IPhone 14, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max bugün Türkiye’de satışa çıktıApple’ın 7 Eylül’de düzenlediği Gelecek Zaman etkinliğinin yıldızı olan iPhone 14 serisinin ilk modelleri Türkiye’de satışa sunuldu. iPhone 14, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max, geçen cuma günü başlamış olan ön sipariş periyodunun ardından bugün itibarıyla daha önce sipariş verenlere ulaşıyor. Ayrıca iPhone 14 Türkiye satışları, Apple mağazaları başta olmak üzere, zincir teknoloji mağazalarında, mobil operatör mağazalarında ve yetkili satıcılarda başladı.

Apple Türkiye, konuyla ilgili olarak yayınladığı basın bülteninde, bu sabah Apple Bağdat Caddesi mağazasına, iPhone 14 ailesiyle tanışmak isteyen müşterilerin yoğun ilgi gösterdiğini belirtti. Kimi kullanıcıların gece yarısı, kimi kullanıcıların ise sabahın erken saatlerinde yeni iPhone’lar için sıraya girdiğinin vurguladı. Ayrıca, yeni iPhone müşteri birtakım müşterilerin hikayelerini de kısaca paylaştı.

Tuzla’dan saat sabah 05.00’te gelen Cem Kayakök, Gamze Gizem Sarı ve Mahi Aziz, birbirileriyle iPhone’larıyla resim çekerken tanıştıklarını ve her sene yeni modeli kullanmayı sevdiklerini belirtiyorlar. 14 Pro Max Derin Mor rengi seçen Cem, yeni lansman rengini bilhassa tercih ettiğini ve Dynamic Island ve yeni resim özelliklerini deneyimlemek için coşku duyduğunu belirtiyor.

Yazılımcı Büşra Çeçe, bir gece ilkin saat 12.00’de sıraya girdiğini ve 13 Pro Max Derin Mor modelini bir an önce kullanmak istediğini belirtiyor. Telefonun teknik ve kamera özelliklerinin kendisi için çok önemli olduğunu belirten Büşra, yeni iPhone’unu derhal kullanmaya başlayacağını ve yapacağı ilk iş sunumunda iPhone 14 Pro Max’i ile çekeceği fotoğraflarla yapacağını söyledi.

Gebze’den sabahın erken saatlerinde iPhone 14 Pro Max için Apple Bağdat Caddesi’ne gelen Kemal Kılıç, iPhone 8 Plus’tan geçiş yapacağı için fazlaca sevinçli olduğunu ve yeni kamera ve video özellikleri yardımıyla toplumsal medyada daha etken olmak istediğini söylüyor. Özellikle yeni Hareket Modu ile videoların sarsılmadan çekilecek olmasını oldukça beğendiğini ekliyor.

İstanbul’da yaşayan öğretmen Ayşenur Çağlayan, iPhone 8 Plus’tan iPhone 14 Pro Max’e geçmiş olduğu için heyecanlı bulunduğunu ve eşiyle birlikte hobi olarak yaptığı fotoğrafçılık mevzusunda yeni iPhone’una fazlaca güveniyor. Halihazırda DSLR kamera kullandıklarını ancak bitirdikleri araştırmalar sonucunda iPhone 14 Pro Max’in kamerasının daha iyi sonuç verdiğini belirtiyor. Doğa fotoğrafları seyahatlerinde bundan sonra Tripod götürmeyecekleri için mutlu bulunduğunu belirten Ayşenur, iOS ekosistemini de oldukca faal kullandığını belirtiyor.

Randevu bulamadığı için sabahın erken saatlerinde sıraya giren Ayşenur Kaya, iPhone 11’den iPhone 14 Pro Max’e geçiş yapıyor. Sosyal medyada içerik üreticisi olan Ayşenur, işi için kaliteli fotoğraf ve video çekmenin önemli olduğunu söylüyor. Yeni Hareket Modu ile eğlenceli içerikler üreteceğini düşünen Ayşenur iPhone 14 Pro Max’ini denemek için sabırsızlandığını belirtiyor.

İstanbul’da yaşayan Volkan Özcan, her sene yeni iPhone modelini aldığını, bu nedenle de bir gece ilkin saat 01.00’de sıraya girdiğini belirtiyor. Randevu alamamaktan çekindiğini ama ilk kullanıcılardan olmayı oldukca istediğini belirten Volkan, iPhone 14 Pro Max Derin Mor rengini tercih etti.

iPhone 14 özellikleri

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, yeni Ana kamera ve ön TrueDepth kamera, benzersiz perspektiflere olanak veren Ultra Geniş kamera ve geliştirilmiş bir görüntü kanalı olan Photonic Engine’dan oluşan kuvvetli kamera sistemiyle büyüleyici fotoğraflar ve videolar çekiyor. Yerleşik gizlilik ve güvenlikle tasarlanan her iki modelde de, zorlu iş yükleri için mucizevi performans ve bereketlilik sunan 5 çekirdekli GPU’ya haiz A15 Bionic çip bulunuyor. IPhone 14 ve iPhone 14 Plus, Trafik Kazası Algılama ve sektörde bir ilk olan, uydu üzerinden Acil SOS benzer biçimde eleştiri emniyet özelliklerini de beraberinde getiriyor. Olağanüstü pil ömrüne, sektör lideri dayanıklılık özelliklerine ve süper hızlı 5G’ye haiz bu iPhone ürün serisi, önceki tüm modellere bakılırsa daha gelişmiş özellikler sunuyor. IPhone 14 ve iPhone 14 Plus gece yarısı, mavi, star ışığı, mor ve PRODUCT(RED) renk seçenekleriyle sunuluyor. IPhone 14 Plus 7 Ekim itibarıyla yurt haricinde satışa çıkacak.

Müşteriler iPhone 14’ü 30.999 TL’den başlamış olan fiyatlarla satın alabilirler. iPhone 14 Plus’ı ise 34.999 TL’den süregelen karşılığında satın alma imkanına sahip olacaklar.

iPhone 14 Pro özellikleri

iPhone 14 Pro ve Pro Max, Apple tarafından iPhone’u deneyimlemenin yenilikçi bir yolunu sunduğu belirtilen yeni Dynamic Island tasarımına ve Hep Açık ekrana haiz. Gücünü bir zeki telefonda bulunan en süratli çip olan A16 Bionic’ten alan iPhone 14 Pro, pro kamera sistemini yeni bir seviyeye taşıyor. Yeni sistemde iPhone’da ilk defa sunulan ve bir dört pikselli sensöre sahip 48 MP Ana kamera ve loş ışıkta çekilen fotoğrafları çarpıcı bir biçimde iyileştiren geliştirilmiş bir imaj kanalı olan Photonic Engine bulunuyor. Bu çığır açıcı ilerlemeler iPhone’u gündelik görevlerde, yaratıcı projelerde ve şimdi uydu üstünden Acil SOS ve Trafik Kazası Algılama şeklinde özelliklerle acele durumlarda bile vazgeçilmez hale getiriyor. IPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max dört yeni göze çarpan renk seçeceğiyle sunuluyor: koyu mor, gümüş rengi, altın rengi ve uzay siyahı.

Müşteriler iPhone 14 Pro’yu 39.999 TL karşılığında; iPhone 14 Pro Max’i ise 43.999 TL karşılığında, apple.Com/tr/store, Apple Store uygulaması ve Apple Store’lardan satın alabiliyor. IPhone 14, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max, ayrıca Apple Yetkili Satıcıları ve belirli iletişim operatörlerinde satışa sunuluyor.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın