Brilliant Labs, küçük açık kaynaklı AR merceğiyle yapay zekayı gözünüzün önüne getiriyor

Brilliant Labs’ın artırılmış gerçeklik giyilebilir cihazı, Apple’ın pahalı, hantal, gizli Vision Pro’su ile taban tabana zıt duruyor. Girişimin açılış ürünü Monocle, herhangi bir gözlüğe takılabilen veya göze tutulabilen açık kaynaklı, cep boyutunda bir AR lensidir. Mart ayında piyasaya sürülen Monocle, 349 $ gibi çok daha erişilebilir bir fiyat etiketine sahiptir.

“Diğer AR ve VR kulaklıkları sizi evde koltuğunuzda tutma eğilimindedir. Tam tersi yönde ilerliyoruz” dedi. Bobak TavangarCEO’su ve kurucu ortağı Mükemmel LaboratuvarlarTechCrunch ile yapılan bir röportajda.

AR cihazını insanların günlük yaşamına entegre etmek için Singapur merkezli Brilliant Labs, üretken yapay zekayı kompakt giyilebilir cihazına yerleştirmeyi hedefliyor. Bu vizyonu sürdürmek için biraz para topladı. Bugün girişim, Oculus’un kurucu ortağı Brendan Iribe liderliğindeki 3 milyon dolarlık başlangıç ​​fonunu duyurdu; Siri’nin kurucu ortağı Adam Cheyer; Pebble’ın kurucusu ve Y Combinator’ın eski ortağı Eric Migicovsky; Tak ve Çalıştır Girişimleri; diğerleri arasında.

açık bir yaklaşım

Monocle’ın açık kaynak topluluğu şimdiden özel bir takipçi kitlesi kazandı. Mart ayında, göz merceğini GPT-4 için bir ekrana dönüştüren bir grup Stanford öğrencisi sayesinde viral oldu. Bir kullanıcının konuşmasını telefonunun mikrofonu aracılığıyla gerçek zamanlı olarak dinleyebilen Monocle, bir randevuda ne söyleyeceğine dair öneriler sunmak gibi kişiselleştirilmiş destek oluşturabilir.

Bilgi işlem süreci OpenAI sunucusunda gerçekleşir. Yanıtlar daha sonra Bluetooth aracılığıyla kullanıcının telefonundan Monocle’a iletilir ve kullanıcının gözünün önündeki merceğe yansıtılır.

Brilliant Labs da kendi bünyesinde benzer bir uygulama geliştirmiştir. ArGPT çözümü olarak adlandırılan çözüm, sesi Monocle’ın mikrofonu ve diğer sensörleri aracılığıyla yerel olarak alabiliyor ve GPT-4 ile düşük gecikmeli diyalog sağlıyor.

Şimdiye kadar Monocle, geliştiricilerin, bilgisayar korsanlarının, amatörlerin ve avuç içi büyüklüğündeki küçük cihazla deney yapan araştırmacıları cezbetti.

“İnsanların derinlere inmesine izin vermekle ilgili önemli bir şey var. [the AR device’s] Yürekten anlayın ve onunla oynayın ve bunu başkalarıyla paylaşın, uzaktaki birkaç kişinin geri kalanımız için tasarladığı kapalı bloklar gibi bir şeyi pasif bir şekilde almakla kalmayın” dedi. “Orada gerçekten felsefi açıdan önemli bir şey olduğunu düşünüyoruz.”

Buradaki zorluk, elbette, ilk geek müşteri tabanından nasıl ayrılıp daha geniş tüketici pazarına hitap eden bir ürünle ortaya çıkmasıdır.

Hafif bir strateji

tek gözlük ile birlikte gelir beş farklı işlemci, cihazın kamerasından, mikrofonundan ve kapasitif dokunmatik sensöründen gelen verileri işleyen hacklenebilir, sahada programlanabilir kapı dizisi (FPGA) hızlandırıcı çipi dahil. Kurucuya göre düşük güçlü elektroniklerin ve minyatür elektronik parçaların kullanılması lensin kompakt olmasını ve yalnızca 15 gram ağırlığında olmasını sağlıyor.

“Diğer tüm cihaz şirketleri hantal, pahalı kulaklıklar yapıyordu. Onlardan para kazanmıyorlardı,” dedi Tavangar. “Yapay zeka çağı yaklaşıyor ve ilk günden itibaren – hatta GPT’den önce – bilgisayar vizyonuyla bir pazar fırsatı gördük.”

Bu aşamada, Monocle ve bulut tabanlı AI uygulamaları arasında geçiş noktası olarak hareket etmesi için bir akıllı telefona ihtiyaç vardır. Ancak uzun vadede amaç, donanım ile bulut arasında doğrudan bir bağlantı oluşturarak bir telefon ana bilgisayarına olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktır.

Nihayetinde şirketin vizyonu, derin öğrenme modellerini doğrudan küçük AR cihazlarında çalıştırmaktır; bu, internet bağlantısı kesilse bile daha da düşük gecikme süresi ve işlevsellik anlamına gelir.

Brilliant Labs’ın hafif bir tasarıma verdiği önem, yönetim stiline kadar uzanır. 2019’da kurulmuş olmasına rağmen, girişim hala yalnızca üç kurucu ortağı tarafından yönetiliyor, bu da diğer karma gerçeklik cihaz üreticilerinin neden binlerce olmasa da yüzlerce personele ihtiyaç duyduğunu merak ediyor. Fazla işe alma belirtileri var. Şubat 2021’de 200 kişiye kadar ByteDance tarafından satın alınan bir VR şirketi olan Pico’daki işten çıkarma sırasında etkilendi.

Tavangar, yönetim tarzını program lideri olarak çalıştığı Apple’da geçirdiği süreye bağlıyor. Odaklanmanın anahtar olduğuna ve başarının yüzlerce potansiyel seçenek arasından bir fikri seçmekten geldiğine inanıyor.

“Yapay zeka destekli bu deneyimi sunmak için gerçekten hafif, uygun fiyatlı ve odaklanmış donanımı nasıl yapıyorsunuz? [We are not chasing] grafik yoğunluk veya geniş görüş alanı [but rather] göz deneyiminin önündeki tekil yapay zeka, ”diye önerdi kurucu.

“Bu, Qualcomm ve tüm bu çeşitli satıcılarla mücadele eden ve gerçekten riskli, düşük verimli Ar-Ge ve üretimle uğraşan ve yine de son cihazınızı zararına satan bir insan ordusuna ihtiyacınız olmadığı anlamına geliyor. Bu, yüksek verime sahip bir teknolojiyle çalıştığımız ve bizimle çalışmaya hevesli, bazı durumlarda ana optik üreticimiz ve sözleşmeli üreticimiz gibi bize yatırım yapmış fabrika ortakları ile çalıştığımız anlamına geliyor.”

Kârlılığa giden yol

Tavangar, Monocle’ın satış rakamlarını açıklamayı reddederken, Brilliant Labs’ın “birim başına epey para kazandığını” ve “marjların gerçekten iyi olduğunu” söyledi. Şirketin herhangi bir pazarlama çabası olmadan sadece donanım satışlarından “oldukça iyi” olduğunu da sözlerine ekledi.

Monocle AR lens yalnızca 15 gram ağırlığındadır. Resim: Mükemmel Laboratuvarlar

“Bu yine Apple’dan öğrendiğim bir şey. Birim ekonomisini doğru yakalarsanız ve düşük hacimde getirileriniz %80, 90 ve üzerindeyse, operasyonel disipline, iyi bir temele sahipseniz, ölçeklenmeye başlayabilir ve karlı bir şirket olabilirsiniz” dedi. kurucusu dedi.

Örnek olarak, girişim şu anda “onu ne kadara satabileceğimize karşı onu yapmanın bize maliyetine göre neredeyse 3 kat” görüyor. Tavangar, buna karşılık, diğer birçok karma gerçeklik şirketinin sıfır veya negatif marjlarla satış yaptığını söyledi.

Brilliant Labs, donanım satmanın yanı sıra, hizmetler için ücret alma fırsatı sunan, büyük dil modelleriyle desteklenen daha fazla hizmet sunmayı planlıyor. Brilliant Labs, “iyi belgelenmiş bir API”ye sahip olduğu için öncelikle GPT ile entegre edilmiştir. Ancak büyük dil modeli, yoğun bilgi işlem gerektirir ve ekip sürekli olarak daha sıkıştırılmış LLM’ler arar.

“Verimlilik arttıkça bile modellerin ne kadar sıkıştırılabileceğini zamanla göreceğiz. Kurucu, bunun altında yatan bir akım olarak, yaptığımız donanım, donanım düşük güçte kalsa bile daha güçlü olacak” dedi.

Şirket, bu yıl satış hedefini “çok aşma” yolunda ilerliyor. Bugüne kadar Discord topluluğunda 2.000’e yakın geliştiriciye sahiptir.

Brilliant Labs’in rekabet gücü sorulduğunda Tavangar, girişimin sıkı bir şekilde entegre edilmiş yazılım ve donanım ekosisteminin kopyalanmasının zor olduğunu düşündü, özellikle de yeni başlayan bir açık kaynak topluluğuna sahip olduğu için.

Sensörler tarafından toplanan kullanıcı bilgileri, platformda çalışan AI hizmetlerini bilgilendirmeye devam ettiğinden ve bu da kullanıcı kişiselleştirmesini geliştirdiğinden, şirketin ayrıca bir veri avantajına sahip olduğunu söyledi. Kurucu, Brilliant Labs’ın “reklamcılara veri satmakla ilgilenmediği” için cihazlarında veya sunucusunda herhangi bir müşteri verisi saklamadığını belirtti.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın