IPhone 14 Pro Ön İnceleme – Video

IPhone 14 Pro Ön İnceleme – VideoApple’ın bugün Türkiye satışları başlamış olan yeni iPhone 14 ailesi modelleri arasında yer edinen iPhone 14 Pro, test merkezimizin konuğu oluyor. Çok yakında detaylı incelemesi Teknoblog’da olacak. Ancak bunun öncesinde iPhone 14 Pro ön araştırma yazısında ve videosunda, bu yeni üst sınıf Apple akıllı telefonu ile alakalı ilk izlenimlerimizi ve yorumlar yer ediniyor.

iPHONE 14 PRO SATIN AL (AMAZON)

Öncelikle kutu açılımı ve içeriği ile başlarsak, geçen senenin iPhone’larından farklı bir konum olmadığını görüyoruz. Telefonun haricinde USB-C – Lightning kablosu, arasında SIM kart iğnesi, kullanma kılavuzu ve garanti belgesi ile bir tane minik Apple çıkartması barındıran zarf var. Hepsi bu kadar. Güç adaptörü için ayrıca yatırım yapmanız gerekiyor ki, en güzeli Apple’ın sunmuş olduğu seçenekleri değerlendirmek olacaktır. Piyasada üçüncü taraf alternatifleri daha müsait fiyata bulmak mümkün. Ancak şimdiye kadarki deneyimlerimiz, hızlı şarjdan yararlanma mevzusunda en iyisinin Apple’ın kendi ürünlerinin olduğunu gösteriyor.

Yeni iPhone’da geçişi daha eski bir iPhone’dan yapacaksanız ve cihazınızın sürümü iOS 12 yada üzeriyse, eski iPhone’unuzu yeni iPhone’unuzun yanına getirmeniz, kurulum işlemlerini hızlandırıyor. Eğer iCloud’da eski cihazınızın bir yedeği var ise, oradan kurulum yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun yanı sıra iTunes yedeğini de kullanabilirsiniz. Eski iPhone’u yakınlarda tutup verileri ve içerikleri yeni iPhone’a aktarmak da bir seçenek, sadece geçmişteki deneyimlerimiz bunun birazcık uzun sürdüğünü ve bu esnada iki iPhone’u birbirine yakın tutmanın icap ettiğini gösteriyor. Halbuki iCloud üstünden kurulumda bir müddet sonra yeni telefonu kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu esnada bir Wi-Fi ağından kopmamaya dikkat edin, aksi takdirde hücresel bağlantı üstünden çok fazla miktarda veri indirilebilir ve veri planınız hızlıca tükenebilir.

iphone 14 pro ön inceleme

iPhone 14 Pro’da dikkat çeken ilk detay naturel olarak Dynamic Island oluyor. Apple geçen sene çentiğin alanını küçültmüştü, bu yıl iPhone 14 Pro modellerinde ise yeni bir yaklaşıma gidiyor. Şimdi ekrana daha çok alan kalsa da, Dynamic Island’ın kullanılmasıyla birlikte, daha ilkin çentik için ayrılmış olan alan pratikte burası için değerlendirilmiş oluyor. Öncelikle Dynamic Island’ın görsel açıdan fazlaca hoş durduğunu söylemeliyiz. Önceden ekranda gördüğümüz birtakım uyarılar ve mesajlar, anlaşılır ve daha küçük boyutlarda, göz tırmalamadan gösteriliyor. AirDrop dosya transferi, cihazın zil sesini açıp kapatma, AirPods bağlandığında yayınlanan bildirim bunların içinde yer ediniyor. Apple Music’te çalan şarkının vizyonu, telefon görüşmesinin başka uygulamalarda veya ana ekranda gösterimi de Dynamic Island’ın kullanım alanları içinde bulunuyor. Zaman geçtikçe daha fazla üçüncü taraf tatbik burayı kullanacak ve ortaya ilgi çekici deneyimler çıkacaktır. Dynamic Island’ın kapatılamadığını belirtelim.

Hep Açık Ekran da öğrenmek istediğimiz ve derhal deneyimlediğimiz özelliklerden biri oldu. Bu hususiyet de varsayılan olarak aleni şekilde geliyor. Apple, bu özelliğin pil ömrüne herhangi bir olumsuz katkısının olmadığını belirtiyor. Zaten LTPO monitör kullanıldığı için ancak içeriğin gösterildiği pikseller aktif kalıyor, ayrıca yenileme hızı 1 Hz’e kadar düşürülebiliyor. Parlaklık da bir fazlaca azaltılıyor. Tıpkı Apple Watch’larda olduğu gibi, ekranda neler olup bittiğini görmeye yetecek bir parlaklık var. Gündüz vakti, normal aydınlıktaki bir odada bile saati, kilit ekranı araç takımlarını, bildirimleri görmek mümkün oluyor.

iphone 14 pro ön inceleme

iPhone 14 Pro modelleriyle birlikte Apple, yepyeni bir kamera sistemi sunuyor. 48 megapiksel ana kamera başta olmak üzere telefoto ve ultra geniş kameralarda yenilikler var. Çok yakında yayınlayacağımız iPhone 14 Pro incelemesinde kamera performansından daha detaylı biçimde bahsedeceğiz, ancak karşılaştırma amacıyla iPhone 13 Pro ve 14 Pro ile aynı kareleri çektik. İlk bakışta aradaki farkları algılamak zor olsa da, iPhone 14 Pro ile çekilen karelerin birazcık daha parlak ve renklerin doğruluğunun daha yüksek olduğu görülüyor. Detaylarda da yeni telefon birazcık daha iyi görünüyor. Sinematik modda 4K çekimi, Hareketli çekim ve bunun gibi yeniliklerden de incelemede bahsedeceğiz.

Gelişen ve yenilenen kamera sistemiyle beraber iPhone 14 Pro’nun arkasındaki kamera modülü daha da büyümüş. Bu arada yeni iPhone, selefine gore biraz daha kalınca. Bu konum, daha önce bir iPhone 13 Pro’ya sahip olanların o telefona ait kılıflarını yeni telefonda kullanmasını zorlaştıracaktır. Apple, yeni telefonlar için de farklı kılıf seçenekleri sunuyor. Bizim elimizde MagSafe Şeffaf Kılıf var. Favori rengimiz olan gümüşün şıklığını gölgelemeden, onu sağlam halde koruduğunu söyleyebiliriz. Deri ve silikon kılıflardan değişik olarak alt kenarda bir koruma yok. Bu nedenle biraz daha dikkatli olmak gerekebilir. Telefonu kılıfa yerleştirmesi kolay olsa da, çıkarmak istediğinizde biraz efor sarfetmeniz gerekecektir.

Eğer iPhone 14 Pro ile ilgili merak ettikleriniz varsa, bu tarz şeyleri Teknoblog’un Instagram, Facebook, Twitter ve YouTube kanalları üzerinden bizimle paylaşabilirsiniz. Her platformda “teknoblog” olarak aratmanız ehil olacaktır.

Teknoblog’un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içeriği etkilemez, sadece Teknoblog, satış ortaklığı bağlantıları üzerinden satın alınan mamüller için komisyon kazanabilir.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın