İngiltere’nin AI güvenlik zirvesi teknoloji devlerinden tam not aldı

AI güvenliği hakkında başka bir forum için yol açın. Birleşik Krallık hükümeti, “Yapay Zeka’dan kaynaklanan en önemli riskleri değerlendirmek ve izlemek için güvenlik önlemlerini” kabul etmek amacıyla bu sonbaharda “küresel” bir Yapay Zeka zirvesi düzenleyeceğini duyurdu. halkla ilişkiler koyar.

Kimin katılacağına dair henüz bir bilgi yok ancak hükümet, tartışmanın “kilit ülkeler, önde gelen teknoloji şirketleri ve araştırmacılar”ın da yer almasını istediğini söylüyor.

“Bu sonbaharda Birleşik Krallık’ta düzenlenecek olan zirve, sınır sistemleri de dahil olmak üzere yapay zekanın risklerini ele alacak ve uluslararası koordineli eylem yoluyla bunların nasıl hafifletilebileceğini tartışacak. Ayrıca, ülkelerin bu riskleri azaltmak için ortak bir yaklaşım geliştirme konusunda birlikte çalışması için bir platform sağlayacaktır” diye ekliyor.

Başbakan Rishi Sunak bugün ABD’de, hükümet hattına göre, başkan Biden ile görüşecek ve ekonomik açıdan önemli diğer konuların yanı sıra yapay zeka gibi teknolojilerin “ortak liderliği” için baskı yapacak.

Özellikle Birleşik Krallık’ın küresel bir AI zirvesine ev sahipliği yapma isteğini açıklayan basın açıklaması, hükümetin OpenAI’nin Londra’da bir ofis açması gibi gelişmelere ışık tutmasıyla, “küresel şirketlerin AI çalışmalarını Birleşik Krallık’ta genişletmesi” ile ilgili ayrı bir iddiayı aynı anda bir araya getiriyor. hafta.

Halkla ilişkiler ayrıca, Google DeepMind, Anthropic, Palantir ve Fakülte gibi teknoloji devlerinden ve yapay zeka şirketlerinden gelen hazır alıntıların hakimiyetindedir ve kıdemli yöneticilerin destekleyici açıklamalarıyla zirve planına övgüler yağdırır.

(DeepMind’den Demis Hassabis, hükümetin PR’ına gömülü sektör dalkavukluk tadı için, Sunak’ın “Yapay Zeka Güvenliği Küresel Zirvesi’nin hükümet, endüstri, akademi ve sivil toplumu bir araya getirmede kritik bir rol oynayacağını” ilan ediyor; Anthropic’ten Dario Amodei, Başbakan’ı şu konularda takdir ediyor: “cevapları bulmak ve akıllı sohbetler yapmak için dünyayı bir araya getirmek”; ve Fakülte’den Marc Warner, Birleşik Krallık’ın “teknolojik liderlik” ve “uluslararası işbirliğini teşvik etmek” için “mükemmel bir konumda” olduğunu öne sürüyor – yani, ee, hasta kovayı geçelim… )

Birleşik Krallık’ın burada yoğunlaştığı görünen strateji, kendisini yapay zeka endüstrisinin BFF’si (veya daha doğrusu, yardakçısı) olarak konumlandırmaktır – bu, yapay zeka bir kama sürmesi durumunda AI için anlamlı korkuluklar üzerinde anlaşmaya yönelik mevcut uluslararası çabalara karşı işe yarayabilir. ABD tarafı ve diğer uluslararası oyuncular arasında.

Zirve duyurusu yaklaşık iki hafta sonra gelir. Sunak, AI devlerini yöneten bir dizi teknoloji yöneticisiyle bir araya geldiAnthropic’ten Amodei, DeepMind’dan Hassabis ve OpenAI’den Sam Altman dahil. Bundan sonra hükümet aniden varoluşsal AI riski hakkında ciyaklamaya başladıyapay zeka devlerinin var olmayan “süper zeki” yapay zeka sistemlerine karşı ortaya koyduğu bilimkurgu endişelerinin açık bir papağanlığında – yapay zeka güvenliği hakkındaki tartışmayı teorik gelecekteki risklere odaklanarak çerçevelemek amacıyla – küçümserken AI’nın burada ve şimdi neden olduğu gerçek zararların tartışılması (birkaç isim vermek gerekirse, mahremiyetin kötüye kullanılması, önyargı, ayrımcılık ve dezenformasyon, telif hakkı ihlali ve çevresel zarar gibi).

Yapay zeka endüstrisinin UK Plc.rn için gösterişli sevgisinin bir başka işareti olarak, Palantir’in CEO’su Alex Karp, bu sabah BBC Radio 4’ün Today programında, Birleşik Krallık’ın “veri korumaya yönelik pragmatik yaklaşımına” büyük övgüler yağdırdığı bir röportaj yaptı. , kendi ifadesiyle – Birleşik Krallık’ın gizlilik kurallarının yetersiz uygulanmasını olumlu bir şekilde AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliğini daha sağlam uygulamasıyla karşılaştırmaya devam ediyor (bu da ChatGPT’yi kullanıcılara daha fazla bilgi ve kontrol sağlamaya hızla zorladı) ve “kıtanın büyük dil modelleriyle uzlaşmasının çok daha zor olacağını” iddia ediyor [than the UK]”.

Biden yönetiminin Sunak’ın yapay zeka güvenlik zirvesinden ne çıkaracağı henüz belli değil. Veya, aslında, ABD hükümetinden önemli herhangi birinin katılıp katılmayacağını. Ancak yapay zeka devlerinin çoğunlukla ABD merkezli olması, kesinlikle yapay zeka düzenlemesi tartışmasını gölet üzerinden bulandırıyor.

ABD’li milletvekilleri, yapay zeka düzenlemesinin endüstri üzerindeki yükü konusunda endişeli olmaya devam ediyor ve bariz bir şekilde, örneğin Avrupa Birliği’ndeki muadillerine göre korkuluklarla acele etme konusunda daha isteksizler.

Her iki taraf için de üçüncü bir ülke olarak Birleşik Krallık, uluslararası yapay zeka kurallarına şapkasını nereye atacağını seçme seçeneğine sahiptir. Tüm işaretler, bu konuyu – ve ABD AI devlerini – daha seyreltilmiş AI kuralları üzerinde uyum sağlamaya dayalı olarak (ABD’nin bu oyunu oynamayı kabul ettiğini varsayarsak) ABD ile daha yakın bir ilişki kurmak için stratejik bir manivela olarak kullanmayı amaçlıyor. ).

Birleşik Krallık, yapay zekanın nasıl düzenleneceğine ilişkin tartışmaya aslında geç döndü. Sadece birkaç ay önce AI için herhangi bir yeni ısmarlama kurala veya gözetim organına ihtiyaç görmediğini söyleyen bir AI tanıtım belgesi yayınladı – sorumluluğu, onlardan tasarlamalarını ve yayınlamalarını isteyerek (bütçelerini genişletmeden) mevcut aşırı çalışan düzenleyicilere yüklemeyi tercih ediyor. bağlama özgü rehberlik. O teknik incelemenin adı? “Yapay zeka düzenlemesine yenilik yanlısı bir yaklaşım.”

rent a car 34

Ayrıca, bu yapay zeka zirvesinin, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin, düzenleyicilerin ve yasa koyucuların, hızlı gelişen makine öğrenimi teknolojilerinden kaynaklanan güvenlik riskleri hakkındaki artan alarma, kesinlik sağlamak amacıyla çeşitli tartışma yollarını ve girişimleri harekete geçirerek yanıt verdiği bir zamanda hareket etmesini sağlıyor. önlemler ve güvenlik standartları hakkında uluslararası anlaşma.

OECD zaten kabul etti yapay zeka ilkeleri ta Mayıs 2019’da. FTC, yapay zeka rehberliğini yayınladı Nisan 2021’de. Ve hatta ABD Ticaret Bakanlığı’nın Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi (NTIA) başladı. AI hesap verebilirliğinin nasıl artırılacağı konusunda danışmanlık bu nisan BM ayrıca yapay zekaya da bakıyor.

Sonra var G7 liderlerinin “Hiroşima süreci” — G7 ülkeleri arasında yapay zeka yönetişimi hakkında kabine düzeyindeki tartışmalardan oluşan ve yıl sonuna kadar raporlanması gereken yeni bir yol. Bundan önce G7 ülkeleri ve diğerleri Yapay Zekada Küresel Ortaklık Araştırmaları paylaşarak ve güvenilir yapay zekaya yönelik uluslararası işbirliğini teşvik ederek yapay zeka teknolojilerinin sorumlu, insan merkezli gelişimini ve kullanımını teşvik etmeyi amaçlayan.

Bu arada Avrupa Birliği, yapay zekayı düzenlemek için kendi yasa taslağını iki yıldan uzun bir süre önce sundu. Bloğun milletvekilleri şimdi anlaşma yapmakla meşgul bu çerçevenin nihai metninde – dahil üretken AI ile nasıl başa çıkması gerektiğini göz önünde bulundurarak — bu yılın sonuna kadar aranan AB AI Yasası üzerinde siyasi anlaşma ile. (Ancak pan-AB yasası bundan sonra birkaç yıl yürürlükte olmayacak.)

AB ve ABD de şu konularda birlikte çalışıyor (ya da en azından konuşuyor): AI Davranış Kuralları Mevzuat gelene kadar geçici bir gönüllü standartlar seti olarak tasarlanan – bunu Birleşik Krallık’ın taraf olmadığı ABD-AB Ticaret ve Teknoloji Konseyi (TTC) adlı transatlantik bir konuşma mağazası aracılığıyla yapıyor. Brexit referandumunun ardından AB.

Geçen hafta AB, bu AI Davranış Kurallarını hazırlamaya başlayacağını söyledi ve birkaç hafta içinde kağıt üzerinde bir şeyler olmasını umduğunu ekledi.

TTC toplantısından sonra ABD tarafının ne kadar katılım taahhüdü verdiği daha az net olsa da. Ama odada konuşuyordu.

AI Kodunu geçen hafta gazetecilerle bir brifingde tartışırken, bloğun dijital stratejisine başkanlık eden AB Başkan Yardımcısı Margrethe Vestager, AB liderliğindeki bu girişimin nasıl çok hızlı bir şekilde küresel AI korkuluklarını şekillendirebileceğinin altını çizerek gazetecilere şunları söyledi: “Eğer yapabilirsek Amerikalılarla, G7’nin geri kalanıyla, davetli misafirlerle taslak hazırlamaya başlayın ve endüstrinin buna kaydolmasını sağlayın – tabii ki bazı üçüncü taraf doğrulamalarıyla bizim için de – o zaman çok, çok kısa bir zaman dilimi içinde küresel nüfusun üçte birini kapsayabilirdik. Ve bu iyi bir şey olabilir.”

Dolayısıyla blok, ‘Brüksel etkisini’ birinci dereceden küresel AI kurallarına uygulama fırsatını yakalamak için açıkça çalışıyor.

AB milletvekilleri ayrıca yakın zamanda yapay zeka yönetmeliğiyle ilgili ikinci bir yol duyurdu: An AI Anlaşması Bu, teknoloji endüstrisinin, söz konusu mevzuat yasal olarak yürürlüğe girmeden önce (vestager’a göre muhtemelen 2026’dan önce olmayacak) yukarıda bahsedilen AB Yapay Zeka Yasasında ortaya çıkan hükümlere gönüllü olarak uymayı kabul etmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu nedenle AB, birçok açıdan (katı kanun, endüstri kanunu, uluslararası kanun ve diğer küresel girişimlerde kilit bir katılımcı) yapay zeka yönetmeliği parçasının her yerindedir.

Her ne kadar muhtemelen ABD’li yapay zeka devlerinin lobi faaliyetleri nedeniyle, kendisini daha soğuk bir mesafeden ve kartlarını göğsüne daha yakın tutuyor olsa da, ABD de kesinlikle sohbete dahil oluyor.

Karşılaştırıldığında, Birleşik Krallık yetişmek için çabalarken sadece pantolonunu çekiyor. (PR’si, Birleşik Krallık’ın “AI güvenliğine ilişkin ilk büyük küresel zirveye” ev sahipliği yapacağına dair dikkat çekici bir iddiayla başladıktan sonra, son birkaç yıldır AI güvenliğine ilişkin mevcut uluslararası çabaların bazılarına sözde hizmet etmeye devam ediyor. – Birleşik Krallık zirvesinin üzerine inşa edileceği ima edilen “G7, OECD ve Yapay Zeka Konulu Küresel Ortaklık’taki son tartışmalar”dan kısaca söz ederek. AB’nin yapay zekanın çok yönlü çabalarından söz edilmiyor; bunun yerine Brexit aromalı “domuz eti” var ‘ AB’den ayrılmamız da bu hızla değişen pazara yanıt olarak daha hızlı ve çevik hareket etmemizi sağlıyor.

Birleşik Krallık’ın kendi kendine hizmet eden güvenlik kuralları konusunda ABD yapay zeka endüstrisinin yanında yer almasının ne kadar önemli olduğunu ileride göreceğiz. Ancak Sunak’ın, AB’nin Amerikalıları daha sağlam bir uluslararası AI Koduna getirme çabalarında bir engel oluşturma fırsatı var. Dolayısıyla tüm AI endüstrisi pohpohlamaları.

AB ve ABD milletvekilleri arasındaki TTC toplantısının ardından, TechCrunch’a bir AB kaynağı, tartışmaların farklı yaklaşımları ortaya çıkardığını söyledi – ABD’nin düzenlemeye hazır görünmediğini, oysa bloğun yapay zekanın sorumlu bir şekilde piyasaya sürülmesi konusundaki yerleşik görüşüne bağlı kaldığını söylediler. sağlam ve iddialı düzenleme gerektirir.

Ayrıca AB tarafında, küresel AI ilkeleri hakkındaki tartışmaların en düşük ortak paydaya kadar sulanmadığı ve bloğun trend halindeki riske dayalı AI Yasası yasama çerçevesinin altını oymakla sonuçlanmayacağı konusunda endişeler olduğu söylendi.

Bu nedenle, Sunak’ın Yapay Zeka Zirvesi’nde ilk bakışta göründüğünden daha fazla tehlike söz konusu olabilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın