11 VC, startup’larının 2023’ün 1. Yarısında bağış toplamanın ne kadar zor olduğunu ortaya koyuyor

Bunu herkes biliyor Risk sermayesini artırmak, son zamanlarda yeni başlayanlar için daha zor oldu — bir yapay zeka başlangıcı oluşturmuyorsanız, Elbette. Ancak sadece kurucularla konuşmak yerine, bugün senaryoyu değiştiriyoruz.

Yatırımcılardan portco’larının nakit ışıklı bir ortamı nasıl idare ettiğini duymak istedik. Bu amaçla TechCrunch+ kısa süre önce 11 VC’ye 2023’ün ilk yarısının yatırımları için nasıl geçtiğini sordu.

Verdikleri yanıtlardan, bir startup’ın günümüz ortamında kaynak yaratma yeteneğinin, sermaye verimliliği, pazar ve ihtiyaçları da dahil olmak üzere birkaç temel faktöre dayandığı görülüyor.

1. Yarı 2023 ne kadar kötüydü?

Menlo Girişimleri’ Matt Murphy 2023’ün firmasının portföy şirketleri için nasıl şekillendiğini sorduğumuzda kısa ve öz oldu: “Para toplama zorlu, nokta.”

“Zorlu” iyi bir tanımlayıcıdır. “Sessiz” de öyle, bu nasıl Jason Lemkin SaaStr Fonu koydu. İçin Kaitlyn Doyle TechNexus Venture Collaborative’e göre, yıl çoğunlukla “değerleme tartışmasını ertelemeye çalışan şirketlerin olduğu düz turlar” oldu. Yatırımcıların ve yeni başlayanların “bekle ve gör” duruşu almasıyla ikinci çeyreğin ilk çeyreğe çok benzediğini de sözlerine ekledi.

Diğer yatırımcıların 2023’ün ilk yarısına ilişkin biraz daha parlak perspektifleri vardı. rex salisbury Cambrian Ventures ofisi, “yükseltmek için korkunç bir zaman” anlatısının, özellikle erken aşamada, kesinlikle doğru olmadığını hissetti. Bu duygu şu ana kadar verilerde gördüklerimizle eşleşiyor: Bir startup ne kadar erken tur atmaya başlarsa, güçlü bir değerleme elde etme şansı o kadar yüksek. Gerçekten de, kamu piyasasının devasa yeniden fiyatlamaları henüz tohum ve tohum öncesi anlaşmalara inmedi.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın