinden biri, önemli bir yön değişikliğinden geçiyor.

Meituan’ın kurucu ortaklarından Wang Huiwen tarafından yalnızca dört ay önce “Çin için OpenAI” olma hırsıyla kurulan Guangnian Zhiwai veya Light Years Beyond satın alınıyor.

Perşembe günü yayınlanan bir dosyada, Meituan ilan edildi Light Years Beyond’u 233,7 milyon dolar nakit karşılığında tamamen satın alacak. Ayrıca girişimin 50.66 milyon dolarlık borcunu da üstleniyor.

Satın alma, Meituan’dan kısa bir süre sonra gerçekleşti. ilan edildi Wang Huiwen, sağlık nedenleriyle gıda dağıtım devindeki tüm kurumsal rollerinden istifa ediyordu. Konuyla ilgili bilgi sahibi olduğunu iddia eden geniş çapta dolaşan bir blog yazısı, Wang’a depresyon teşhisi konduğunu ve Çin’in teknoloji topluluğunda girişimcilerin akıl sağlığı sorunları hakkında tartışmalara yol açtığını söyledi.

Anlaşma

Anlaşmanın bir parçası olarak Meituan, AI girişiminin çeşitli yatırımcılarına, Meituan’ın şu anki CEO’su Wang Xing tarafından kontrol edilen Qimai’ye 5 milyon dolar, yakın geçmişte Sequoia China olarak adlandırılan HongShan’a 28 milyon dolar da dahil olmak üzere çeşitli yatırımcılara ödeme yapacak. ana şirketin yeniden yapılandırılmasıve diğer yatırımcılara 201 milyon dolar. Bu işlemler kabaca 234 milyon dolarlık nakit ödemeye denk geliyor.

Çin teknoloji topluluğunda popüler bir sosyal ağ olan Jike’ta bir dizi işe alım gönderisinde Wang, başlangıçta Light Years Beyond’a kişisel olarak 50 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını söyledi. Başlangıç, kurucunun finansmanını, şirketin 50.66 milyon dolarlık borcuna karşılık gelecek olan öz sermayeye dönüştürülebilen bir borç türü olan dönüştürülebilir bir senet şeklinde almış olabilir.

Bu, anlaşmanın toplam satın alma bedelini yaklaşık 284 milyon dolar yapıyor.

Dosyalamaya göre, Light Years Beyond’un 29 Haziran itibarıyla yaklaşık 285 milyon $ net nakiti vardı. Bu, Meituan’ın Light Years Beyond’u hiçbir ücret ödemeden fiilen satın aldığı anlamına geliyor.

Dosyalama, anlaşmanın Meituan’ın yapay zeka teknolojisi ve yeteneği “elde etmesine” yardımcı olduğunu söylese de, Wang’ın vizyoner liderliği olmadan yapay zeka uzmanları, isteğe bağlı mahalle hizmetlerine odaklanan Meituan’a katılmaya pek istekli olmayabilir.

Startup’ın toplanan fonları sınırlı harcaması, ilerlemesinin son aylarda kısıtlandığını gösteriyor. Özellikle ABD’den sonra yapay zeka yongalarının yükselen fiyatları göz önüne alındığında, büyük dil modelleri geliştirmenin pahalı bir girişim olduğu biliniyor. ihracatı yasakladı Nvidia’nın son teknoloji ürünü yarı iletkenlerini Çin’e gönderdi.

Wang’ın Jike gönderilerinden birinde belirtildiği gibi, Light Years Beyond’un hiçbir ürünü olmadığı için başlangıçta 200 milyon dolarlık bir değeri vardı. Yatırımcıların Wang’ın ürün ustalığına olan güvenini ve Çin için potansiyel OpenAI’yi kovalama hevesini anlatıyor. Yolculuğu çok erken kesilmiş olabilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın